Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Tiché chladiče nebo ventilátory

Ahoj, potřebuju maximálně ztišit PC. Mám CPU Intel Core 2 Duo E6750 + chladič Arctic-Cooling Freezer 7 Pro, na kterém už se poroučel originál větrák, takže byl vyměněn za Arctic Spare fan - Freezer 7 Pro Rev. 2. Dalším výrazným generátorem hluku je grafika MSI N650 1GD5/OC V1.
Prosím o pomoc s výběrem nových chladičů (nebo jen ventilátorů), které budou výrazně tišší. Současná sestava zase tolik hluku neprodukuje, ale žena má nějaký sluchový problém a i tak jí to vadí, tak bych to potřeboval ztlumit na maximum.
Zkoušel jsem hledat a našel toto pro CPU: https://www.czc.cz/procesory-chladice/produkty?q-c-0-f_56600640=sIntel%20775&q-c-3-f_2025684=r10-20&q-c-2-f_2029674=s4pin%20(PWM)&q-c-1-f_1427335650=sAktivn%C3%AD. Tam se mi podle hlučnosti líbí Scythe SCNJ-5000 Ninja 5, ale ten se mi nevejde do skříně. Pak má dobrou hodnotu hlučnosti SilentiumPC Fera 3 HE1224 v2, u něho mám ale o výšku taky obavu. Nevím jak udávají celkovou výšku - od desky nebo od CPU? Pokud od CPU tak se asi o 5mm nevejde.
Pro grafiku jsem našel toto: https://www.czc.cz/graficke-karty-chladice/produkty. Tam se mi nejvíc líbí pasiv Arctic Accelero S3, u kterého by se hlučnost řešit nemusela. Je taky dost velký, ale měl by se vejít.
Co by jste volili vy na základě určitě větší zkušenosti než mám já?
Předem díky za odpovědi. Jura

Tichý něco stojej Noctua nebo Be Quiet kolem 1500Kč + (jinak na tak starej levnej HW když už si ho dřív koupil a nepřiplatil sis třeba za líp chlazenou GPU rovnou ,je to teď akorát vyhazování prachů za nějaký chladiče,u CPU chladiče stačí vyměnit ventilátor za tišší)

Díky za postřehy a rady. Předpokládal jsem, že na to všichni narazíte, tak vás chci jen ubezpečit, že jsem si vědom, že se jedná o starou plečku do který se už nevyplatí vrážet prachy. Ač bych si velmi rád pořídil celé nové PC, bohužel na něj nemám a to co chci nyní investovat je vlastně investice do klidu v rodině :-)
Díky za tip. Po samostatných ventilátorech se ještě podívám, abych nemusel kupovat celé chladiče. To by mohlo být levnější řešení. Předpokládám, že neseženu přesně pasující, takže přichycení se bude potom asi muset relizovat nějak hand made. S tím bych si ale měl poradit.
I když rád kutím a i s tím bych si poradil, určitě se nechci patlat s nějakým polepováním bedny karimatkou. To si zase umím představit smysluplnější trávení času. Ale i tak díky za tip.

Jo to je asi pravda. Zásadní problém je to od té doby co jsme se přestěhovali a PC není sice na stole, ale je na kontejneru vedle stolu (takže téměř ve stejné úrovni jako by byl na stole). Dříve jsem měl PC na zemi a bylo to možná o něco lepší, ale i tak se zvuk odrážel v rohu místnosti a bylo to nepříjemné. Zajímavé je, že nejnepříjemnější byl hluk o jedno místo vedle PC.

Jsou oba relativně nový, takže ložiska to nebudou. Spíš bych řekl, že běží zbytečně moc rychle a ženou moc vzduchu. Taky to budou levný větráky u kterých nějakou garanci maximálního hluku asi nikdo neřešil a celkově je jejich konstrukce hlučná. Koupím nějaký tichý ventilátory a naaplikuju je tam a bude.

Ak nie su poskodene, tak nevidim dovod preco by mali byt hlucne pri nizkych otackach. Regulovatelny 12" ventilator do skrinky stoji tak 15€ a staci ti jeden dozadu.
// Ako citam otazku, tak riesis CPU a GK. Ak mas na CPU dobry pasiv, tak ti staci este jeden spominany ventilator. Obidva potom v BIOSe stiahnes na minimum.
GK moze byt problem, ja nepotrebujem extra vykon na hry, tak mam pasivnu = no problem.

Tak nakonec jsem to vyřešil pomocí arctic-accelero-s3-tdp-135w-pasivni-chlazeni-nvidia-amd+dp257532 na GK a noctua-nfb9-redux1600-pwm-92-mm-sso-bearing-176-db-1600-rpm-643-m3h-4pin+dp221237 na CPU.
Na grafice jsem vyměnil originál ventilátor i s chladičem. Byl to trochu porod, protože na acceleru mají montážní destičky a šroubky ne úplně dobře vyřešené. Nakonec jsem musel sundat plast kolem pasivu (stejně je tam jen na parádu) a celé se to do skříně vešlo úplně natěsno.
Na CPU jsem nechal z původního Freezer 7 Pro pasiv a na něj, s pomocí držáku původního větráku naplikoval větrák noctua.
Nyní se z PC místo hučení ozývá jen jemné, téměř nepostřehnutelné šumění. Super.
Díky všem za rady a postřehy.