Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Ventilator z boku skrine kvuli grafice

Zdar,

skrin ma z boku pruchod na 12cm ventilator, je umisten tak, ze zacina v miste nainstalovane graficke karty v hornim PCIe16x slotu a pokracuje smerem dolu a konci kousicek nad zdrojem v dolni pozici.

---

Sitace doted byla nasledujici:

Vepredu skrine umistene dva pomalobezne temer neslysitelne 120mm ventilatory foukajici vzduch do skrine pres dva HDD a dva SSD.
Ve skrini na procesoru SilentiumPC Spartan 92mm ve smeru zepredu dozadu.
Vzadu na skrini jeden vyfukovy ventilator 120mm a nahore na skrini vzadu take jeden vyfukovy ventilator 120mm.

Vsechno to bezelo pomalu a temer neslysne.

Procesor teplota v klidu cca. 35 stupnu a teplota v plne zatezi cca 60 stupnu.

Problem byl na dvouventilatorove grafice Asus Dual GTX1070, ktera umi vypinat ventilatory na 45 stupnich, pokud se nejede ve 3D zatez. Teplota dosahovala 45 stupnu v temer klidovem rezimu s web prohlizecem. Pokud jsem monitor vypnul a jel jen pocitac, tak sla i na 39 stupnu. Jakmile se ventilatory v zatezi sepnuli, tak to bylo ok, teplota sla jen mirne nahoru.

---

Muj cil byl snizit teplotu na grafice alespon o 2 stupne. Proto jsem nainstaloval bocni ventilator a to s vyfukem smerem do pocitace, aby ofukoval grafickou kartu.

Stalo se to, ze v skoro klidovem rezimu je ted teplota grafiky 46 stupnu a o stupen sla nahoru a ikdyz vypnu monitor, tak teplota zustava na 45 stupnich a dolu se nehne. Teplota na procesoru se ani nehla a ani to nebyl cil, takze vse ok.

Takze dotaz je, ze se chci ujistit, ze jsem to udelal blbe a mel jsem ten ventilator nainstalovat na vyfuk tepleho vzduchu od grafiky smerem ven ze skrine?

Protoze si rikam, ze kdyz se teplota na procesoru nehnula, tak jsem tou instalaci bocniho ventilatoru pod grafikou nenarusil predozadni proudeni, akorat jsem vubec nepomohl graficke karte, ale naopak jsem ji pritopil o 1 az 6 stupnu. Ja to nechapu, v mistnosti je normalni pokojova teplota 23-24 stupnu, jak to, ze ten ventilator co tam nafukuje na grafiku vzduch z mistnosti vubec nepomohl a situaci mirne zhorsil?

Né neudelal jsi chybu, bocni muzes nechat smer studeného vzduchu "dovnitr". O kterou bednu presne jde ?
Jinak proc neprenastavis ty teploty GPU ?
TiP ~Jestli nejdou zcela vypnout, muzes je nechta tocit ale pod min RPM.

Jo nech ho foukat dovnitr.
Rozumim, ono né vzdy musi FAN teplotu znizit v ILDE, v zatezi mas teploty ale lepsi, nebo nemas je horsi né ? Rozdil muzes videt treba po 30minutach hrani, kde bys mel uz 80C° budes mit 76C°. Jestli né, tak ho vymontuj a diru zalep .
* Jinak grafika uz ventilatory popripade ma a prisun studeného vetru mu z cela ;-)

V zatezi je to furt stejne. V podstate to vypada, ze je ten ventilator zbytecny.

Takze myslis, ze tamtudy z boku odsavat teply vzduch od grafiky ven je nesmysl, ze to taky nepomuze?

Chtel jsem mit v Idle o 2-3 stupne nizsi teplotu, abych se vyhnul obcasnemu spinani ventilatoru na grafice, coz se nepodarilo.

IMHO proc ho nepouzit, ale alespon osobne jsem je osazoval jenom u SLI|CF kdyz jsem osadil PCIexpres1 + 2, jinak tam FAN nedavam.
Foukat ven si nemyslim ze ma nejaky positivni dopad na teploty grafické karty ktera potrebuje spis prikon studeneho vduchu, jestli ho neosadis vubec, grafika si natahne ten vduch prazdnou mrizkou i tak. Odvod ma ta bedna dobrej, zadek + vrch.
Ten spinac jde urcite upravit, i když přiznávám ze uz sem musel jit udelat upravu fan profilu pred tweaking VBIOSu + flash. (jestli nepujde zastavit, tak snizit otacky aby jsi ho neslysel jde jako alyernativa pouzit urcite)

Jestli mas čas stahni si GPU benchmark a meř, takle sam uvidíš co vyjde nejlépe, bednu spatnou nemas, IMHO by zvladla i komponenty s vysim TDP.

Nenarusil. Jen jsem si myslel, ze ofukovanim grafiky teplotu treba o 2 stupne snizim, coz se nestalo, tak asi zase ten ventilator dam pryc. Chtel jsem jeste zkusit tim ventilatorem odsavat teply vzduch od grafiky za skrine pryc, takze to je blbost?

OK, obema diky, zatim to necham a asi ho casem dam pryc.

Slo mi o to, ze jsem chtel mit vypnute vetraky na grafice a zaroven snizit teplotu pod 45 stupnu. Holt se na to vykaslu a necham vetraky furt bezet na minimum co to ma 25%. Potom mam teplotu na plose (web browser) 36 stupnu, coz je ok, ale proste "nevetrakovat" na ty grafice Asus Dual nejde, asi slabej pasiv. :-/

Tahle grafika to je:

https://www.czc.cz/asus-geforce-gtx-1070-dual-gtx1070-8g-8gb-gddr5/195526/produkt

Já jsem v tom jen laik, respektive poučený laik.

Domnívám se, že ideální je stav, aby počítačem proběhl pokud možno jednoduchý proud vzduchu. Ideálem by možná byla trubka, jeden konec by nasával studený vzduch zvenčí, ten proletěl kolem komponent, sebral jim teplo a za pomocí ventru na druhém konci "trubky" teplo vyletělo ven.

Tedy windtunnel pokud možno s minimem jakýchkoliv protivenství.

No nevím že by výrobci vyráběli case bez nějakýho ověření jak jsou komponenty chlazený ? Mám tu Lian Li PC-V600F a chlazení je úplně mimo to co se traduje aneb přední točák nasává a pak je to vedený komplet bokem nasávání vzduchu z venku u PSU a horem zase odfuk teplého vzduchu od HW,jinak teploty jsou naprosto v pořádku.:-)

[111486ca_pcv600backopenht8.jpeg]

Mysim, ze tu nikdo netvrdil, ze to nelze za zadnych okolnosti resit jinak. Ale je to takova exotika, moc casto se jine reseni nepouziva. Ta skrin se mi zda dost mala, tudiz asi duvod proc to resili takto byl prave ten, ze prioritne to mela byt mala funkcni skrinka, zatimco u vetsich se to vetsinou navrhuje na ten smer zepredu dozadu.

Ja myslim, ze to mam ok, jako problem jsem videl, ze by se mohl kupit vzduch pod grafikou, tam mi prijde ze odvod neni moc kam. Smysl mel byt ten, ze bych dokazal snizit teplotu na grafice. Ona byla totiz driv v jine skrini a teplota byla v tom klidovem stavu (vyuziti maximalne hardwarovou akceleraci web prohlizece) na 42 stupnich (netocili se ventilatory), ale ted v tomto PC je 45 stupnu (netoci se ventilatory). Plan byl jit o 2-3 stupne niz jako to bylo v tom jinem PC, ale nejde mi to snizit no. :-/

A napad jak mi napsali ten ventilator otocit asi k nicemu a ted tomu take nepomohl, vic uz pro to udelat nedokazu, coz nejsem rad.

[83351-pc-ventilace-png]

To DVD je nakresleny blbe, ventilator konci pod nim. :-D

A fialovej obdelnik je, kam sednul zhruba ten bocni ventilator s foukanim do skrine pod grafiku.

na 42 stupnich (netocili se ventilatory), ale ted v tomto PC je 45 stupnu (netoci se ventilatory)

Aky je v tom teda rozdiel? A nenapis ze 3 stupne.

ze by se mohl kupit vzduch pod grafikou, tam mi prijde ze odvod neni moc kam.

Tak budto pojde hore alebo dolava cez miezky v zaslepkach pre pridavne karty. Ak ventilator v bocnici nepomohol, tak jedine zdvihnut otacky ostatnych ventilatorov alebo pockat na chladny zimny vzduch.

Tak teplota se meni +-2 stupne priblizne, tudiz prumer 45 je tam 43-47, kdezto prumer 43 by tam mohlo byt 41-45, jde mi o to nebyt na hrane toho spousteni ventilatoru, aby nedochazelo k jejich castemu spinani a vypinani. To uz je pak lepsi se na to vykaslat a nechat je bezet porad na nejmensi moznou hodnotu, coz je tady 25%.

Asi ano, pujde pres zaslepky ven, kazdopadne bocni ventilator byl proste nesmysl, ale potreboval jsem si to sam odzkouset.

Vsem zucastnenym jeste jednou diky.

Vetracek z boku jsem dal zase pryc a dopredu skrine dole jsem vetracek, ktery tam byl, vymenil za vykonejsi. Dostal jsem se na pozadovanych 43 stupnu.

Takze treba i pouceni pro ostatni, ze narusovat si predozadni proudeni vzduchu z boku neni dobry napad.

Díky.