Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Linux Mint/Ubuntu instalace vybrané verze programu

Zdravím,

mám takový problém, mám instalovaný Linux Mint 19 a Ubuntu 18.04 LTS (Linux Mint 19 vychází z Ubuntu 18.04 LTS, takže když vyřeším problém na jednom, vyřeším tím problém na obou dvou :-) ) a potřebuji (fakt není vůbec důležité proč, prostě z vážných důvodů fakt potřebuji; kompatibilita, podpora funkcí, vývoj, rychlost, kvalita, ...) od některých aplikací nainstalovat verze starší než obsažené v systému nebo než nabízené jako výchozí nejnovější.

Problém ale je, že ani v Synapticu při volbě "Vynutit verzi" ani v Terminálu přes apt-get při syntaxi kde přímo zadávám konkrétní verzi, nikde mi není nabídnuta odpovídající mnou potřebná verze, u některých aplikací které mají desítky verzí jen za posledních 5 let jsou mi často nabídnuty jen 2 poslední mi nevyhovující verze a při ručním zadání konkrétní verze v apt-get mi to vyhodí chybu, že verze neexistuje, nebo nebyla nalezena. Přitom v té těsně předchozí verzi obou systémů, Linux Mint i Ubuntu, jsou sice nabídnuty taky třeba jen 3 nebo 5 verzí, ale jsou tam i starší verze včetně těch, které potřebuji.

Prosím Vás, jak můžu instalovat i jiné než aktuálně nabídnuté verze různých aplikací nebo rozšířit množství nabízených verzí různých aplikací? Nechci používat starší systém jen kvůli tomu, že nabízí více lepších verzí softwaru.

Děkuji.

Jedná se o více aplikací. Ale nejvíc mě pálí Firefox, potřebuji verzi nižší nebo rovno 52, aby to ještě nebylo to nenažrané nenastavitelné nicneumějící problémové ošklivé nekvalitní příšerné neergonomické Quantum (nižší než myslím 57) a zároveň nutně potřebuji kompatibilitu s technikami a softwarem který nechodí ve Firefoxu vyšší verze než 52. Nejnižší verze Firefoxu, která je mi nabídnuta, je myslím 60.

Děkuji moc.
Mám jen 2 doplňující otázky:
1.) Stažená verze Firefoxu je ve formátu *.tar.bz2 , archiv mám rozbalit a který soubor z archivu mám spustit?
2.) Někam vhodně uložím - znamená, musím to uložit někam do přesně definované systémové složky ("/..."), kde se standardně ukládají programy nebo to můžu uložit kdekoliv klidně i do mého domovského adresáře ("/home/já"), na plochu, ... ?

Spouštěcí ikonka je jedna věc, to zvládnu hravě :-) .
Můžu nějak udělat, abych mohl vybrat, kterou verzi Firefoxu spustím i pokud budu Firefox spouštět jinak než poklikáním na spouštěcí ikonku, tj. např. při spouštění FF z Terminálu nebo při spouštění FF přes Výzvu spuštění aplikace (Alt+F2)?

Pokud bych chtěl i u jiných aplikací než Firefox instalovat jiné než nabízené verze appky v mojí nejnovější verzi systému (u některých to prostě nutně potřebuji), můžu přidat zdroje pro starší verzi mého systému (např. Nastavení > Zdroje softwaru > záložka Ostatní software > tlačítko Přidat... > vložím korektní "APT řádek" pro starší verzi mého distra ve které byly ještě nabízeny starší verze aplikací)? Bude to fungovat? Nebo je třeba udělat ještě něco navíc?