Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem modrá smrt

Ahoj, potřeboval bych poradit. PC mi při hraní her čas od času hodí modrou smrt nebo nějaký error. Mám stolní PC : GTX 1070, Intel Xenon E3 3,40 GHZ, 2x 8gb ram, SSD disk Curcial 275 (na něm mám windows a hry), pak mám klasický disk WDC 1 tera (jen fotky, filmy,...) , zdroj 600W, nějaký větrák pro chlazení, nevím přesně typ základové desky (základovou desku mi měnili v servisu a problém s errory a modrou obrazovkou se nevyřešil)

Errory se objevují ve všech hrách, pokaždé něco jiného, někdy memory error, pak game crashed..., atd..
Modrá obrazovka a následný restart PC nastane průměrně po jedné hodině hraní (někdy i po 15 min)

PC jsem si nechával před dvěma lety postavit na míru, už byl na dvou reklamacích a výsledek: bez závad. Jednou jsem zaplatil jiný servis, tam prý proběhl test všech komponentů a také bez závad.
Bratr si kupoval stejný PC jako já (bez jediného rozdílu) a vše mu běží bez problémů.

Aktualizovaný ovladače a windows mám (několikrát jsem to formátoval + v servisu mi to také formátovali a provedli instalaci windowsu + ovladačů.

Zkoušel jsem s bratrem vyměnit ramky z jeho PC do mého a také nepomohlo.

Nevíte čím by to mohlo být? Nechce se mi kupovat nové komponenty kus po kusu a zjišťovat, kde je chyba.

Ve správci počítače jsem v historii našel, že modrou obrazovku mi způsobuje Kernel-Power 41 (přiložený screen a nějaký vygenerovaný soubor v příloze)

- System

- Provider

[ Name] Microsoft-Windows-Kernel-Power
[ Guid] {331C3B3A-2005-44C2-AC5E-77220C37D6B4}

EventID 41

Version 6

Level 1

Task 63

Opcode 0

Keywords 0x8000400000000002

- TimeCreated

[ SystemTime] 2018-10-11T13:39:17.767903100Z

EventRecordID 7528

Correlation

- Execution

[ ProcessID] 4
[ ThreadID] 8

Channel System

Computer DESKTOP-DRGE8FA

- Security

[ UserID] S-1-5-18

- EventData

BugcheckCode 26
BugcheckParameter1 0x61941
BugcheckParameter2 0x1ffc1f6eb38
BugcheckParameter3 0xd
BugcheckParameter4 0xffff840b4c50fb00
SleepInProgress 0
PowerButtonTimestamp 0
BootAppStatus 0
Checkpoint 0
ConnectedStandbyInProgress false
SystemSleepTransitionsToOn 0
CsEntryScenarioInstanceId 0
BugcheckInfoFromEFI false
CheckpointStatus 0

modrou obrazovku mi způsobuje Kernel-Power 41

ale ne, to je přece následek - předčasný hw restart před ukončením windows. ostatně microsoftími slovy ti to píšou windows.
z toho ale vyplývá, že příčinou bude spíš hw chyba.

když si bratr kupoval stejný pc, můžete vzájemně prohazovat komponenty.

seznam bsod zobrazí nirsoft bsod viewer, má zajímavý sloupec "caused by driver".
edit: "ale složku, kde by měl být mám prázdnou" - to je na 99% hw vada, nestihne se vytvořit dump paměti.

mám mám povoleno, aby se mi ten soubor vytvořil

když máš ssd, nemáš zakázanou virtuální paměť (c:\pagefile.sys)?

typ pamětí neznámý, typ základní desky je na ní uvedený největším písmem.
dá se vyčíst např. ve speccy, hwinfo, sysspec, ...

grafika je před 2 lety nová nebo z druhé ruky od těžařů? výrobce?

restart PC nastane průměrně po jedné hodině hraní (někdy i po 15 min)

teploty cpu, základní desky, grafiky při hraní?

tu virtuální paměť bych našel kde? na disku C nemám složku pagefile.sys. (v příloze mám screen ze správy disků)

Základní deska: ASUSTeK COMPUTER INC. VANGUARD B85, ram 2x Crucial 8GB KIT DDR3 1600MHz CL9 Ballistix Sport, grafika je nová MSI GeForce GTX 1070 ARMOR 8G.

v příloze mám screen teploty při hraní náročné hry (ARK na nejvyšší detaily)

to je skrytý soubor. v příkazovém řádku (cmd.exe) se dá vypsat jeho existence:

attrib c:\pagefile.sys
dir /a:s c:\pagefile.sys

taky se dá zobrazit v každém normálním správci souborů, na nastavování průzkumníka raději zapomeňme.
1) kdyby totiž aspoň malý swap neexistoval (256-512mb), neuloží se dump a není co analyzovat.
2) ale při hw vadě pád přichází náhle (přirovnej ke stisknutí tlačítka reset), systém ho nemá jak brzdit, není dump, jenom smutná jistota že je nějaký hw špatně.

značky hw jsou ok, tam bych problém neviděl - i když v něčem ta závada být musí. díky mnoha návštěvám servisů ho vylučuju v kabeláži zdroje.

teploty jsou ok.
load minimalizované grafiky bývá až 99%? to je slušné. (hry jsem nikdy nehrál, ani nevím jak vypadají, živí mě něco jiného)

zdarma je aspoň memtest, pouští se z boot média: http://memtest.org/#downiso
windows snad mají možnost spuštění diagnostiky paměti, ms to vtipně skrývá a já tu jejich nepoužívám.

----
pozn.: se správou disků to nesouvisí už vůbec. ale když jsi v něm, odeber zbytečné písmeno d: starému zavaděči na 1tb disku. a můžeš naopak f: přejmenovat na d:

Podľa guid kľúča clsid bude zrejme chyba/konflikt v zavádzacom sektore alokačnej tabuľky.
(Prvý sektor, cluster na pevnom disku, obsahuje veškeré údaje o Bios, HW reťazci, sektoroch, ID logických oddieloch, programovej tabuľky MFT a dáta o obslužnom OS).

Skus cestou nástroja Diskpart.exe - clean (z ISO bootu Windows), zmazať prvý sektor na pevnom disku a nahodiť znovu čisté MBR, nasleduje formát NTFS a z ISO úplne čistá inštalácia Windows. (GPT/Uefi nepoužívaj, v Bios vypni uefi/legacy/secureboot).

Lenže ak nevieš ani nedokážeš odhaliť stránkovací makrovírus "swap" z dielne MS v koreni primárneho oddielu, potom je to s tebou ťažký pôrod. Kto ti nahodil OS, bolo to priamo v Servise?

ak nevieš ani nedokážeš odhaliť stránkovací makrovírus "swap"

milé nudo, až mu přestane pc bsodovat, potom ať si zbytečný swap klidně odstraní. do té doby bychom rádi viděli nějaký log - pokud je.
tazatel štká že má problém, ale nedělá nic pro to, aby se o něm něco dozvěděl.
jak lze zříti, typický uživatel w10 je neschopný si zobrazit skryté/systémové soubory na disku nebo spustit příkazový řádek a v něm jednoduchý příkaz.
potom snad bude lepší, když se v tom pc servisu rovnou ubytuje.