Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem NAS jaky raid zvolit pri moji situaci

Dobrý den,
rád bych si pořídil NAS server a disky, abych na něj mohl zálohovat veškerá data všech členů domácnosti.
Přemýšlím o NASu s min. čtyřmi sloty, ale nevím jaký RAID zvolit a jak velké disky pořídit.
V současné době máme cca 5TB dat rozstrkaných po různých zařízeních a toto číslo se bude časem samozřejmě zvětšovat.
Nevím, jak se řeší výměna disků pokud by došla kapacita...
Prioritou jsou pro mne data, proto asi volit nějaký RAID ve kterém může selhat více disků? (RAID 6?)
Přemýšlím o discích velikosti 6TB, je to dobrá volba?
Děkuji

Pozor...pises o zalohovani, cize data budu na originaloch a NASe buu len zalohovane. V tom pripade je tam zbytocny RAID 6. stacila by kludne 5, pripadne 1(10).
Ak chces NASko pouzivat na zdielanie dat, je nasadenie RAID 6 tiez diskutabilne, navyse v tom pripade tam potom nemozme hovorit o zalohe dat a dost riskujes (co ked odide cele NASko, alebo zlyha radic?).

Ano data budou na originalech a na NAS budou zalohovana, jak potom resit zalohu toho NASu? Druhym nasem? U cloudu bych se nedoplatil...
A kdybych pouzil RAID 1? Kdyz se podela cely NAS, tak na HDD ty data zustanou ne? Proste koupim novy NAS, vlozim disky a jedeme dal? Chapu to spravne?

RAID6 nedává pro 4 disky smysl. Kapacita je stejná jako u RAID10, ale jsi navíc penalizován na výkonu, kde můžou selhat také až dva disky (ovšem ne ze stejného mirroru).

Výměna disků pole za větší se u běžných domácích NASů řeší jejich fyzickou výměnou, novým vytvořením pole a nakopírováním dat ze zálohy. Pokud už dnes řešíš upgrade kapacity, tak bych rovnou doporučil ne RAID10, ale 2xRAID1 s tím, že upgradovat budeš postupně každé pole zvlášť, snížíš tím objem dat k přenosu.

Zvetseni kapacity se da "za chodu", pojud nemáš kam odložit takový objem dat
1. Nahradím jeden disk v raid 1 vetším
2. Nechám sesynchronizovat
3. Nahradím 2 disk větším a nechám sesynchronizovat
4. Zvětším svazek na celou kapacitu disku.

Je to časově náročné, ideálně nechat synchronizaci přes noc