Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Rada od odborníka na router

Zdravím, potřebuji radu od odborníka, router budu měnit prvně a moc se v jeho parametrech nevyznám a nepoznám, který za to stojí. Aktuálně máme doma router TP-LINK WR841ND

Připojeno k němu je následující:
1x Počítač
2x Notebook
1x Tablet
3x Telefon
2x IPTV (firma Grape SC)

Rozpočet na nový router je 2000 kč, může být až do maxima 2100 kč. Nejvíc mě asi zaujal TP-LINK Archer C7 AC1750 WiFi DualBand Gbit Router. Dle recenzí se říká, že to je zastaralý model (firmware), nenašel jsem ani, zdali by podporovat zmíněnou IPTV. Tento by měl mít i VPN, je plnohodnotná? Nebo jen "pokus" o VPN? Co zabezpečení, stabilita? Bude router vůbec stíhat tolik připojených zařízení? V parametrech routeru se fakt moc nevyznám, toto je má první zkušenost a chtěl bych do těch 2000 kč vybrat co nejlepší router. Chtěl bych standart AC (klidně může podporovat všechny) a pásmo 2.4GHz i 5GHz. Je tento dobrá náhrada za můj aktuální nebo za tu cenu se sežene i lepší? Pokud ano, tak prosím doporučte.

Předem díky!

Nejsem odbornik a ani uplne neporadim, ale vidim to jednoznacne tak, ze pravidelny update routeru (aktualnost firmware) dela vic nez pulku funkcnosti celeho zarizeni, protoze v routeru mit bezpecnostni diry nechces.

Sam mam teda taky uz zastaralej sice funkcni router, ale posledni firmware je uz 2 roky stary, takze jsem na tom lepe nez polovina ostatnich lidi a presto se chystam router vymenit, akorat neni cas, snad na jare.

Router budu volit od Mikrotiku, staraji se o updaty a lataji pravidelne bezpecnostni diry.

Mikrotik nabízí routery, ne blikající flašinety á-la Aušus. Tolik funkcí, kolik je v nejlevnějším Mikrotiku, nenabízí ani nejdražší Aušus. Problém klasických BFU je, že místo routeru chtějí nějakého hybrida, fileserver/NAS, firewall, tiskový server a kdo ví co ještě.

Otázka pro tebe je, co vlastně chceš ty. Zda spolehlivý router postavený dle enterprise-grade guidelines, nebo domácí prdítko zabalené v designové krabici s blikajícím webovým GUI.

Dívám se na to teraz a ohledně nastavení se píše, že není pro nováčky. Smím-li se zeptat, tak nebude mi pásmo 5GHz chybět? Nebo-li standart AC? Lze na tom zprovoznit i onu IPTV? od providera mám DHCP, nastaví se mi tudíž net sám, nebo budu muset i tak udělat pár zásahů? Pokud s ním máš nějaké zkušenosti apod, tak uvítám všechno.

Právě, existuje i nějaký MikroTik router, který podporuje i AC? Třeba i za těch 2500 kč, pokud je to nejlepší značka routeru, tak by se určitě vyplatila investice. Aktuálně mě zaujal Mikrotik RB951G-2HnD, ale ten AC aktuálně nepodporuje a co jsem našel s AC jsou drahé až příliš. Možná Mikrotik RB962UiGS-5HacT2HnT? Byl by lepší?

Jen mě zarazilo, že tento router nemá vůbec žádné antény, to nejsou třeba? Nebo je má nějak uvnitř?

tvůj jakýkoli model asus je shit co se týká nekonečných děr v zabezpečení. za sebe nemusím jejich hloupé obrázkové menu.
ale chápu že je to jednoduše klikací (jako všechny domácí hračky).

s nastavením ti neporadím. já jsem na to nafasoval "iptv bránu" od poskytovatele, což je od nich přednastavený mikrotik pro dvě telky a výstup lan, až za něj jsem si pověsil svůj router - zrovna ten výše jmenovaný rb951.

za mě asus ne. nepotřebuju číst recenze o svítících ledkách routeru, ale nesmím se dočíst v každém oznámení bezpečnostních průserů domácích routerů, že je v tom tradičně zase asus.

kdysi jsem preferoval zrovna tplink, ale jejich ac model jsem ještě nezapojoval, nevím jestli se u nich něco změnilo. (asi jedna položka menu pro 5ghz a konečně oficiálně přidali režim bridge)

ale píšu to už potřetí: nastavení pro 2x iptv na tom neumím, proto ti nedoporučím žádný. (možná že to jde s alternativním firmwarem typu dd-wrt, ale ten pro novější ac modely spíš nebude).

V mém aktuálním routeru se nic nastavovat nemusí, my to máme ještě přes nějakou krabičku zapojené. I když router resetuji do výchozího nastavení, tak net i IPTV funguje normálně, netřeba tu ani nic nastavovat, tak hádám, že to tak bude i v tom novém. Spíše bych rád nějaké typy na super routery za tu cenu, pokud si nebudu vědět rady, tak nastuduji recenze, případně se zeptám rovnou providera netu, který z nich by mi šel, to už není problém zas takový. Podstatné pro mě je vybrat, mezi kterými bych se měl rozhodovat, který opravdu za ty peníze stojí. Máš nějaké tipy? Ten zmiňovaný TP-Link se mi líbí zatím nejvíc, ale věřím, že tu jsou i lepší a nejsem si jistý, které z nabízených technologií bych měl dát přednost v dnešní době, je jich tolik a každý router má jiné a je pro mě těžké se rozhodnout.

Ok, děkuji všem za rady. Po shlédnutí recenzí, videí a manuálů jsem se nakonec rozhodl pro dražší router Mikrotik RouterBOARD RB962UiGS-5HacT2HnT hAP. Nikdo si na ten router nestěžoval a měl velmi vysoké hodnocení. Věřím, že s ním budu spokojen i já a pokud ano, tak už nikdy nic jiného než Mikrotik neberu. Nastavení zvládnu, není to tak těžké, jak jsem viděl na videu. Doufám, že jsem udělal dobře s výběrem toho správného routeru. Pokud máte nějaké dodatečné poznámky, na co si dát u něj pozor a podobné věci, tak jen uvítám.

Tak jsem tady.

Router mi pomohl nastavit provider, protože sám jsem to nedal. Je tu sice quick setup (poté, co nastavíš router, tak quick setup už nepoužívat, nebo si smažeš celé nastavení), ale i tak net fungovat nechtěl (i když je DHCP). Máme totiž tu routery dva, ten druhý je na IPTV a tak provider nastavil tento můj jako Bridge a vzal konfiguraci z toho druhého. Pokud si nebudeš vědět rady, tak stačí zavolat providerovi, dát mu MAC adresu routeru, on se připojí a nastaví za tebe (MAC najdeš na routeru i krabici). Každopádně rychlost dobrá, 5G wifi též (signál má dobré pokrytí). Menší výpadek jsem měl, ale myslím, že za to mohlo něco jiné než přímo router. Spokojený jsem, rychlost i ping stejný (jako s minulým routerem, je to má hranice). Nezaznamenávám žádné výkyvy, nebo pády netu/wifi. Aktuálně nemám na co si stěžovat. Dokonce i technik (od mého providera) řekl, že jsem si vybral velmi dobrý router. Jen jsem se trochu lekl při zapnutí routeru, udělá to takový "divný" zvuk. Dle možností co tu jest, doslova nastavit cokoliv není problém. Router na dotek je trošičku "mírně horký", ale to je pravděpodobně normální (studený jak kus ledu není).

To je asi vše, nemám víc, co bych řekl, zdali tě zajímá ještě něco, dej vědět.

Chápu, ale 5GHz chci, samozřejmě do budoucna se hodí, abych zas nemusel kupovat např. za rok nový router. Tyto již zmíněné funkce možná časem někdy taky, uvidím, pokud ne, tak je budu alespoň mít, pokud budou někdy třeba. Škoda, že se nedá např. do toho USB připojit externí HDD. Ten příplatek za to dám, jelikož žijeme v paneláku a tu je celkem silně rušená wifi, takže 5GHz rozhodně pomůže.

No ja toho Mikrotika co si vybral vlastnim a mozem povedat, za na 5GHz (cez steny) funguje horsie ako najlacnejsia sunka Edimax BR-6208AC. To z toho dovodu, ze edimax ma externe anteny a Mikrotik iba interne. Na 5GHz je to uz poznat. Tiez sa da spomenut nedorobeny firmware pre 11ac rychlosti ked je potrebne zistovat signal od pocitaca.

Napisal som "cez steny". Je potrebne si ujasnit ci chces 5GHz pouzivat kvoli moznosti dosahovat vysoke rychlosti, alebo skor chces mat velky dosah. Jedna vec vylucuje druhu, nieje mozne mat aj vysoku rychlost a velky dosah. S tym firmware mozes naozaj len hadat, ono to je tak uz snad aj viac ako 3 roky.

těch 5ghz využiješ ve stejném pokoji, kde je narafičený router. jestli nebydlíš v paneláku a nemáš sousedy, tak třeba i dále.

A na firmware snad vydají aktualizaci, hádám.

mikrotik řeší hlavně security aktualizace, ne délku antény.
ale na rozdíl od běžných soho krámů opravdu aktualizace řeší, takže je možné, že i na tvůj požadavek dojde.

třeba já nemám periferie, které by komunikovaly jen na 5ghz pásmu, pro mě je tím pádem ac router skoro bezcenný (vynechám generační přínos fw)
5ghz má více volných kanálů, ale obvykle kratší dosah.
čili pro někoho to má smysl, ale není to nutnost která by vyřešila všechny problémy.

vůbec nejde o vzdálenost, ale o útlum = počet/tloušťku zdí v cestě.
než tvůj signál dorazí od routeru schovaného v rohu za 3 zdmi, podobnou sílu může mít rušivý signál od souseda na sousedním kanálu, který to má k tobě třeba jen přes jednu zeď.
čili je normální oskenovat nějakým wifi analyzerem současný stav.
jen hlupák vynáší rezolutní rozumy, aniž tuší co všechno mu prochází barákem.

S wifi analyzerem samozřejmě počítám, takto jsem kdysi nastavoval kanál i na tento aktuální router. Nepotřebuji, aby wifi měla 500 MB/s nebo tak, bohatě stačí, aby nebyli záseky, výpadky nebo spike v pingu. Prostě stabilní, rychlá síť. Proto doufám, že jsem si router vybral dobře, dle všech recenzí dopadl nejlépe z mých nových potencionálních. Nevím, zdali 5GHz pro mě zbytečnost je nebo ne, ale rozhodně když router, tak nějaký, který nebudu muset zase po roku měnit.