Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vlastná distribúcia Windows 10

Ahojte vždy keď inštalujem Windows tak po samotrnej inštalácii musím inštalovať a nastavovať okolo 50 aplikácií + drivery (NVIDIA grafika, NVMe SSD) a vždy mi trvá zhruba 4 - 6 hodín kým to všetko nastavím do použiteľného stavu.

Potreboval by som si tento proces nejako automatizovať ale tak aby som neporušil licenčné podmienky Microsoftu. Viete mi poradiť ako? Napadlo ma urobiť buď:

a) vlastnú distribúciu Windows (pre vlastnú potrebu)
b) naklonovať celý disk s Windows do IMG súboru a odzálohovať si ho na MicroSD kartu a pri novej inštalácii by som len celý image prekopíroval na disk
c) napísať skript ktorý nainštaluje Windows a následne stiahne, nainštaluje a nastaví všetky aplikácie - toto mi príde veľmi časovo náročné neviem či by som to zvládol v rozumnom čase
d) iné riešenie

To isté by som chcel aj pre linux ale na začiatok aspoň ten Windows.

Možností je privela …

Můžeš zvládnout nástroje pro OEM distribuci, pak nainstaluješ komplet 1 PC a vytvoříš instalačku.

Můžeš naklonovat disk - což je nejjednodušší.

Jenže? Všechno je to vhodné, když instaluješ 20 stejných PC. Pokud ale chceš instalovat vždy novou verzi Win na 1 PC, tak ti to nepomůže. Musíš to nastavit a dělat upgrade se zachováním.
Skript pro nastavení aplikací by byl bezva, ale to by ty aplikace musely mít nějaké "skriptovací nastavení". Aplikace, které mám, nic takového nemají, jen Zoner má uložení nastavení a jeho obnovu.

nad čím hloubáš? to b) má smysl.
vzorových vytuněných image může být více a můžou se válet na nějakém usb disku.
zálohu/obnovu bych dělal záchranným médiem acronis true image.

jedna technická: v mém světě vůbec nepočítám s win10. půjde to taky, ale vždycky se objeví nějaký m$ problém.

a předpokládám že tak neinstaluješ stádo pc v jedné organizaci.

Ďakujem za odpovede. A máte tip na nejakú aplikáciu na vytvorenie image SSD 1:1? Myslím aj s MBR atd.

Ja mám aplikáciu Partition Master ale tá vie len klonovať z jedného disku na druhý ale nevie vytvoriť iso ani img subor. Ja by som to chcel ako ISO a potom zkomprimovat.

free sw nemám přehled.
acronis true image zahrne i ten rezervovaný oddíl. normálně ukládá image disku do souboru, nabídku klonování má schovanou v nástrojích.
migraci hdd->ssd umí kdeco. často má výrobce ssd odkaz na stažení, nebo to umí ten klonovací program,

Ja by som to chcel ako ISO a potom zkomprimovat.

nikdy.
všechny zálohovací/klonovací sw používají vlastní formát, který už je komprimovaný, obsahuje kontrolní součet dat, je tam tabulka rozdělení disku.

Neskutočné, aby si z ISO W10 ťahal dodatočne nejaké americké, kapitaľistické, zahnívajúce ovladače po dobu šesť hodín. To sa mi pri W10 nestalo na žiadnom PC, ani na starožitnom šunte, kde boli napríklad OS Vista/W7 z roku 2007, dvojjadro, 3GB RAM. Buďto sú ovládače k mání dostupné na serveroch po celej zemeguli, alebo HW vyrobili žltí kdesi v garáži na ponku z vypáleného plošáku ako čiernotu, bez homologizácie.

Max. doba trvá 45 minút aj so záplatami z bútovačky (flešky) ak som sieťovým káblom pricapený na rýchlom nete.
-----------------------------------------------------------
Osobne fachčím výhradne na platenom nLite:

https://www.ntlite.com/download/

Desina sa dá okresať do funkčnej podoby po nainštalovaní na pevný disk, že zaberie miesto 2GiB na primárnom oddiele.
-----------------------------------------------------------
https://www.winreducer.net/

https://driverpack.io/sk/info/driverpack-offline

https://docs.microsoft.com/en-us/windows-hardware/drivers/download-the-wdk

Zaujal mě hned úvod dotazu:

Ahojte vždy keď inštalujem Windows....

Kolikrát týdně Windows instaluješ? Já instaluju většinou tak jednou za 4-5 let, při upgradu nebo výměně celého PC. A i kdybych si vytvořil instalačku na míru, v tu dobu už budou ovladače a programy zastaralé, resp. bude nová verze operačního systému, takže by to nemělo stejně smysl.

Jak psal kolega brtní ledník, rozumná varianta je za b) - po instalaci vytvořit zálohu (image) nainstalovaného systému, aby sis ušetřil čas v případě nějakého selhání např. disku nebo OS.