Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nemám jak bootovat

Zdravím vespolek,
usmyslel jsem si, že na svém letitém notebooku po více než 3 letech přeinstaluju XP (Compaq Presario 2100), leč nebude to tak prosté, není z čeho při instalaci bootovat:
1) Z DVD mechaniky to nepůjde, již zemřela a nic nenačte. Mechaniku mám teď externí do USB. Loď.
2) Boot ze sítě by notebook sice uměl, ale asi před rokem byla bouřka a já blb byl na netu. Úderem blesku integrovaná síťovka uhynula. (Vysmějte se dosyta mé imbecilitě). Teď mám síťovku extra do PCMCIA slotu, z toho nenabootuju, krom toho nemám další počítač. Loď.
3) Boot z flashky neumí BIOS. Loď.
4) Přestože notebooku je již přes 6 let, neoplývá disketou, takže: Loď.
Nic dalšího mě nenapadá, nakonec asi koupím za 15 kKč nějaký obyčejný přístroj a bude po vtákách...
Máte někdo lepší nápad?

Boot z externej USB DVD to nevie? Co mas v BIOSe u poradia bootovania? Skusil si strcit instal.CD do tej externej DVD?
Nemozes kupit prislusnu slim DVD mechaniku a vymenit tu pokazenu?

Ako nudzove riesenie by mohlo byt vybrat disk a strcit do ineho PC cez redukciu, zrusit vsetky oddiely a vytvorit jeden a naformatovat na FAT32, urobit ho bootovaci do DOSu (startdisketou W9x a prikazom sys.exe, fdisk /MBR, ale predtym odpojit vsetky ostatne disky). A nakopirovat na ten disk instalacku XP napr. do zlozky xpinst, a vratit disk nazad do NB. Nabootuje sa DOS a potom spustit xpinst\i386\winnt.exe. V instalatore samozrejme oddiel neformatovat bo si zmazes instalacky :) nechat tam FAT32. Po instalacii mozes previest oddiel na ntfs prikazom convert.
To je ale len nudzovka, idealne je najst USB CD mechaniku z ktorej to vie bootovat, alebo vymenit tu internu mechaniku, zvycajne to nie je problem.

DVD mechanika je strčená do USB 2, které vzniká kartou v PCMCIA slotu (tzn. nemůžu bejt zároveň na netu a používat DVD), sám NB má jen USB 1, tam jsem to ještě netestoval, jestli to jde.
Veškeré eventuality, kdy je potřeba další PC nepřipadají u úvahu - prostě ho nemám k dispozici.
Výměna slim mechaniky je asi v mých podmínkách neuskutečnitelná: stáhl jsem si servirní manuál a takovou krdel šroubků a dílů, které bych musel demontovat, bych již do nejdelší smrti neposkládal zpět. Se slzou v oku vzpomínám na mého starého ThinkPada, kde se jen odklopila klávesnice a součásti se "vycvakly" a pak "zacvakly" nové...

Ja ten tvoj NB nepoznam, na vymenu mechaniky zvycajne netreba vela skrutiek (mal som jeden FS kde stacilo odskrutkovat jednu skrutku a vytiahnut (PATA) mechaniku :). Ale ano su aj take NB kde treba odsrubovat uplne vsetko.
Skus riesenia popisane nizsie (pavel popisal moznost bez ineho PC). Ale najprv by som skusil tu mechaniku do interneho USB1, ze ci z toho nevie bootovat (skontrolovat BIOS ze ci tam netreba najprv povolit boot z USB, v kazdom pripade bude treba povolit (enable) USB legacy support, aby to vobec mohlo z USB bootovat.

- si kup ide redukci
- si puč normální pc a foukni do něj tvůj disk (odpoj pro jistotu ty majitelovy)
- nabootuj z cd/diskety s partition managerem, rozděl tvůj disk (můžeš ho předem na něco zálohovat), instalačku xp nahraj na druhý datový oddíl, zatím fat32, označ ho active
- první volný oddíl pro budoucí systém xp nech nezformátovaný
- po bootu z diskety/cd z win98 vyrob zavaděč na druhém oddílu - sys c:
- kopni si nějaký jednoduchý config.sys a autoexec.bat, s ovladačem myši a klonem nortona, na "c:"
- můžeš na datový oddíl přihrát ovladače z cd, pokud jsou třeba a xp ten hw nezná
- po vrácení do notebuka by mělo jít nabootovat do dosu7, odtamtud spustit instalačku ležící na datovém disku.

jak píše předkolega, taky zkusit půjčit usb cd nebo usb fdd.

Ono by to asi šlo...

Udělej si BartPE (nebo Reatogo), nainstaluj si ho na aktivní oddíl (tam, kde máš současný XPčka), restartuj a ověř si, že to funguje. Zkopíruj si instalační CD buď na disk nebo na flashdisk.

Nabootuješ, zvolíš BartPE, smázneš/přesuneš stávající instalaci WinXP a spustíš ji z BartPE. Během instalace nebudeš formátovat (ponechat oddíl bez změny).

Mělo by to takhle fungovat.

Pavel

.. este ma napadlo ze ta "zomreta" mechanika sa aspon roztoci ked tam nieco strcis? Skusal si aj CD (nie RW) ? Lebo na citanie CD sa (myslim) pouziva iny laser ako na citanie DVD. Nevie nacitat ani CD? Skusal si ocistit cocku? (das si trochu alkoholu na vaticku na sparatku a ocistis cocku a potom hned utret suchou vatickou). Cocku myslim tu ktoru vidis ked otvoris internu slim mechaniku.

LOL tvojí smůlu bych (ne)chtěl mít. Jak je již psáno výše, překopíruj obraz nějakého DOSu na disk, dále tam překopni instalačky do souboru třeba \install\ a spusť příkazem C:\install\setup.exe Dále už to bude v pohodě, na konci, pokud by to náhodou vytvořilo dualboot s tím DOSem, jednoduše edituješ obsah boot.ini a vymažeš ten řádek s DOSem.
:x::x::x::x:
Konec hlášení.

Mno, řekněme, že můj notebook trpí malomocenstvím - odumíraji mu periferie (rozuměj údy...) Ale stejně to bylo nevkusné:-)
Zatím díky za nápady, zítra to vyzkouším - pokud se mi nezesere ještě připojení k netu, z nějakého důvodu můžu stahovat, ale upload čehokoliv většího, než cca 30 KB prostě nejde, kdybych se pos...tavil na hlavu. (Toto vše datluji z mobilu (a z hospody po sedmi pivech a jedné kořalce...))