Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Oprava grafiky u Notebooku(V troubě)

Ahoj. Dostal jsem zadarmo notebook u kterého nejde grafická karta (gt630m). Prosím vás o radu jak na to s pečením? Mám už vyndanou čistě desku s tím Nvidia čipem, musím vše ostatní zabalit do alobalu? Sloupat všechny papírové nálepky? A na kolik stupnu a na jak dlouho to mam zapíkat? :-D prosím o postup práce, na netu je toho mraky ale v ENG a kazdy to dela jinak. Diky moc :-)

Pekl jsem vždycky 7-8 minut na 230-240 stupňů. Nálepky jsem nikdy neodstraňoval a do alobalu nic nebalil.
Jen je potřeba odstranit vše, co jde. Další věc je podložit plech kuličkama z alobalu tak, aby se nic nedotýkalo součástek a položit to tak, aby kondenzátory byly směrem nahoru, jinak vypadnou. Většinou po okraji desky. Potom už jen opatrně šoupnout do vyhřáté trouby a čekat.
Po těch 7 minutách troubu otevři, ale na ten plech s kartou nesahej a nechej to vychladnout. To je vše.

Ve velké většině případů se jedná o krátkodobou záležitost. Jesliže je na desce PS studený spoj,tak to znamená,že je na součástce oxidace,která zabránila pevnému spojení. Takže nahřátí pomůže jen krátkodobě,pokud neupečeš něco jiného,co takovou teplotu nesnese. Zejména notebookové grafiky.

Málokdy zjistíš, kde je ten studený spoj, proto ta trouba. Lepší by možná byla horkovzdušná pistole, ale nemám vyzkoušené, takže to radit nemůžu.

Teplota tání pájky je kolem 180°C

To záleží jaké pájky, ale většinou je to kolem 220°C a od doby, co se používá bezolovnatá je ještě vyšší.
Kondíky to vydrží a ani ty poudra se ti neroztečou... Pokud to nezkusíš, tak neuvěříš. Pořád lepší než to vyhodit bez pokusu "opravy".

Par spatnych spoju jsem zazil i letos, i loni (teda ne na PC, ale na mensi elektronice), propajeni pomohlo.

U velkych desek co se stejne prumyslove paji naraz to zapeceni muze pomoct, jen je potreba dodrzet teploty a casy (aby se pajka roztekla a pak to co nejdriv vychladlo, ale zase ne moc rychle, kvuli tepelnemu namahani.
Polovodice a kondiky jsou na to stavene, ze to tech par sekund pri vyrobe prezijou (samozrejme bez napajeni), co jsem odletovaval/priletovaval horkovzduchem, tak taky prezilo vsechno, i nasledne pripajeni. Jen se to nesmi moc turovat a nechat moc dlouho ... IMHO 7-8 minut+ nasledne chladnuti je proste moc.

https://www.compuphase.com/electronics/reflowsolderprofiles.htm