Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem definice světelnosti objektivu - dle propustnosti světla nebo dle bokehu/hloubky?

je svetelnost digit. objektivu určená skutečnou propustností světla () nebo průměrem clony(bokehových orazců, hloubky ostrosti)? Protože do hry vsupuje že některé objektivy mají světelnost ("propustnosti") ovlivněnou vyšším počtem optických členů (ztráte při odrazech).
Započítává se to do specifikace? Např u označení 16-70mm, f2.0-3.3 ?

Je světelnost nějak přímo vztažená k PRVNÍMU členu objektivu? (například D= světelnost x ohnisková vzd.)definice světelnosti objektivu

Záleží na konstrukci - třeba některé širokáče mají extra velikou přední ROZPTYLKU. Nejde o "průměr" objektivu či některé čočky, ani o "mechanický" průměr clony, ale o "vstupní pupilu", do které se promítá clona a celá konstrukce. Je mnoho různých konstrukcí i pro stejnou ohniskovou vzdálenost.

Jaks přišel na to, že má menší průměr vstupní pupily ???

To NENÍ mechanický průměr čehokoliv, ten "nejvíc omezující" se musí opticky promítnout členy "před ním". Konkrétně, ten 1. objektiv je pro "bezzrcátko", takže má zásadně jinou konstrukci (NEMÁ na vstupu silnou rozptylku - která mimochodem právě "zmenší" tu pupilu).

No, dá se to tak říct :-) pokud se bavíme o značení typu f:4 (či f/4), což je poměr vstupní pupily (viz výše) a ohniska. Jinak, dnešní členy používají vícenásobné komplexní antireflexní vrstvy, takže ztráty odrazem jsou malé (ztráty ve skle jsou celkem zanedbatelné). A kdyby ty vrstvy byly špatné, světelnost (číselná, f) bude stejná, ale "skutečná světelnost" ve smyslu množství světla bude nižší.