Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Linux na stařičký notebook, dva dotazy

Vrátil se mi jeden stařeček, ASUS řady A6 někdy z roku 2006, dualcore na 1,3GHz, 1 GB RAM, 80GB disk. Byly na tom XP SP3, už v docela zoufalé kondici. ND sloužil jen k prohlížení www stránek (Firefox).

S XP se mi nechtělo otravovat, tak jsem stáhnul Lubuntu, http://www.lubuntu.cz/ziskejte. Nejprve vyzkoušel live verzi a vzápětí jsem přímo z toho Lubuntu nainstaloval. Po pár restartech a drobných aktualizacích vše funguje - a mnohem rychleji/lépe než v XP.

Je to můj úplně první instalovaní Linux a tak bych se chtěl zeptat na dvě věci:

1) nabízí se mi tam možnost aktualizace z Lubuntu 16.4 na Ubuntu 18.?, nechce se mi to ale dělat, protože to bude určitě náročnější na zdroje. Nic tím snad nepokazím, když aktualizovat nebudu. Je to jen na internet, žádná data. A stejně udělám mirror disku, kdyby něco.

2) existuje něco jako funkční Skype v linuxu? A aby to fungovalo v té mé verzi? Našel jsem na stránkách MS tři verze, https://www.skype.com/cs/get-skype/skype-for-linux/
Kterou mám stáhnout? A jak to vůbec instalovat? :-x

Díky za rady

1. Lubuntu 16.04 má podporu 5 let. Takže do dubna 2021.
2. Lubuntu je "původně" z Debianu. Instalovat tedy z deb balíku.
Pokud chceš graficky, tak stačí mít nainstalovaný balík "gdebi". ( sudo apt-get install gdebi )
Pokud ti stačí terminal, tak použi příkaz "sudo dpkg -i balik.deb"

To je snad jedno, ne? I kdybys měl na staříčkovi méně než 4GB RAM, 64-bit OS není na závadu (snad v něm není třiosmšestka ]:)). Já jsem takto (Linuchem) celkem slušně oživil šest let old Lenovo s AMD dvoujádrem. A ne, komandlajnu jsem při instalaci nepotřeboval (beztak příkazy neznám).

- Nazdar ! Jen mimo vlakno, proc nezkusis nejaky OS na bazy [Android x86] verzi ?
- Tipuji ze jde o bezné uziti, internet, video, skype, navigace ? To by ti bezelo slusne i s podporou Google Play → podstatne vice "APP" jak na Linux/Ubuntu, od Skype, tak textové editory, playery (i kdyz zde ma Ubuntu zas docela slusnou nabidku), mensi hry a dalsi ..
* Uz jsem ho instaloval na nekolik starsich sunek a Atomy, rozdil vykonu je podstatny a rychlosti je to skoro vystrelilo z trenek ;-p

Jo. Skoro na vsem jem to jen nabootoval z [LIVE CD] (jak se to bude chovat) a jak to slo jsem to hodil primo na HDD, zadna pridavna instalace driveru z mé strany nebyl a potreba.
*Az u instalaci na nejaké WINtablety jsem mel mensi problémy, ale na klasickém NTB|PC prakticky vse proslo. Popripadne jde z pravidla vse zprovoznil velmi rychle.
(pak neni jen klasicky Android x86, nekteri devloperi maji vice vylepsené verze s sirsi podporou)

Né né, normalni "klasicka" - "x86" instalacka (pro x86 CPU). Vim co myslis, emulaci ne ? Jak se spustil emulator androidu a frcel jsi pod Windows ? Ne jde o "klasickou" instalacku (linux_kernel) , zavedeni systému Android verze x86 pro PC procesory..

Ha ha :-) Tusim ze 4 nebo 8Gb jsou tusim oznacovany jako minimum. (po instalaci mi to zabiralo nejaké 2Gb, proto je to vhodné i na starsi zarizeni s mensim ulozistem)
* Zkusit zkus, na nektery strasi podklad je to druhy dech. I Ty XPecka nejdou vzdy moc reaktivne po mesici uzivani. Si vem jak jede klasicky Android pod nakym Freescale@ARM CPU, co pak kdyz to hodis takovy opradovy desktop 3Ghz Intel "Dual Core" + 2Gb na DDR3 :-p

1. aktualizovať netreba, práve Lubuntu 16.04 taky provozuju na pár starších kúskov. Dokonca nekteré i386. Jeden mám a Athlonom z r. 2001 (nejaká HP stařešina), a Celeron na nejakom no name bazmeku, ktorý som pred nedávnom robil, ešte ho musím vyčistiť, lebo vo vnútry počítača je snaď ešte aj pol kila piesku. :-D Lubuntu 16.04 je na takýto HW jediná dobrá voľba.

2. Áno skype pre Linux existuje, bohužel ale ne 32 bitová verze. Jinak bys štandardne stiahol .deb súbor, a otvoril, on by systém sám by nabádnul otvorenie ho v "obchode" (tak to volám ja), kde sa to nainštaluje, je tu aj možnosť použiť príkazový riadok sudo apt-get install [...] .