Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Server - výměna disků v RAID 1 za SSD

Nedělal jsem to ještě, proto se ptám.

Server windows 2012, dva disky 1TB v Raid 1 (zrcadl.).
Není to bohužel pokusný server, potřebuju aby v pondělí zase jel, na pokusy mám tedy 2dny, takže všechny zásahy musí být v případě potřeby rychle vratné.

Někdo mi radí, ať při vypnutém serveru místo jednoho disku strčím SSD 1TB, a Raid si ten nový po nastartování sám zrekonstruuje - nejsem si tím tak jistý, protože se asi nebudou přesně rovnat velikosti disků.

Nenapsal byste sem někdo ověřený bezpečný způsob jak výměnu disků za SSDčka u serveru s Raid 1 provést?
Dík předem.
Změna předmětu, původně: klonování disku pro server (JaFi)

to přece záleží na tom, jaký máš řadič. Taky jaké to jsou disky.

Nejbezpečnější řešení je udělat image celého disku (acronis, ...), následně disky vyměnit, složit RAID a image zase rozbalit.

Teoretický rebuild raidu zaživa je taky možný, ale předpokládá to, že nový disk bude mít stejně nebo více sektorů. Navíc u SSD budou téměř jistě 4KB sektory (advanced format) a u 1TB disku spíše ne, takže hrozí špatný alignment.

Děkuju pánové.

"Nejbezpečnější řešení je udělat image celého disku (acronis, ...), následně disky vyměnit, složit RAID a image zase rozbalit."

Myslíš tím konkrétně nabootovat server z cdčka acronisu, z raidu udělat image na nějaký disk připojený na usb, potom vyměnit oba disky ve vypnutém serveru, nastartovat ho a postavit raid s prázdnýma diskama, vypnout server, nabootovat ho zase cdčkem acronisu, a z připojeného disku na usb rozbalit image na raid.
Popsal jsem to správně?

Jasně, to by mohl být zádrhel.

Pak bych zkusil jeden disk z vypnutého serveru vyndat a udělat si image (nebo rovnou klon viz další odstavec) vedle na nějakém počítači (z původně a pořád raidového disku), mají ty disky v raidu na sobě něco napsaného jinak(zaváděcí sektor?) než spouštěcí disk který není v raidu?
(... a raid to překládá systému na normální spouštěcí disk?)

Nebo rovnou ten vyndaný disk naklonovat Acronisem na jiném počítači na nový SSD (oba přes USB adaptér), ten nový SSD naklonovaný pak vrazit do serveru, Raid při startu zaprotestuje, tak ho zruším a server by mohl na ten jeden SSD disk naběhnout?

A další možný postup? (bez Acronisu):

- z windowsů udělat bitovou kopii na externí disk.
- do vypnutého serveru dát dva nové prázdné ssdčka, nastartovat a postavit Raid 1.
- pak server nabootovat na spouštěcí disk Windows serveru (a snad uvidí ten externí disk), a dát obnovit systém z bitové kopie.

Jak dlouho by vytvoření bitové kopie mohlo trvat?
A jak dlouho by mohlo trvat obnovení z bitové kopie?
(Na disku je asi 200GB obsazeno)

STale nepises aky raid to je, ale dajme tomu, ze tam mas hw radic, cize system nevie, ze bezi na raide.
Tento postup je podla mna koser, pole (ak vynechas kontrolu povrchu) mas za minutku, nabootavanei par minut a obnova zo zalohy par h.
Ono zalezi od vykonu servera, ale myslim, ze 200GB by si mohol dat do 1h (zaloha, pripadne obnovenie).

Hw raid.

Chci si takhle teoreticky promyslet předem všechny možnosti abych měl nějaké plány B v záloze.

1. Ten spouštěcí disk windows serveru asi to pole raid (ten disk místo pole) uvidí, nebo si mám uchystat ovladač napřed?

2. A když teda je ten raid HW, může ho Acronis nevidět?

(Omlouvám se předem za debilní otázku)