Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Kompletní zasekání systému

Zdravím,

vlastním sestavu:

Gigabyte GA-Z68X-UD3H-B3
Intel Core i5-2320, 3,0 GHz, s přetaktováním 3,1-3,2 GHz po 9/10 za celou svou dobu (7 let)
Kingston 8 GB DDR3, konkr. KHX1600C9D3B1K2/8GX (7 let), se zapojením v kanále A (DDR3_2, DDR3_4) po celou dobu
NVIDIA GeForce GTX 760 (EVGA) (stáří cca 4 roky)
Od minulého měsíce SSD Kingston A400 (128 GB), dále v provozu HDD plotnové (jeden stáří 7 let, druhý čtyři)
Zdroj Seasonic 500 W (7 let)
Windows 7, 64bit

Problém:

Hraju lehce náročnější hru, s tím že procesor má vytížení okolo +/- 50 % všech jader, paměť jede na cca 90 %, nebo skoro maximum. Po celou dobu se nic divného nestalo, až předevčírem, když jsem hrál asi hodinu, se mi najednou zasekla hra, resp. sekal se obraz (kdybych řekl 1 FPS, tak mi to možná i byla pravda) a trhal se zvuk. Jakékoliv ovládání myši bylo složité, ta se sekala společně s celým systémem taky. Zjistil jsem, že i po ukončení hry nedošlo ke zlepšení problému se sekáním, a že jedno jádro jelo na 90 % a ostatní tři jádra max. do 50 %. SSD se systémem měl téměř nulové vyřížení.
Restartoval jsem počítač a v momentě, kdy se objevuje obrázek loga Windowsu, kdy systém načítá, se to neskutečně sekalo a nebylo možné systém jakkoli řádně spustit, možnost nouzového režimu jsem neměl. Ani opakovaný restart to nevyřešil. Počítač jsem vypnul a nechal ho "odstavit" a cca po hodince jsem ho spustil a vše běželo v pořádku.

To samé se mi stalo včera, jenom s tím rozdílem, že po 10 minutách hraní, a využití procesoru u všech jader bylo od 95 % do 100 %, a pomohlo opět odstavení.

Zkoušel jsem memtest, ten chybu nenašel, nyní mám OCCT , zkusil jsem test procesoru a grafiky, ale nikde se nic neprojevilo. U SSD ani plotnových HDD nebyly zaznamenány žádné chyby, ani detekce pravděpodobného selhání.

Chtěl bych se zeptat, zda jste někdo podobný problém neřešil, či jaký program byste mi doporučili pro diagnostiku (nejradši bych pro diagnostiku, která by kontrolovala, nebo nějakým způsobem byl v procesu CPU, GPU a RAM v jeden moment.

Já bych viděl problém kolem disků. Píšeš,že máš SSD 120GB,to je málo. Kam ukládáš instalace her a dalšího softu. Něco se samozřejmě ukládá do systému,to neovlivníš a jestli máš třeba data ke hrám na pomalých točácích,může to být tím.

SSD je čistě pro systém. Na hry mám druhý, nejstarší disk 500 GB, dále dvouterák na jedny věci okolo a půlterák na druhé věci okolo. I když se mi povedlo dostat se do Sentinelu, všude se výkon vykazoval kolem nuly. Naopak se mi povedlo pořídit toto:

Toto je ze včerejška: http://jyxo.info/uploads/F1/f1c8ebf8a6a5b94595c3c7b81bbd989f06382a38.png
Toto je z večera: http://jyxo.info/uploads/0C/0cb95473ac7305c2ae206abc092fa92b6433b2c8.png

Nemluvím o té krizi procesoru, kdy jel jen s plochou (bez aplikací okolo) se všemi jádry na 100 %. Tady vidíš, že první jádro prostě jede na maximum a ta ostatní se jakoby vezou :/

Teď ještě jedu hloubkovou kontrolu antiviru (Eset) a chci zkusit najít nějaký program na diagnostiku procesoru.
Myslím si, že kdyby to bylo SSDéčkem, tak by se počítač normálně restartoval a jel by dál, a nemusel bych ho vypínat na nějakou půlhodku. Teď zas jede normálně (jak dlouho?)...

SSD:

Informace o Harddisku
Harddisk-číslo,0
Rozhraní,"S-ATA Gen3, 6 Gbps"
Diskový řadič,Intel(R) 6 Series/C200 Series Chipset Family 6 Port SATA AHCI Controller - 1C02 (AHCI)
Umístění disku,"Channel 0, Target 0, Lun 0, Device: 0"
Harddisk-ID model,KINGSTON SA400S37120G
Harddisk-revize,SBFK71E0
Harddisk-sériové číslo,50026B768208D44F
Harddisk-celková velikost,114471 MB
Výkonový stav,Aktivní

Plotnový 500 GB:

Informace o Harddisku
Harddisk-číslo,2
Rozhraní,"S-ATA Gen3, 6 Gbps"
Diskový řadič,Intel(R) 6 Series/C200 Series Chipset Family 6 Port SATA AHCI Controller - 1C02 (AHCI)
Umístění disku,"Channel 1, Target 0, Lun 0, Device: 0"
Harddisk-ID model,ST500DM002-1BD142
Harddisk-revize,KC45
Harddisk-sériové číslo,Z2AK6QL8
Harddisk-celková velikost,476939 MB
Výkonový stav,Aktivní

Ačkoliv počítač je uvnitř stolu a větrání je trochu složitější, při tomto problému jsem si ještě ověřoval teploty procesoru, které jsou nějakých 40-45 stupňů a disky kolem +/- 35 stupňů. I v BIOSu mi to tak ukazuje. Teď jsem nechal počítač vypnutý deset minut a jedu zas nějakou dobu v normálu.

Teď už to dělá častěji, procesor šrotuje hlavně na prvním jádře, ostatní moc nejedou, pak první jádro na chvíli kleslo na normál a s počítačem šlo pracovat normálně a pak zase vytíženost prvního jádra vylezla a ultrum. Viz obrázky výše.
Koukal jsem do procesů, jediné, co tam na maximum je, a to i když je to v pořádku, tak nečinné procesy systému.

Jinak antivir nic nenašel.

A co dělají teploty při zátěži (hře)? Protože to budeš mít určitě víc než těch 45 °C! Na zkoušku můžeš PC z toho stolu (opravdu to není moc dobrý nápad u hráčského PC) vyndat na stůl a případně ještě otevřít bočnici, aby bylo zajištěno lepší větrání.

Teplota disku 51 °C se disku nemusí líbit!

Eset znamená jen antivirus nebo balík typu Internet Security? Zkus jej odinstalovat (i když Eset není tak zrůdný jako AVG či Avast nebo podobné potraty).

Nečinné procesy = kolik procent času se procesor fláká (nic nedělá).Takž když je procesor zatížený z 1%, bude u nečinných procesů 99%. Proto tě zajímají až další procesy, kolik berou. Máš 4jádro, takže když jedno jádro jede na 100% = celý CPU jede na 25 %.

podivné je, že windows nerozloží zátěž na více jader a skoro všechno odnáší jen to první. nedělal jsi nějaké "optimalizace" s počty jader v msconfig?

dále pak sleduj vytížení cpu ve správci úloh - procesy.
ale pokud si uživatel nezapne zobrazení sloupce "celá cesta k procesu", nemá ten výpis smysl.

antivir: už ti někdy něco našel? jsou to léta běžící zbytečnosti, přitom dnešní nejrozšířenější nákazy stejně odhalit neumí.

k tomu utopení pc v noze stolu: jestli je zakrytá zadní stěna, tak to není dobrý nápad.

do msconfigu jsem se nehrnul, ale dalo mi práci se dostat do sledování prostředků. Zjistil jsem, že nejvíce odbíraná položka byla Odložená volání procedur a rutiny přerušení služeb, což bylo na 25 % využití procesoru (teoreticky celé jedno jádro) a taskmgr se občas objevoval v červené barvě s hlášením, že neodpovídá.

Jinak počítač se seká už i při běžném pracování (net, Word apod.), a teplota procesoru i disků se pohybuje do 45 stupňů.

v programech zřejmě chladiče, v BIOSu jádra. Obojí zhruba odpovídalo.
Dnes jsem ještě vyštrachal ovladače k základní desce, jako zvukovka, Řídící centrum Intel, Úložná technologie Intel Rapid, marvel 91xx, Eltron 3.0 USB. Uvidím, jak se to bude vyvíjet dál.

Zkusil jsem rychlý test (údajně 20-30 min.) všechny tři testy v PRIME95, vše v pořádku. Snížil jsem takt procesoru z 3,1 GHz na 3,0 GHz standart a pár hodin se to drželo. Před chvílí to začalo znova, tak jsem se podíval ještě na hodiny a prohlížeč událostí.
Ve stejný čas, na vteřinu, se objevio jedno upozornění: Physical disk 0 is plugged out, zdroj mvs91xx, a zároveň chyba Zařízení \Device\CdRom0 ještě není připraveno pro přístup, ze zdroje cdrom.

Obojí jsem měl zapojené přes rozdvojku molex na satu, kde mám SSD a DVD a zredukcovanou IDE na SATA mechaniku, takže tu jsem úplně odpojil. Nevím, jestli by to mohlo mít nějakou souvislost. :/ Koukal jsem se do minulosti, stejné chyby a v jeden čas se tyto chyby vyskytují, zřejmě v tu dobu, kdy začíná být se systémem problém.

Pokud to udělá znova, tak ji asi vyměním za jinou. Sice co jsem pročítal, tak se tam možná něco našlo ohledně kabelů, ale předpokládal bych jiné příznaky. V crystaldiskinfo sice jednotlivé body vypíše modře, ale celkový stav ukazuje jako neznámý. V HDD Sentinel zatím taky nic zvláštního nepíše.