Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vyděračský email

Sice jsem již dostal několik vyděračských emailů,ale dnes přišel v trochu jiném podání a v závěru bylo uvedeno mé pravé heslo,které jsem používal třeba zde.Adwarecleaner nic nenašel,Microsoft Security Essntials také ne.Ještě zkusím Eset online sccaner.Heslo jsem pochpitelně změnil,ale nějak muselo uniknout.Co poradíte dál ? Děkuji.

What's up,
\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\
If you were more scrutiny while caress yourself, I wouldn't worry you. I don't think that playing with yourself is really bad, but when all your friends, relatives, сolleagues receive video record of it- it is definitely terrible for you.

I placed malisious soft on a web-site for adults (with porn) which was visited by you. When the object press on a play button, device starts recording the screen and all cameras on ur device begins working.

Moreover, my virus makes a remote desktop supplied with key logger function from the system , so I was able to save all contacts from ur e-mail, messengers and other social networks. I've chosen this e-mail cuz It's your working address, so u must check it.

I think that 780 usd is pretty enough for this little false. I made a split screen video(records from screen (interesting category ) and camera ooooooh... its funny AF)

So its your choice, if u want me to destroy this сompromising evidence use my bitcoin address: 1AwZczPAvnGqWN8DgaaWNtfuT54uk7Pcnu (BTC)

To pay with BTC, use localbitcoins.com or other analogic website, or just bing for other means.

You have one day after opening my message, I put the special tracking pixel in it, so when you will open it I will know.If ya want me to share proofs with ya, reply on this message and I will send my creation to five contacts that I've got from ur device.

P.S.. You can try to complain to police, but I don't think that they can solve ur problem, the inquisition will last for 5 month- I'm from Serbia - so I dgf lmao

P.P.S. One of your passwords: xxxxxxxxx

loading...

Dnes mi přišel první kousek od clear@sa6.gyao.ne.jp (úmyslně zveřejňuji pro boty)

Heslo je z databáze českého e-shopu Xzone, ale to, které pán uvádí, je staré, před několika lety bylo změněno. Mám dojem, že tam měli nějaký unik hesel a všichni si to museli změnit.

This is my last warning.

I write you inasmuch as I put a trojan on the web page with pornography which you have visited.
My malware grabbed all your personal data and switched on your webcam which captured the process of your masturb*tion. Just after that the trojan saved your contact list.
I will remove the compromising video and data if you pay me 500 USD in bitcoin. This is wallet address for payment : 135qVXXBZb3v2tQcLJRA8UAndiUYNybh3J
(you can google on "how to buy bitcoin")

I give you 24 hours after you view my message to make the payment.
As soon as you view the message I'll know it right away.
It is not necessary to tell me that you have sent money to me. This address is connected to you, my system will delete everything automatically after transfer confirmation.
You can visit the police office but no one can't help you.
If you try to cheat me, I'll see it immediately!
I don't live in your country. So nobody can't track my location even for 9 months.
Don't forget about the disgrace and to ignore, Your life can be ruined.

Pán mě rozčiluje. Jaké poslední varování, když píše poprvé? :-?
Kdo mi zaručí, že po odeslání BTC video smaže?
Jak pozná, kdy jsem si zprávu prohlídl, jakých 24 hodin?
Ach jo :-(

Jen tak pro zajímavost,dnes mně to přišlo v japonštině !

こんにちは!

私は数ヶ月前にあなたの電子メールとデバイスをクラックしたハッカーです。
あなたが訪問したサイトの1つにパスワードを入力君た。それを傍受しました。

もちろん、それを変更したり、すでに変更したりすることができます。
しかし、それは問題ではありません、私のマルウェアは毎回それを更新しました。

Vzhledem k tomu, že do mé pracovní schránky chodí klidně i desítka cizojazyčných spamů denně (nejvíc kupodivu o víkendu), tak se jejich čtením většinou ani nezabývám, k pobavení mě stačí i nadpisy, pokud jsou zrovna latinkou (bukvice, rozsypaný čaj a podobné věci nepřečtu). Ono přečíst si, že jsem vyhrál 1 milion britské rybníky (holt pond neni totéž co pound) a podobné hlody, k tomu nějaké to prodloužení penisu, viagra a titul phd absolutně diskrétně a bez práce.

Dám k lepšímu také jeden takový (dost obsáhlý), který jsem pro zajímavost otevřel. Styl jakým je psaný jasně odhaluje, že je to podvrh (už třeba jenom proto, že mluví o jednom počítači, já se do té schánky připojuju minimálně ze čtyř, navíc třeba email nesídlí na mém počítači). Pokud teda nepovažuje grafy a technické zprávy všeho druhu za hanbaté obrázky. Nechť je kolegům a třeba i rodičům (ovšem těm by to musel leda vytisknout na papír a vložit do obálky :-) ) klidně pošle, kolegové to samozřejmě mají i s patřičnými komentáři, od toho to jsou kolegové, ostatní to nezajímá. Zapomněl pohrozit, že to pošle konkurenčním firmám, ale s těmi to sdílíme také, byť jenom výsledky a ne takové podrobnosti.

I greet you!

I have bad news for you.
11/08/2018 - on this day I hacked your operating system and got full access to your
account *********@***********.cz

It is useless to change the password, my malware intercepts it every time.

How it was:
In the software of the router to which you were connected that day, there was a
vulnerability.
I first hacked this router and placed my malicious code on it.
When you entered in the Internet, my trojan was installed on the operating system of
your device.

After that, I made a full dump of your disk (I have all your address book, history
of viewing sites, all files, phone numbers and addresses of all your contacts).

A month ago, I wanted to lock your device and ask for a small amount of money to
unlock.
But I looked at the sites that you regularly visit, and came to the big delight of
your favorite resources.
I'm talking about sites for adults.

I want to say - you are a big pervert. You have unbridled fantasy!

After that, an idea came to my mind.
I made a screenshot of the intimate website where you have fun (you know what it is
about, right?).
After that, I took off your joys (using the camera of your device). It turned out
beautifully, do not hesitate.

I am strongly belive that you would not like to show these pictures to your
relatives, friends or colleagues.
I think $870 is a very small amount for my silence.
Besides, I spent a lot of time on you!

I accept money only in Bitcoins.
My BTC wallet: 1B1Vov1LTLGLcVG3ycPQhQLe81V67FZpMZ

You do not know how to replenish a Bitcoin wallet?
In any search engine write "how to send money to btc wallet".
It's easier than send money to a credit card!

For payment you have a little more than two days (exactly 50 hours).
Do not worry, the timer will start at the moment when you open this letter. Yes, yes
.. it has already started!

After payment, my virus and dirty photos with you self-destruct automatically.
Narrative, if I do not receive the specified amount from you, then your device will
be blocked, and all your contacts will receive a photos with your "joys".

I want you to be prudent.
- Do not try to find and destroy my virus! (All your data is already uploaded to a
remote server)
- Do not try to contact me (this is not feasible, I sent you an email from your
account)
- Various security services will not help you; formatting a disk or destroying a
device will not help either, since your data is already on a remote server.

P.S. I guarantee you that I will not disturb you again after payment, as you are not
my single victim.
This is a hacker code of honor.

From now on, I advise you to use good antiviruses and update them regularly (several
times a day)!

Don't be mad at me, everyone has their own work.
Farewell.

Je zaujímavé, že disponujem okrem svojho pracovného, oficiálno mailu na platenom serveri, ako bonus asi siedmymi fiktívnymi mailami určené na nákupy tovaru cestou eshopov, registrácie do diskusných fór apod., ale dodnes som nedostal ani jeden škemrajúci, podvodný či zavírený mail s hovadinou v plain texte s nejakými prílohami, ktorú si napríklad uviedol.

Zrejme je to z dôvodu, že moja hlavička mena pred zavináčom nie je triviálna, tzv. trojslabičný štek pre blbov alebo k odhaleniu cestou strojového kódu z dielne Al šmejdiaceho po nete. Tiež používam na free majlových serveroch také mastné, tučné heslo vytvorené generátorom hesiel v podobe ascii znakov, aké dokáže v maximálnej dĺžke akceptovať schránka príslušného serveru, čo do dĺžky, kombinácie znakov a sily. Generátor hesiel mám svoj profi nástroj na mašine. Heslá, ich sila sa dá verifikovať tu: http://hodza.net/password-meter/

Pozn.: len by bol pako ten, kto by takto verejne verifikované heslo použil znovu k svojim účelom.

Asi ...

Nebo jenom prostě nepotřebuješ reagovat na každý email v nějaké rozumné době jako já, nebo taháš všude sebou NB kvůli jednomu důležitému emailu za měsíc, nereagovat na který ale může znamenat ztrátu několika desítek tisíc, nebo sedíš doma na zadku u svého PC, nebo čteš a odpovídáš na emaily 2x týdně jak učitelky u nás na škole. Možností může být hromada, nemusíš mít hned nízké IQ.

Úniky existují a existují weby, kde lze kradená data koupit. Zrovna dnes je na iDnes článek o soudu s podobnými zloději. Samozřejmě je tento dopis jenom spam a hra na vaše nervy. Takže smazat a tím to končí. Osobně mi přišlo poslední dobou několik takovýchto mailů s různou obměnou textů i výhrůžek. Zejména komické je vyhrožování zveřejněním záběrů z web kamery, zejména pokud ji nemáte. (Jinak - pro kontrolu nad integrovanou webkamerou je nejlepší neprůhledný štítek :-) )