Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nový vs starý monitor

Zdravím, rozhodl jsem se, že náhradím svůj starší monitor Benq GW2250 kupován kolem roku 2012 za 3000,- , jedná se ještě o VA panel. Řekl sem si, že doba pokročila, a dnešní monitory na tom budou o poznání lépe. Rozhodl jsem se tedy pro stejnou cenovou kategorii a vybral jsem BenQ GW2480 z roku 2017. Jedná se již o IPS panel. Dnes mi tedy nový monitor přišel, ale jsem v rozpacích. Obraz mi přijde stejný, ne-li horší. Myslel jsem, že už na IPS nebudou tak vyditelné pixely a barvy budou o dost lepší. Na tom novém IPS jsou barvy ale ještě horší, než na tom starém. Pro srovnání přikládám odkaz na fotky. Nahoře se nachází starý, dole nový.
p4vsB0g

Monitor ma na Alze hodnoceni zakazniku 4,7/5, takze asi spatny neni. Jedinne co si lidi stezuji, je spatne udelana automaticka regulace jasu, lze vypnout v OSD a jas nastavit natvrdo. Pokud jsi chtel hlavne cernou barvu, aby byla opravdu cerna, mel jsi zakoupit opet VA monitor a nekupovat IPS. Vyrabi se stale obe technologie.

Řekl sem si, že doba pokročila, a dnešní monitory na tom budou o poznání lépe. Rozhodl jsem se tedy pro stejnou cenovou kategorii

Jasne, naprosto blba uvaha. Ale ten monitor co vybral rozhodne spatny neni a pokud nebude uvazovat v intenci okolo 10.000Kc, tak rozhodne s vyssi kvalitou obrazu pocitat nemuze. Ja myslim, ze by hlavne mel poladit nastaveni v OSD a bude to dobre.

Takže když bych koupil třeba monitor za 5-6 tisíc, kvalita obrazu bude stejná? U toho nového monitoru mi šlo i o šetřící funkce. Mám docela citlivé oči. V monitorech se moc neorientuji, tak jsem rád za vaše vyjádření :-)

když bych koupil třeba monitor za 5-6 tisíc, kvalita obrazu bude stejná?

V zasade ano, muzes narazit na lepsi a horsi kousek, to bylo u LCD odjakziva, ale nejak vyrazne si nepomuzes. Ono i u monitoru za 10ku je idealni si nechat predvest a vyzkouset predem, protoze ani drazsi monitor neni zarukou vyssi kvality.

Možná je to můj subjektivní pocit, ale domnívám se, že IPS (ať monitor, tak TV) musí nějakou dobu fungovat, aby se mu usadily barvy. Zpočátku působí mdle, ale po pár dnech jsou barvy podstatně lepší. Takže se sžíravou kritikou chvíli počkej (a stejně tak s nastavováním barev, ať si to nerozvrtáš - tu chvíli to vydržíš) a třeba to bude za pár dní lepší.

Celkově je na ten monitor dobrý ohlas

- To nemusi jeste nic znamenat. (dobry ohlas muzes najit i u monitoru TN. Navic co preferuje jeden, nemusi preferovat druhy. )
- Jestli ti jde opravdu o obraz, tak jsi mel jit nekde do obchodu kde jsou urcité modely monitoru vystavené a podivat se "na vlastni oci" coz by mohlo byt prinosnejsi jak recenze nekde na netu..
- Driv hlavni problém u panelu [VA] byla docela velka spotreba, vysi odezva, pozorovaci uhel, ale s dnesni generaci je tomu zcela jinak a vse se posunulo velkym skokem dopredu kde i za mensi peniz muzes mit na "AHVA+" neco korektniho..
* Osobne na filmy, foto, sem tam naka hra preferuji panel typu VA (AHVA+, OLED, UV²A od Sharp) kvuli exelentnimu kontrastu ktery proste po technické strance IPS neumi -- kde cerna je opravdu cerna coz vytahne i trochu barvy.
IMHO jsi mel zvolit panel typu [AHVA+] jak IPS. Tak pak napis jak to dopadlo ;-)