Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem nejde nainstalovat XP

Dobrý den.
Mám CPU 1700celeron,RAM 512,MB Asus P4B-M.
Koupil jsem starší HDD Seagate Barracuda ATA IV model:ST380021A,80Gb.,a nejde mi nainstalovat Win.XP.Po nabbotovani-načteni se objeví jen černá obrazovka s blikající čárkou v levo na hoře a víc nic.Bios HDD najde.Na jiném PC disk funguje.S instalací XPeček zkušeností trochu mám.Dik za rady.

Co to znamena "Po nabbotovani-načteni" ? To je kedy presne?
Ak to ani nebootuje z disku tak skontroluj jumpre master/slave, je ten disk sam na kabli? Ak ano nema nahodou aj polohu jumprov "alone" (ak ano tak nastavit) a ak je sam tak je na konci kabla?

V BIOSe si nastav poriadne poradie bootovania (pred instalaciou najprv CDROM potom HDD, po instalacii to mozes zmenit na najprv HDD), a ak nemas disketovu mechaniku tak v BIOSe nastav FDD (floppy) na NONE.
A nabootuj z instalCD Win (to ti funguje?) a nainstaluj Win nacisto (zvolit nova instalacia, zmaz oddiel, vytvor novy, a zvolit ze naformatovat na NTFS).

P.S. a kabel mas 80zilovy? Spravnou stranou v zakl.doske? (nie je to jedno, strana ktora ma ist do dosky je oznacena napisom alebo odlisnou farbou). Skus aj iny kabel.

Jumpre mám určitě o.k.Zkoušel jsem více možností.Kabel je 80žilový také o.k.,protože na něj vracím starý HDD (40GB)a ten funguje.
Bootovani mám pochopitelně na CDROM(mám 2cdrom a obě jsem zkoušel,i druhý CDnosič jsem zkoušel).

Při načtení z CDRomu (modrá obr.)se nainstalují ovladače a pak obrazovka zčerná k volbě formatování se vůbec nedostanu.
Na jiném PC,podobné konfiguraci jsem si ho naformátoval NTFS.

Tak ked to skonci tam, tak to mas ale problem s hardwarom alebo BIOSom a nie s diskom. Funguje ti instalacia XP na tom PC na iny HDD? Pochybujem.
Do BIOSu daj load defaults a pozri ci tam nahodou nemas polozku ACPI, ak ano tak daj na enabled. Save&exit.

P.S. a s tymi moznostami jumprov, no uz ked pises ze si skusal viac moznosti tak mam dost. Jumpre sa neskusaju, jumper mas nastavit presne podla nalepky na disku do spravnej polohy, podla toho co tam mas na tom kabli zapojene. Takze co konkretne mas na tom kabli a ako presne je to najumprovane?

Je na tom ATA kabli este nieco?

No prave ze uz ti nejdu WinXP :-) najprv skontroluj BIOS (a nacitat defaults), ACPI daj na Enabled a skus znova.
Je mozne ze mas problem s napajanim (zdroj) alebo odchadza doska. HDD je najmenej pravdepodobny, v tom okamziku ked ti to zastane by instalator nemal nic robit s HDD.

Ziadne suspend to RAM, len cisto "ACPI" alebo "ACPI Enable" nech je na Enabled resp. YES. Prip. mozes skusit aj dat to na disabled alebo na No, ale len tak na test, inac to neodporucam mohli by blbnut/nefungovat ine veci.
Neviem aku presne mas zakl.dosku a grafiku, skus aj v BIOSe v nastaveniach o AGP prepnut AGP na "4x" a AGP fastwrites dat na disabled, niekedy take problemy moze robit graficka karta.

Co si s tym PC robil predtym ako prestali fungovat WinXP?

Je mozne ze ti odchadza doska alebo zdroj, to sa tazko riesi na dialku. Spust tam aj test RAM (memtest86 alebo goldmemory.cz, stiahnut image, vypalit z obrazu a nabootovat z vypaleneho CD)

.. a ked to zastane na ciernej obrazovke tak to nechaj aj 10 minut tak, ze ci sa to nespamata...

Tak tam pouzivaj millenium. On tam nejaky problem s hardwarom (asi doska) uz asi je, len sa ti asi pod ME neprejavi (nespustas tam nic narocne).
Ked nemas nastavenie ACPI, tak je vzdy povolene. Smola. Mozes skusit v sekcii "Power" nastavit Power Management na "Disabled", inac tazko povedat. Mozes skusit aj vypnut (Disabled) nastavenie APIC.

V prvom rade to skus znova a na tej ciernej obrazovke to 10 minut nechaj a cakaj.
Prip. skus pripojit len ten HDD co ti funguje a zacat instalaciu XP, ci sa dostanes aspon na tu prvu obrazovku instalatora kde je text licencie (potom mozes instalaciu ukoncit, reset, nic sa ti na tom HDD nezmeni).

Ahoj všichni.
Černou obrazovku jsem nechal 15min. a nic,jiné RAMky jsem dal a také nic,třetí disk a samozřejmě nic.Zkoušel jsem disky znovu naformátovat jak FAT32 i NTFS.
Zbyva už jen ta deska,ale připomínám ,že WIN ME jede bez problému.

Jumpre sa neskusaju, jumper mas nastavit presne podla nalepky na disku do spravnej polohy

není pravda, jumper se může nastavit na Master, Slave nebo Cable Select (pokud je ten disk na kabelu sám), případně se může nastavit kompatibilní režim (u malejch disků 2GB, u velkejch disků 32GB). Takže možností na "zkoušení" je víc.

Slávek: Zkus ten hadr nastavit do kompatibilního režimu, pokud projde instalace, tak updatni bios, vrať to zpátky a zkus znovu instalaci.

Jo, ještě mě napadlo: nemáš v BIOSu zapnutou antivirovou ochranu?

pravděpodobně ten disk nemáš jako master na primárním řadiči ide, tím se stalo že připojený disk od kolegy byl vidět jako první, windows při pokusu nabootovat zjistilo že vidí další disk a proto svůj původní sytémový c: "přepísmenkovalo" na něco jiného - což znamená že už nenabootovalo. to není vada windows ale vlastnost :)

partition magic si radši odvykni používat, s novějšími disky a verzemi windows má problémy - musíš vědět co a proč děláš - ten případ s kolegovým diskem však o tom zrovna nesvědčí.

čili nejdřív zkontroluj že máš normálně zapojený disk.
pokud nemáš nic jiného, v pqm můžeš předrozdělit a předformátovat disk pro instalaci xp, taky pojmenovat oddíly - dělá se to pohodlněji než v instalátoru xp.
pak nabootuješ z cd s xp (funguje)? a spustíš instalaci (funguje)?