Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jakým způsobem jde jednoduše rozdělit HD 1TB u nového NB na dva oddíly-partition?

Zakoupil jsem pro manželku nový NB, který má HD 1TB, ale pouze jeden oddíl-C. Chtěl bych jej ale rozdělit na samostatný oddíl pro OS a aplikace a druhý pro data. Poraďte, jak to provést a co je nutno dodržet, aby nedošlo k problémům s instalovanými Win.10 a aplikacemi, v současnosti uloženými výrobcem a i už staženými.
Díky.:-/

- Muzes pouzit i spravce disku. (urcite by vystacil i DiskPart)
- Spustit ho muzes bud pres pravy klik na nabidku start -> "spravce disku", nebo prikazového radku WIN+R pomoci :

DISKMGMT.MSC

- Hodne jsem pouzival i : GParted (jednuduchy, dela presne co od neho chces) ale v tvém pripade mi pripadne mozna zbytecny.

- Mohl by jsi trochu upresnit, co myslis s tim "v současnosti uloženými výrobcem a i už staženými" ? Myslis recovery-partition a podobne ?
* Kdyz na tom disku vytvoris novou partition, tak by to vliv mit nemelo, kde jen vemes z HDD cast prazdného disku coz nema dopad na recovery-partition.
TiP :i: Jestli jsi nejses jisty a mas z manipulace s HDD obavy, muzes poroves CLON|zalohu tvého disku.

Jak to myslis ze likviduji disk, tedy obsah. Jestli ma dejme tomu 1T HDD na kterym ma jeho dosavadni systém, na kterym vytvori ze zbyleho prazdného mista po zmenseni C: (bez obsahu) novou treba 500Mb ntfs D: partition (volume) by problém byt nemel ne ?
* Partition wizard neni spatny, nenapadl me, na spravci disku netrvam.

systémový oddíl u w7 nechávám 64gb (pro neovladatelné děti 100, aby se neřeklo). takové zmenšení z 931gb disku s už nainstalovaným systémem m$ vůbec nedokáže nastavit, bez ohledu na volné místo.
do visty nebo win7 neuměl ani zmenšit oddíl c:, novější pak nepoužitelně jen podle nich. (ale na 100% si nevzpomenu, jestli chce i zrušit obsah, kvůli nepoužitelnosti s tím maximálně formátuju d:)
i kdyby to diskpart zadáním hodnot zvládnul, nikdy bych ho nedoporučil tazateli, který se na takové věci musí ptát.

ten p.wizard mění disky online když to jde. systémový disk si samozřejmě neřeže pod nohama a vynutí restart, není třeba boot verze.

bezpečnější je předem provést jen kontrolu disku (souborového systému).
tazatel má nový disk, defragmentace možných souborů na konci disku je zbytečná, ostatně tyto partition managery si samy poradí.

ja som si cez windows nástroje rozdeľovala v minulosti disk na dve particie kvôli dual bootu a všetko bolo v poriadku, o žiadny uložený obsah som neprišla..keď na novú particiu využiješ free miesto čo máš na disku, nemáš ani dôvod o niečo prísť myslím

postup:
- zmenšit c:
- vytvořit d:

1. resize disk
2. create disk (jako primární, rovnou ho naformátuje)
je to grafický nástroj se standardním přehledným uspořádáním, viz:
partition wizard free, aomei partition assistant free, easeus partition master free, parted magic a gparted live (linux booot cd)

zato paragon partition manager free nedoporučím, protože má hned po ruce ikony split / merge, které nemusí respektovat kroky viz výš a je ochotný směle rozdělit disk (podobně jako placený acronis disk director), což nemusí dobře dopadnout.

Od XP nahoru (a zejména Win7 výše) je dělení systémového disku nevhodná a kontraproduktivní věc. těch důvodů je vícero, ale mezi hlavní patří:

- spolehlivost a stabilita OS
- hluboké provázání uživ. profilů s OS
- problematika obnovy OS z image na disku (OEM OS)

Vše jde řešit (přesun adresáře s profily, apod.), ale nejzávažnější problém je nakonec vždy uživatel, který stejně sere svá data na plochu a dělá kraviny (svévolné obnovení OS z image), takže nakonec stejně končí s ucpaným systémovým oddílem a prázdným datovým diskem (neschopný si sám přenést data - on totiž o D: vůbec neví), nebo úplně bez dat, protože image restore (pokud tedy vůbec zafunguje) mu přeplácne i datový oddíl.

Já si dovolím nesouhlasit. Pokud je disk dost velký, pak má uložení dat na druhém oddílu výhodu v okamžiku, kdy potřebuješ systémový oddíl zrušit a OS přeinstalovat - zrovna teď jsem se setkal s tím, že se aktualizace sekly tak, že žádné obnovení nebylo možné.
Pokud máš data na dalším oddílu, ušetříš si spoustu času. Navíc si tam můžeš odložit věci ze systému a nemusíš to kopírovat na externí disky - ty uživatel obvykle nemá, nebo je má plné.

To platí pro počítačů znalé lidi - a ti zase nemají potřebu reinstalovat OS (a pokud ano, zálohu svých dat ze systému zvládnou za pár minut, pokud už nemají rovnou Acronis apod.)
Z pohledu six sigma je to řešení k ničemu, protože drtivá většina uživatelů k PC přistupuje stylem "a kam se mi to uložilo?" A nutit takový materiál pochopit, co je to disk D: je nadlidský úkol.

Mám stejný názor i zkušenost. Proto jej tedy chci na ta dvě partition rozdělit. Uživatelem bude sice manželka, ale snad ji to naučím, případně stejně občas budu nucen jí tam udělat trochu pořádek. Stejně jako to je s jejím smartphonem.:-D Sice to bývá někdy trochu problém (zase ze mně děláš blbce! 3-[), ale ono to stejně jinak nejde a za těch, skoro 50 let, jsem si už zvykl.:-D

Není to úplně triviální, na systémovém disku je kromě oddílu s W10 ještě několik oddílů, do kterých neradno zasahovat. Takže:
a) reinstalovat to celé znova s jiným rozdělením.
b) přidat SDD a naklonovat stávající HDD programem, který to umí i na menší cílový disk a smazat nepotřebné oddíly na HDD (pak rozšířit zbylý oddíl).
c) zmenšit oddíl s W10 a ve volném místě vytvořit nový oddíl (bez narušení ostatních oddílů).

- Chapu nekteré opravnené kritiky, ale ted jsem to zkousel rozdelieni disku pod Windows 10 (pod win7 nemohu momentalne zkusit) na mém systémovém disku (SSD) a zadny problém nemam. PC jsem restarovat nemusel, cele to trvalo 1 minutu.
- Zadny problém se "zmensenim oddilu disku [C:\]" , zadny "vyzadovany restart". Partition [D:\] je spravne vytvorena, pristupna (bez restartu). Nesledovne jsem opet vytvoreny oddil bez problému smazal a [C:\] zpet roztahl na puvodni velikost. Nevidim nic co by nefungovalo nebo delalo problém. "Jen se ptam", nerad bych doporucoval neco co by mohlo tazateli neco poskodit, ale stale nechapu, kde je v "tomto pripade" problém. (nemyslim obecné reseni otazky zda-li ANO ci NE rozdelovat disk, ale o nepouzitelnosti "spravci disku") .
[83361-poradnahdd-png]

Problemom je, ze win nevie robit s particiami tak ako rozni manageri. Napriklad ak chces spajat dva oddiely musia ist za sebou, ak chces zvacsitt particiu musi byt volne miesto za nou a pod.
Pri nb je rozdelenie casto na 4 particie od vyroby, kde C: je treta particia v poradi a za nou je este zvycajne recovery oddiel.
Hrat sa v takomto pripade s miestom na disku je trosku riskantne.
Nehovoriac o tom, ze delenie diskov v dnesnej dobe recovery oddielov a true image programov je naozaj zbytocne.

V praci s diskom WIn (resp NTFS) vyrazne zaostava za linuxom a spol (LVM, ZFS...). Zrovna vcera som robil take harakiri s oddielmi na stroji hostujucom virtualne masiny a to co som tam dokazoval (nesustale presuval, vytvaral, menil typy (lvm vs lvm-thin) by so si na oknach bez straty dat v zivote nemohol dovolit.