Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Obsah složky se neustále vrací na začátek

Ahoj.
Mám drobný problém.
Kdykoliv si začnu prohlížet obsah nějaké složky (obrázky, muzika, seznam PDF dokumentů atd.) tak se mi po několika sekundách vrátí seznam na začátek. A to i v případě, že seznamem listuju, nebo si ho prohlížím. Při práci např. s obrázky je to velice otravná věc. Neustále musím hledat kde jsem prohlížení skončil. Netuším jak se toho zbavit.
Děkuji za případné rady.

vyskusaj:
Refresh is caused by color accent change. Go to personalization, pick color, turnoff accent color - refresh gone! Easy to name new file or rename and no refresh to top page..

I've found the issue, it's related to the automatic adaptation of the general theme depending of the wallpaper displayed (i'm using a slideshow as wallpaper). each time the theme is adapted, the File Explorer is refreshed and cause the scroll bar to go back to top.

1. The File Folder Refresh happens on all files either on my computer or on an external dive.

One Note: When the Photo's refresh - only the page of Files on the right refresh. The list of Folders on the left, stay constant and do not scroll to the top - like the ones on the right.

2. The refresh does not happen with the color change mentioned in the other correspondence. I checked this the first time - and could not correlate the refresh with the Color Accent change.

Also - I changed the time on when the picture slideshow changed - and it follows it directly. So - if you want the slideshow and you want to live with the issue - just move the time to allow you enough time to work in the File Folders.

Pozri sa, či pri tom listovaní v zozname nemáš náhodou tam kurzor a označený (nie spustený) nejaký súbor. Často sa to stáva, že sa listuje, keď sa prestane, OS presunie zoznam na miesto (súbor), ktoré je označené kurzorom. Skús posunúť kurzor mimo a posúvaj zoznam len tlačítkami.