Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výměna grafické karty

Zdravím, rádcové!
Před časem jsem se tady dotazoval, zda má smysl na můj aktuální stroj (už něco pamatuje) dokoupit grafickou kartu. Dostal jsem zde nějaké tipy, akorát z toho nějak sešlo a já to úplně vypustil. Teď je to však opět aktuální. Přikládám odkaz na původní vlákno a prosím o zhodnocení pro rok 2019...

https://pc.poradna.net/questions/1734583-vymena-graficke-karty-ma-to-smysl

Díky, Bartex.

Děkuji, měl jsem stejný názor. Takže kterou GK má ještě smysl dle tebe? Souhlasíš tedy s tímto, co napsal Touchwood tehdy?
"
Touchwood:
"já mám v Z68 (současní té tvé) RX480 a je to v pohodě.
Jediný problém může být starý BIOS, doporučuju před upgradem karty upgradovat tak, aby podporoval UEFI BIOS grafiky.

ad edit: dnes se vyplatí v poměru cena/výkon GTX1050, pak RX470 a pak až GTX1070 (výkon jde nahoru odleva doprava). S tou 1050 si až tak moc nepomůžeš a ta RX470 má ještě s tvým CPU smysl. S ohledem na to že to je upgrade cílený na nízké náklady, tak bych 4GB doporučil. Pokud by sis tu kartu chtěl ponechat delší dobu, doporučil bych 8GB verzi."

Závěr tedy je koupit RX470.
RX480 už je zase moc vzhledem ke zbytku?

Díky za reakci. Pokud se k tomu ještě někdo vyjádří pozitivně, jdu do toho. Samozřejmě, pokud je rozdíl 200kč, nehodlám to vůbec řešit. Do PC jsem už dlouho nedal ani kačku, takže se svět nezblázní. Jen bych nerad, jak psal již výše, došel do stádia "bottleneck", kdy bude karta převyšovat výkonem zbytek a zůstane nevyužita.

Já si koupil 1050Ti. Jednak na moje paření mi stačí levnější grafiky, ale teď podstatný - proč nVidia. Protože AMD grafárny mají i víc jako dvojnásobnou spotřebu, než ekvivalent nVidie. Takže nároky na zdroj, elektriku a hlavně chlazení, takže PC je pak hlučnější. Je rozdíl dát si do PC kartu se spotřebou 70 W (nepotřebuje ani přídavné napájení) a 180 W.

Ja s tim nesouhlasim.

GTX1050Ti (se 4GB videopameti) v nekterych hrach plne nevyuzije procesor i5-2500. Jiste na hodne her ta karta muze stacit, zvlast kdyz je uzivatel ochoten jit s detailama dolu.

O dost lepe na tom uzivatel bude s GTX1060, kde sice muze u nekterych her narazit na bottleneck, ale u jinych budou grafika i procak optimalne vyuzity.

GTX1060 jsou dve grafiky GTX1060/3 a GTX1060/6. Prvni /3 je pro jeho procak vykonove optimalni, ale v nekterych hrach nebudou 3GB videopameti stacit nebo to bude na hrane. Druha /6 je zase uz docela draha.

A prave proto ja doporucuji RX580/4. Stejne jako u GTX1050Ti i zde jsou 4GB videopameti a teda ideal pro vetsinu her na fullHD. Ta grafika je o 1000 a neco levnejsi nez GTX1060/6, vykonem ji dokonce mirne predhani a ikdyz se muze u nekterych her bottleneck vyskytnout, nicemu to preci nevadi.

Nicmene jsem zjistil, ze cena RX580/8 se blizi te RX580/4, proto jsem doporucil tu.

Co se tyka spotreby, tak protoze praktickou znalost nemam, tak otazka na majitele RX580. Neni to nahodou tak, ze i u RX580 lze vyuzit ovladacovou utilitu Wattman a grafiku podtaktovat, cimz se snizi spotreba karty? Uzivateli by to nemuselo vadit, kdyz ma procesor na hrane vyuziti RX580 a zaroven by tak omezil bottleneck?

Proste ja se domnivam, ze RX580/4 nebo pripadne RX580/8 je nejvyhodnejsi grafika v pomeru cena/vykon i pro i5-2500.

Za me ma uzivatel jen dve moznosti GTX1050Ti za cca. 4.500 nebo vykonejsi RX580 za cca. 6.000,-.

Můžu do toho vstoupit ještě s jednou otázkou? Řekněme, že bych byl ochotný do upgradu nacpat ještě něco navíc. Kterou cestou se vydat, abych dosáhl maximálního využití? Vyměnit základovku? Dokoupit RAM? Čím zkrátka podpořit ten upgrade s ponecháním některých komponentů? Byl jsem dokonce i smířen s tím, že mi zde poradíte, abych to hodil z okna a že budu skládat nový. Otázka mimo hru. Kolik je třeba dát, abych dosáhl relativně slušné mašinky, která nebude obsahovat některý z mých prehistorických komponentů?

Zase zlevnili sycaci. :-)

NE. Pravdu mam ja! Ma dve moznosti. ;-)

Ale svoji posledni vetu beru zpet a opravuji ji:

Za me ma uzivatel jen dve moznosti GTX1050Ti za cca. 4.500 nebo vykonejsi RX580 za cca. 6.000,-.

Za me ma uzivatel jen dve moznosti RX570 za cca. 4.500 nebo vykonejsi RX580 za cca. 6.000,-.

https://www.czc.cz/sapphire-radeon-nitro-rx-570-4gb-gddr5/211967/produkt

Jasne, mozna volba je i ta co ji doporucujes, ale kdybych chtel uplne moc setrit a dostat se na cenu GTX1050Ti, tak na fullHD staci ty 4GB videoram.

Je to proste na uzivateli, ale ty NVidie se vazne nevyplati brat, dokud nezlevni.

Nedokazu ti na to stoprocentne odpovedet, sam mam na svych PC GTX1070 a 1080, ale vim, ze jsem v souvislosti s extremne zravou Vegou, cetl o aplikaci od AMD Wattman, kde se daji AMD grafiky podtaktovat a tim za cenu jen male ztraty vykonu dosahnout vyznamne uspory energie. Snad by to melo behat i na Polarisu teda RX570 a RX580. Je treba, aby to tu nekdo kdo ty karty ma potvrdil nebo vyvratil.
Mimochodem, ze by se neco kvuli 195W varilo, urcite nehrozi a hlavne vykon i RX570 je o hodne vyssi nez GTX1050Ti. Tim nerikam, ze nemuzes mit tu NVidii, kamos ji nakonec ma taky a hrat se na tom urcite da, ale on ji porizoval v dobe tezebni krize, kdy grafiky od AMD staly dvojnasobek, dneska se vazne NVidie v mainstreamu nevyplati.

Edit: Co se tyka chlazeni, tak u Sapphire ma NITRO opravdu povedene, druha jejich karta PULSE nema chlazeni nic moc. Pak jeste muzu potvrdit, ze chlazeni DUAL od Asusu taky neni dobre a chlazeni AORUS u Gigabyte je prumerne.

Ten Fortron? Tezko rict, mel by ale asi ho uz nejakej patek mas. Ono je neco jinyho, kdyz tyhle papundeklovy zdroje jsou novy a nebo maji za sebou treba 5 let provozu.

Rikali jsme RX570/580 podle narocnosti investice, RX560 je uz o hodne vykonove slabsi.

Bych to asi risknul, kdyz se zakouri ze zdroje, koupis i ten novej.