Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem CorelDraw - zúžení objektu, dle zadaného úhlu.

Mám otázku na grafiky v Corel Draw:

Úvod
Představte si, že mám objekt například Autobus (obdélníček) v poměru stran 3:1. Je však otočen do
kopce (například 21.874°, od ruky).

Cíl
Potřeboval bych ten autobus roztáhnout, aby měl poměr stran 4:1 místo 3:1 (ano, kola se mírně zešišatí). (když je autobus natočen, tak nelze rovnou použít roztažení objektu krajními obdélníčky, neboť by se zkosil)

Workaround
Zatím to jde udělat tak, že nejprve autobus otočím,aby byl "na rovince", pak provedu roztažení. Pak udělám zpětné otočení.

Hledané řešení:
Problém workaroundu je, že tam jsou kroky navíc (nutnost dvojice kroků otáčení). Hledal jsem nástroj Volná transformace: Tam je volná rotace, překlopení pod libovolným úhlem,volné zkosení, volné měřítko.
To jsem vyzkoušel, ale nic z toho nefunguje, jak chci, dělá to divoké rotace, zvětšování. Volné měřítko bohužel zvětšuje se zachováním stran a to já nechci. Možná tam pomocí nějaké klávesy Ctrl,Shift,Alt se právě vypíná proporcionalita, ale nenašel jsem to.

Omlouvám se, dal jsem nevhodný příklad, který sis vyložil špatným způsobem. Nenapadlo mě, že můj pečlivě formulovaný příklad půjde vyložit i tímto nevalidním způsobem. Místo autobusu je to tedy mnohem složitější objekt, například i bitmapa o rozlišení 300x100 px (snad nikoho neuráží, že uvažuji o bitmapových objektech ve vektorovém editoru, i když je to jen jako jen v rámci tohoto příkladu.).

Ta bitmapa 300x100px má například na plátně rozměry 300x100 m (je li na rovince), je li otočená, tak je to stále obdélníček 300x100m, jen je otočený vůči x a y ose dokumentu.

No a já chci, aby se se z 300x100m stal 400x100m obdélníček (bitmapa, složitý seskupený objekt...autobus se stejným počtém okének).

TZN ho deformovat v ose x (ose délky autobusu) (což ale kvůli jeho natočení vůči ose dokumentu o 21.472° neodpovídá ose x dokumentu).

Pokud bych ho deformoval v ose x dokumentu, došlo by ke zkosení autobusu (na kosodélník), což nechci.

jak jsem psal, workaround, je nejdříve provést rotaci pro ztotožnění osy x busu a osy x dokumentu, prodloužení, a inverzní rotaci. Jenže je to mnoho kroků navíc.

Proto jsem poptával, zda na to existuje něco v Volná transformace.

TZN rada přidat okénko vůběc neřeší dotaz, protože nemění (neprodlouží autobus)

Já snad příště i udělám animaci, aby to pochopili i slováci.

Chci jen zjednodušení neproporcionálního zmenšení objektu, vůči zvolené ose. myslel jsem, že právě tohle umí Nástroj Volná deformace (konkrétně subtool:Volné měřítko, ale vyzkoušel jsem to, a nedobral jsem se výsledku). Místo toho, abych nejprve otáčel objekt do vodorovného směru, provedl vlastní roztažení a zpětné otočení do stejného směru. (3 kroky), aby to šlo najednou: Vyberu nástroj, zmáčknu někde myš, a objekt se deformuje(zůží/zešíří) pouze v tom směru určeném místem zmáčknutí a pozicí kurzoru; vzdálenost je míra deformace)

Aj vo vektorovej forme sa úchytové body v Coreli vytvárajú v rohoch a stredoch strán pravouhlého štvoruholníka položenom na základni (t.j. uhol 0 stupňov) obklopujúcom zjednotenie vybraných naklonených objektov.
Nepoznám Indesign ale v Coreli tento problém poznám (ale možno len nepoznám fintu...)
Nemám tu Corel aby som hodil screen...