Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zamrznuti PC pri bootu

Dobry den,

na nove slozeny PC jsem nainstaloval Windows 10 Home, vse v poradku, nainstaloval ovladace a spustil Stress testy. Vse dopadlo tak jak ma.
Zkusil jsem na ROG desce Asus Strix B450 F-Gaming spustit program pro automaticke pretaktovani CPU, mam AMD 1600X. Program sam uznal, ze 15% je stabilni. Vse opet funguje spravne, testy taktez. Po jednom restartu PC se zasekl Windows pri bootovani a uz odseknout nejde. Zkusil jsem i reset biosu, nepomohl, reinstal biosu, nepomohl, z bootu jsem odpojil veskere disky a dal jen boot z Flashku s Windows, opet se pri bootovani zasekne.
Uz me nic jineho nenapada co to muze zpusobovat.
Mate nejake napady?
Dekuji

Do Biosu naprosto v klidu, PCU maka, vidim takty. Flashku jsem zkousel v ruznych USB, vsude stejny, to stejny jako kdyz bootuju z SSD.
RAM jsem mel blbe zapojeny, dle navodu desky jsem je prohodil. To stejne jsem udelal s M2 diskem, prehodil do jineho slotu.
Porad stejny problem.
Zkusim jeste ten Hirensboot, jen je divny, ze se to kouskne pokazde uplne stejne, at jde o disk nebo USB.

Co se tyce BIOSu, tak to jsem preflashoval, bez ucinku.
Jen jsem si vsiml, ze se divne chovani vetraky. Samovolne si meni otacky, i kdyz CPU v zatezi vubec neni a ma stabilne 37 stupnu. Hlavne se mi pravidelne seka na pul vteriny mys v BIOSu kazdy 3 vteriny. Zahada velika.

Jakou verzi máš teď? Zkusil bych i nějakou starší verzi. https://www.asus.com/us/Motherboards/ROG-STRIX-B450-F-GAMING/HelpDesk_BIOS/
To zasekávání myši je vážně divné. Už jsem ale zažil i případy, kdy sytém nefungoval kvůli vadné myši nebo klávesnici. Po odpojení systém normálně naběhl. Za zkoušku nic nedáš.
Jednou byl dokonce zničený front panel na USB a někde to zkratovalo a PC taky nenaběhl, ale po odpojení čelního panelu z desky to fungovalo.

Uz me nic jineho nenapada co to muze zpusobovat

• Protoze kdyz jsi ten Windows instaloval, byly v BIOSe nastavenu nekteré funkce které jsi po resetu pozmenil. Tak kdyz chce zavést sytém, tak dostane neco jiného a nevi co ma delat, "kolecko" do "trojuhelnicku" nenarve tak se sekne.
TiP ~ Projdi zakladni nastaveni, jako nastaveni HDD (které poceste nastav na AHCI), nastaveni kompatibility OS, HW profil a podobne.

PS : Overclock se pres programy nedela. Bud vis co delas a nastavis to napevno v BIOSu (kde si na to vytvorispomoci profilu vytvoris svuj [OC] profil) -> vyhoda je ta, kdyz se ti neco posere, BIOS bude cist z 'DEFAULT né z [OC] profil [1,2 etc] a za druhé mas [OC] pod kontrolou.

Samozrejme mas pravdu, s tim OC souhlasim, jen jsem tu "kravinu" chtel odzkouset.
Kazdopadne co se tyce bootovani, deje se to podobne cos popisoval. System mam na M2 disku NVMe. Jenze bootovani je totozne jako kdyz jsme chtel boot jen z USB s Windows, dela to stejne a disky jsem z bootu zcela vynechal. To je mi zahadou. Dalsi vec, preflashoval jsem BIOS a uz se neseka, jen se dokola a donekonecna toci kolecko, nic ale nenacte.

Nastav BIOS tak jak ma byt (dle OS), a nainstaluj ho znovu, jestli we Windows nemas nic dulezitého tak ti samotna instalace nezabere ani né 15Minut.

Po HW zmenach se zavedeni systému nemusi podarit, u OC jsem se s tim setkal milionkrat je to normalni, treba jen zmena casovani, Hz RAM uz nemusi zavést OS.
# Hledat co to je, te zabere alespon hodinu nez si vse nastavis jak to bylo predtim a otestujes. Ale pred INSTALACI nastav spravne BIOS, AHCI pro HDD? dezaktivuj fast boot, klasika.

TiP ~Na momentalni nastavni zavedi, se muzes ve Windows (spust nouzovy rezim) podivat pod :

bcdedit

[83967-bee-jpg]

Operacni systém spust : "v nouzovém rezimu bez HW podpory ovladacu"

• Jednou ve Windows si aktivuj akcni klavesu "F8" pri startu :
* V BIOSu nastavit : FastBoot = OFF.

bcdedit /set {bootmgr} displaybootmenu yes

[83970-aktivace-f8-png]
• Tak uz to nemusis priste resit (jestli to umoznuje, najdes ve vypisu vyse ↑ vypsaném nastaveni bceditu), tak jako jestli je mozné pouzit RECOVERY. Proc *recovery ? :
# Protoze jestli jsi nastavoval "Overclock" pres softwér tak (tipuji) ze jsi oznacil, nebo nechal oznacené aby se nastavené hodnoty (v tom programu) aplikovali u kazdého spusteni = "tvuj problém". Proto jako prvni v nouzovém rezimu "odinstaluj" ten Overclok program. (Ten *chliv*)
[Kozi *chliv*]:
[images]

• Na SSD + Windows 10 nebudes zrejme pouzivat LEGACY (viz vypis BCDITu vyse → bootmgfw.EFI, tak jako patch pro winload.efi = zavadeni rezimu jako bezpecny mod pro sytém uefi), tak mu nastav :
* V BIOS zvolit → systém = UEFI + HDD = AHCI, SecureBOOT= OFF

bcdedit /set {default} bootmenupolicy standard

[83971-ne-legacy-png]
TiP ~Jestli se nedostanes do Windows ani pres nouzovy mod, tak muzes pouzit [CONSOLI] pomoci tvého instalacniho média Windows 10.
* Do PC vlozis DVD nebo USB kde mas instalacku s Windows 10 a u startu zvolis "opravit|repair" → "console", na misto "instalace".

RAMkama to neni, ani taktovanim RAM, vymenil jsem je za uplne jine bez OC, stridal jsem vsechny sloty a jen po jednom a dela porad to stejne, vzdy pri bootu zasek.
Hlavne zadny disk tam byt nemusi (tedy zadny OS a zadny bastl SW) a stejnak zasek pri bootu byt treba jen USB s Windows.

"Tak jest". Jenom bych si dovolit pripsat, at v kazdém pripade povypina pred UP vsechny OC funkce. Jestli mu ta RAM nejde je proto, ze je nekompatibilni, nebo sptane pretocena. Desky zpravidla samy nastavuji [RAM], nekteré aplikuji primo OC profil + XMP = nestabilita = tazateluv pripad.
# A neplati to jen pro [RAM], ale i [CPU]. Také by mohl uvest, do kterych DIMM slotu presne ty RAM osadil.

Ach jo. TAK TY DEBILNI MINIATURY NECTI. Mas to dostatecne velké ?
* Je to malé DEBILNI pismo protoze je to oznacene jako MIMO VLAKNO, zadné moje DEBILNI pismo to neni, uz je to tak predformatované. Nehledej DEBILNI problémy tam kde nejsou. (nebo si nastav normalni zobrazeni , DPI co ja vim, ja to vidim normalne ..)

Zkusil jsem ho jednou a pres proste klasicky boot windows se nedostanu

• A jak se do neho dostavas ? Jestli mas desku ASUS, tak muzes zkusit pridrzet u startu PC klavesu [F11] pro Boot_Menu..
# Jestli se nezobrazi, tak vypni v BIOSe funkci FastBoot.

PS: K tem [RAM], nastav je na 2666Mhz a zkus to znovu. PC se muze po nastaveni az 3x restartovat :!: tak na to nesahej. (jde jen o POST kontrolu/'on self-test', kde BIOS overuje fukcnost nastavené hodnoty a zpak, az projde postem → interface_BIOS → boot etc.)
# Nech je osazeny v DualChanel A2+B2. (K tomu A1+A2 neni primo vylozene spatne, ale jen v profilu SingleChanel = polovicni sirkou pasma tzv 'Bandwidth')

Zitra to cele oscreenuju a bude. Pac s OC jsem toho moc nenasel, vsude je AUTO, zkusil jsem Disabled, ale u neceho jsem nevedel ani co znamena. AHCI tam nemuzu ani za boha najit a ano, vim o co jde a videl jsem to uz stokrat u jinych PC, tady ne. XMP profil tam taky nevidim nikde. Ja to zitra poslu, ted u PC nebudu.
Ale dekuji za pomoc. Vazim si toho moc.

Takze jsem vymenil uplne vsechno krom zakladni desky a CPU, delalo to porad.
Jediny co me jeste napadlo, preflashovat BIOS na uplne prvni release. Porad zasek, dal jsme verzi 0602 a system se nainstaloval. Bohuzel sem tam se to freezne pri bootu, trvanlivost je vsak podstatne vyssi. V SW a nastavenim BIOSu to urcite nebude.

EDIT:
v nicem jinem nez desce nebo CPU to byt nemuze. S OK GK a OK PSU jsem se dostal do Windows, vse slapalo dobre. Tak jsem vratil zpet PSU s GK a zasek. Tak dobre, vymena PSU s OK GK, zasek. Vymena opet i s GK a PSU na OK a opet zasek, i kdyz predtim to slapalo v pohode. Absolutne nechapu. Nikdy jsem to nezazil, uz jedine oboji poslat na reklamaci.

EDIT2:
kdyz ponecham starsi overenou GK MSI 950 s PSU Corsair CX430, tak to bezi v pohode, ale po cca 10 minutach se proste system kousne.

V pohode to urcite neni, jinak bych to tu dlouze neresil. Piny snad ani ohnout na AMD nejdou, CPU jsem pred montazi kontroloval a byl OK. Klidne to jeste zdemontuju, ale vim uz ted urcite, ze kdyby tomu tak bylo, tak by ze zacatku blbnul stejne jako tedka. Je divne, ze v BIOSu se to nesekne ani jednou, kdyby tam existoval nejaky trik na plne zatizeni CPU a GPU a seklo se to, tak je vyhrano.
V zaruce to samozrejme je, cerstve koupeny.

Aha,z dotazu nebylo jasné,že to nebylo skládáno od firmy. No tak vytipovat doma vadný HW nebude jednoduché. Zkus domluvu ze servisem a dej jim to tam celé. V takových případech není povětšinou závada viditelná okem. Dobře vždy radí M-POL že A---, nebo jiný obchod složí a otestují.

V tomhle pripade nevim zda by slozeni a otestovani by pomohlo. Protoze na zacatku nez jsem vse narval do bedny proste na stole jen deska s CPU, GPU a RAM + zdroj samozrejme, testoval jsem a normalne to bezelo. Nacpal jsem to do bedny a druhy den kaput. Predtim normalne jel i stress test na CPU a GPU. Proste nejvetsi zahada.

Přesně jak píše forestek. Zkus se s nima domluvit. Určitě by bylo lepší to poslat jako celek.
Před pár měsíci jsem řešil podobný problém, kdy nešel nainstalovat systém, memtest byl v pořádku. Už jsem nevěděl kudy kam.

Potom mně tady někdo poradil zakázat jádra v BIOSU.
Nechal jsem aktivní dvě a pořád byl problém, potom jen jedno a naráz to šlo bez problémů. Bylo to poprvé, co jsem viděl vadný procesor, když nepočítám ohnuté PINY.
Po popisu problému reklamaci okamžitě uznali.

Přesně. Za pokus nic nedáš, ale věděl bys, že je vada v procesoru. Otázkou je, zda by nezůstalo aktivní zrovna to vadné jádro, někdo na to má štěstí.
Máš to ale v záruce, tak se domluv se servisem a pošli to tam celé. Možnosti jsou podle mě dvě. Vadná deska nebo procesor.
Všechno ostatní jsi vyměnil. Distanční sloupky máš na správných místech?

Prekontroloval jsem uplne vsechno, sedi to. Myslim, ze kdybych mel treba spatne posazeny CPU, tak by to rvalo hned. Nedelam to poprve. Uz jednou jsem se s PINama spalil a od te doby vse kontroluji detailne. Deska ma i LED kontrolu na Boot, CPU, GPU a RAM, problika to a kdyz je vse OK, tak nic nesviti a nic nesviti, takze jsem byl na zacatku presvedceny, ze je to OK, hlavne co se tyce HW.

Vsiml jsem si jine zvlastni veci. Kdyz jsem dal slabsi GPU, tak nez se PC zasekl, trvalo to klidne 3x delsi dobu. Zavada vsak identicka.

S jinym CPU to jede jak vino, vypl jsem to a pridal jeste GK 1080. Nabehl system a po cca 10 vterinach se sice nezahryznul, ale monitor zcernal a neslo nic delat, zkusil jsem restart a to stejne. Pro jistotu format SSD a nova instalace OS. Uvidime.

EDIT:
jede to, po reinstalaci systemu vse v pohode. Zitra zkusim testy na GPU a CPU.

Stress test prosel pres OCCT, Aida64, MSI Kombustor a Superposition. Stabilni teploty, zatez, vsechno v norme.
Do druheho PC to davat nebudu. 1600X nema iGPU, musel bych i prehodit zdroj s GK. Verim na 100%, ze je to v CPU, pac vymenou je vse v poradku. Proste jdu do toho.
Stesti fakt tedy mam, protoze 20 let delam pocitace a tohle je poprve.

Cekam na radu. Vis vic a nereknes nic.

EDIT:
vymenil jsem uplne vsechno, jediny co uz zbyvalo vymenit je deska nebo CPU, vymenil jsem CPU a prestalo to. Byl jsem takovej skeptik, ze jsem menil i monitor, mys, klavesnice a kombinoval to. Jen s vymenou CPU to prestalo. Vim, ze bych ten "vadny" mohl hodit do jine desky a pokud by to delalo to stejne, tak je jackpot.

Dalo by se tím vyřešit zjištění závady v procesoru a nemusel by posílat na reklamaci celou bednu a ušetřil by alespoň na poštovném.
Jenže by to chtělo otestovat i s jiným procesorem, což asi tazatel nemá k dispozici.
Zase by se prodražilo, kdyby řekli, že je v pořádku a ať pošle desku. Asi nejlepší bude poslat to komplet.

Obcas servis vyhovi, co se tyce CPU a MB, tak meni kus za kus. Kdybych vedel, ze je CPU KO, tak nepremyslim a objednam rovnou novy a mezitim se bude resit reklamace. Takhle poslu treba veci dve, dve objednam a jedna se mi zbytecne vrati, protoze je v poradku. Kazdopadne se na to chvata. Proto jsem nechtel nikam nic posilat, kdyz jsem nevedel zda je to nebo neni vadne, proto tady ta diskuze.

Jasně, chápu tě. Špatně se to zjišťuje, když nemáš po ruce náhradní díly.

Teoreticky můžeš po internetu objednat novou desku a procesor a až zjistíš, co je vadné, tak to můžeš do 14 dnů vrátit.
Určitě tě k tomu nenabádám, nikdy jsem to neudělal, ale je to jedna z možností