Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem CPU přilepený k chladiči

Dobrý den,
stala se mi taková nepříjemná věc. Chtěl jsem vyměnit chladič na procesoru a při sundávání ze základní desky se mi procesor vytrhnul z patice. Trochu to odnesly pokřivené piny, které se mi třeba podaří narovnat, ale ten CPU je pořád přilepený na chladiči a nejde mi sundat. Zkoušel jsem namazat kraje lihem, podebrat nožíkem a neúspěšně. Zkusil jsem pak větší kalibr a vykoupal ho v lihu cca 15 minut, stále držel jako přibitý. Nakonec jsem ho zkusil dát do trouby na 80° na několik desítek minut, procesor i chladič byl natolik horký, že na něm nešla udržet ruka, ale při snaze ho sundat absolutně bez šance.
Posílám ještě fotky v příloze.
Mohu se zeptat, jak bych měl postupovat, případně jestli to zkusit dát do nějakého servisu nebo co bych měl ještě vyzkoušet?
Děkuji za rady

Pokud je socket otevřený, nejde mi tam nacpat CPU s chladičem a pokud by se mi to povedlo, určitě bych ho nezavřel, protože se té páčce tam plete chladič. Výrobce to předpokládám zamýšlel tak, že se dá CPU, zavře se a pak chladič, ne oboje najednou

v tomhle je asi na pytel AMD socket, vlastně pokaždé mi zůstal CPU přilepený na chladiči a to jsem zkoušel triky jako spustit zátěžový test na CPU kvůli nahřátí před vytáhnutím nebo jemně točit do stran s chladičem (možná to chce víc ale to už se pak musí sundat backplate, aby se vytáhly montážní šroubky chladiče), ale vždy zůstal přilepený, ale nestalo se mi, že by se zkřivily piny CPU stačí to tahat kolmo i přes zamknutý socket, pak jsem ho odloupl normálně rukou, držel fakt dobře a to používám pastu Arctic mx-2 nebo mx-4

Možná zavolat do nějakého toho servisu,jestli na to nemají nějaký fígl nebo rozpouštědlo.
Já bych zkusil na tu měděnou plochu nakapat trochu nitroředidla C6000,aby alespoň trochu narušilo zbytky pasty.Případně ze všech stran.Ovšem napřed zakrýt či olepit zbytky chladiče,aby tam to ředidlo nemohlo zatéct a něco poškodit.Taky by se dala zkusit tenká ocelová struna na odříznutí,bude to šetrnější než páčení šroubovákem.

- Nedostanes pod neho ani ziletku ?
- Mozna ho nekdo opravdu prilepil (ale pochybuji), tak to bych ho radci strcil do "mrazaku" jak do "trouby". (u SOC staci jenom pro odemknuti posunout/protocit poradne tu packu).
* V praci u starych PC na recyklaci jsme tyto kraje bloku nahrivali pistoly a odrizli. V domacim prostredi zkus fén/pec (to cpu nervy ale "TOC" - jako by jsi ho chtel vytocit) a podrezavej ho (jako by jsi ho chtel podlés, jemne vylousknout ven), ostrim po stranach, "nahrat, podriznout, toc, nahrat podriznout, toc"..

Zásadná chyba bola že si to ťahal zo socketu, mal si ten chladič točiť. Ešte sa mi teda nestalo že by nešiel prilepený cpu odtočiť od chladiča. Keďže si to už takto pokašlal, tak teraz ti už ostáva asi len opatrne chytiť cpu do zveráka (zverák moc nepriťahovať , len jemne) a zatočiť chladičom, ale s citom a pozerať či sa ten zelený cuprexit náhodou moc neotláča o zverák (ideálne by bolo upnúť to cez nejaké malé hranolky tak aby to bolo upnuté len cez samotný heatspreader a nie cez ten zelený cuprexit).
A ten chcladič si tam predtým nasádzal sám či niekto iný?

Nene, nedával jsem ho tam já. Asi to zkusím vymyslet tak, že ho zahřeju ještě jednou, dám svěráku a zkusím kroutit. A případně zkusit nějak podřezávat, ale je to prostě malá mezírka a moc tomu nedávám, třeba to ale přes páku chladiče ukroutím :) Prozatím děkuji za rady.

Připojím svou zkušenost.

Uplynulý víkend jsem měnil vodní chladič procesoru, protože ten původní se zanesl (a zrovna je to typ, který nejde rozebrat a vyčistit). A protože jsem to dělal já, tak vím, že jsem použil normální pastu na chladiče od elchemca https://www.gme.cz/teplovodiva-pasta-extrem-25ml (nic jiného nepoužívám, teda já ji mám už dlouho z jiného obchodu, tehdy toho tam bylo dvakrát víc za poloviční cenu, ale to nehraje roli, za 10 let jsem spotřeboval jen malý kousíček), přesto mi nešel odtrhnout. Zkoušel jsem i točit, respektive působit silou v tomto směru, ale to vypadalo, že nedělá procesoru dobře a ani se nehne.
Trochu jsem zabral a dospěl jsem k podobnému výsledku, s tím rozdílem, že jsem přiohnul jen krajní řady toho pinového pole (první řadu pinů). V zásadě proti obrázku v úvodním příspěvku byla deformace pinů dost malá. Procesor jsem pak sundal tím, že jsem zkusil na okraji, kde byla škvíra trochu zapáčit - procesor vyskočil a já včas uhnul, takže jsem tím nástrojem (už nevím jestli to byl nůž nebo šroubovák) jen zlehka škrábnul původní chladič a ne ruku. (Původní chladič, pokud se odmočí v octu stejně už bude jen na pokusy, kde nějaký škrábanec vadit nebude, spíš mě překvapilo, že po očištění pasty se ukázal krásný měděný nezkorodovaný povrch, jak na čerstvé desetikoruně).
Vyrovnání nožiček jsem se trochu bál, ale povedlo se to - mezi předposlední a poslední řadu jsem vložil plíšek (záslepku slotu), jím jsem vyrovnal jednu osu, potom podél plíšku druhou osu a po troše přemlouvání šel procesor zastrčit do patice. Po vyndání už pak šel zpět opakovaně bez problémů (musel jsem ho ještě očistit od zbytků staré pasty a nanést novou). K mému překvapení počítač naběhnul, už jsem se totiž viděl, jak sháním procesor.

Takže i bílá pasta na chladiče funguje po několika letech jako dobré lepidlo, přinejmenším natolik, aby drželo na procesoru víc, než ten procesor zajištěný v patici.