Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Linux na stařičký notebook, dva dotazy

Vrátil se mi jeden stařeček, ASUS řady A6 někdy z roku 2006, dualcore na 1,3GHz, 1 GB RAM, 80GB disk. Byly na tom XP SP3, už v docela zoufalé kondici. ND sloužil jen k prohlížení www stránek (Firefox).

S XP se mi nechtělo otravovat, tak jsem stáhnul Lubuntu, http://www.lubuntu.cz/ziskejte. Nejprve vyzkoušel live verzi a vzápětí jsem přímo z toho Lubuntu nainstaloval. Po pár restartech a drobných aktualizacích vše funguje - a mnohem rychleji/lépe než v XP.

Je to můj úplně první instalovaní Linux a tak bych se chtěl zeptat na dvě věci:

1) nabízí se mi tam možnost aktualizace z Lubuntu 16.4 na Ubuntu 18.?, nechce se mi to ale dělat, protože to bude určitě náročnější na zdroje. Nic tím snad nepokazím, když aktualizovat nebudu. Je to jen na internet, žádná data. A stejně udělám mirror disku, kdyby něco.

2) existuje něco jako funkční Skype v linuxu? A aby to fungovalo v té mé verzi? Našel jsem na stránkách MS tři verze, https://www.skype.com/cs/get-skype/skype-for-linux/
Kterou mám stáhnout? A jak to vůbec instalovat? :-x

Díky za rady

1. aktualizovať netreba, práve Lubuntu 16.04 taky provozuju na pár starších kúskov. Dokonca nekteré i386. Jeden mám a Athlonom z r. 2001 (nejaká HP stařešina), a Celeron na nejakom no name bazmeku, ktorý som pred nedávnom robil, ešte ho musím vyčistiť, lebo vo vnútry počítača je snaď ešte aj pol kila piesku. :-D Lubuntu 16.04 je na takýto HW jediná dobrá voľba.

2. Áno skype pre Linux existuje, bohužel ale ne 32 bitová verze. Jinak bys štandardne stiahol .deb súbor, a otvoril, on by systém sám by nabádnul otvorenie ho v "obchode" (tak to volám ja), kde sa to nainštaluje, je tu aj možnosť použiť príkazový riadok sudo apt-get install [...] .