Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak spustit -"zprovoznit" Win.7 ve starším notebooku?

5-ti letý vnuk si hrál se spuštěným starším NB s OS W 7 a nějakým nezjistitelným zásahem došlo k tomu, že nyní po spuštění a náběhu se pouze zobrazí hláška (přeloženo):
"restartujte a vyberte správné zaváděcí zařízení
nebo vložte zaváděcí médium do vybraného spouštěcího zařízení a stiskněte tlačítko"
Na stisky některých tlačítek (vč.enter) se pak hláška stále opakuje.
Do Biosu se přes tlačítko F2 dostanu, ale co a kde je potřeba provést, aby se spustily Windows, to nevím.
Jedná se o BIOS Vendor Version 208, VBIOS Version 2111.I13K54L.004, EC Version b32d0d0001.
Pokud stisknu v položce Biosu na stránce "Save end Exit" v položce "Restore defaults" Yes u "Load Optimized Defaults" (obnovit výchozí nastavení), nic se neděje.
Prosím o radu (ale moc se v této problematice nevyznám, tak prosím "polopaticky"). Dík.

Bylo by logické, ale ta možnost se tu nenabízí. Buďto je v tom Option Priorities a Boot Option #1 to "P1: SlimtypeDVD...", nebo pouze "Disabled". Nic víc. A v těch horních položkách pouze enabled/disabled a v těch spodních se to nedá nijak změnit. Tak nevím, kde to hledat.

Z jaký instalačky? Žádnou nemám.:-( Jak provést ten "průzkum", kde ten nástroj "offline" vzít a jak jej nainstalovat. Pokud tomu trochu rozumím, bylo by možná možné a nutné nabootovat asi znova ty W7 v té položce Boot Option #1 (P1: Slimtype DVD a ...) a z nějaké instalační diskety. A dá se to někde stáhnout, třeba na druhém PC na DVD (bez znalosti čísla licence?)?

Nepamatuju si, na které záložce to je (ale asi hned na té první, někde okolo by měly být i informace o CD/DVD mechanice), ale pokud zapneš ntb, a při POST zmáčkneš pause, tak bys měl v klidu přečíst údaje o procesoru, ram, disku a cdromce - pokud v tom výpisu disk nebude, tak ještě zkusit rozebrat notes, vyndat a zandat hdd, třeba jen dítko "kleplo" s krámem a je tam nějaký blbý kontakt (ne každý hdd drží ještě na šroubkách, tak se mohl uvolnit).

Jo, díky. V informacích na BIOSu jsem nikde informace o HDD nenašel. Ta možnost nějakého přerušení napojení, (případně poškození - ale snad ne) HDD by mohla být reálná. Sákryš, to mne nenapadlo. Vnučka když jej donesla, cosi, mimo toho, že s ním manipuloval vnuk, rovněž něco zablekotala, že jim snad i spadl. Ale tomu jsem nějak nevěnoval pozornost a až teď mi to jaksi došlo. :.( Tak zítra rozeberu a uvidím. Ještě jednou dík.;-)

Hm, tak vnoučatům nakakat na ručičky a nepustit čtrnáct dní k vodě, a jejich tatínkovi vysvětlit, že takovéhle hračky v takovémhle věku buď pod dozorem, a nebo servis ve vlastní režii (já mám vyzkoušené, že od doby, co jsem začal chtít "všimné", tak rapidně poklesla potřeba servisu - a byli to lidi, co neváhali prudit v jedenáct večer, a třeba třikrát za dva týdny).

jezekhifi, 08.12.2018 17:26
Opravit nástrojem v instalačce Win 7. A příště nepouštěj 5 letého kluka k pc.:-D

Nevím sice proč jsi smazal (ale mám v e-mailu), ale poraď tedy, jak opravit "nástrojem" v instalačce Win7. Kde ten "nástroj" vzít? Opravdu se v tomto moc nevyznám, spíše skoro vůbec.:-(
Co se týče vnoučat, ta jsou "samostatná kapitola". Rodiče jim dají a povolí vše a když se něco pos.. tak přijdou za dědou.:-(:-D A dědo uč se a tuž se!:-p

pravděpodobně jde o ami bios, což je celkem jedno.
buď hned na první záložce ukazuje z čeho bude bootovat, nebo zkontrolovat záložky "sata" a "boot".
pomohla by i fotka z mobilu.
otec toho vnuka by to taky dal.

disk se dá vytáhnout, přidat do stolního pc (potřebuje sata kabel) a zkontrolovat že nedělá divné zvuky, je vidět obsah, nemá smart chyby.

Tak, a hlavně disk v notasu toho vydrží opravdu hodně, takže pokud není vidět v biosu znamená jediné vypadený disk s konektoru.

Takže pro tazatele: odmontuj kryt hdd (ze spodu) a tam je hdd. Stačí ho zasunout do slotu. Jinak nástroj na opravu systému je na instalačce samotného Win 7.
Tedy při načtení Win 7 (z dvd,flešky a spol) je na výběr instalace nebo oprava.