Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto Jaká součástka rozpoznává napájecí adaptér ntb?

Zdravím, vlastním notebook Dell Inspiron 7348 a potýkám se s problémem nenabíjení baterky. Před nastanutím tohoto problému baterka na jedno nabití vydržela při běžném používání film/internet 2-3 hodiny, takže mrtvá nebude. Koupil jsem nový originální adaptér a ten problém eliminoval asi v 5ti případech z 10ti. To znamená - baterka byla vybitá - připojil jsem nový adaptér - ten ji nabil. Používal jsem ntb na baterku -> vybila se. Připojil jsem nový adaptér a notebook se pouze napájel, nenabíjel. Stejně tak se choval i ten starý adaptér asi týden/dva, než přestal nabíjet úplně. Občas nabíjel, občas ne. Takže adaptérem to také není. Potom jsem si všiml, že v BIOSu mám notifikaci: nebyl rozpoznán napájecí adaptér viz. příloha. Takže mě napadlo: ntb si myslí, že nemá správný adaptér a proto se nenabíjí, pouze napájí. Tudíž má otázka zní: která součástka se stará o rozpoznání adaptéru? Nikde jsem nenašel jak tuto "funkci" vypnout, takže se to dá řešit pouze výměnou té součástky, která je nejspíš vadná, předpokládám?

Měl jsem stejný problém, dell používá pro identifikaci správného adaptéru třívodičové připojení - a ten nejtenší prostřední drátek se v kabelu mezi adaptérem a ntb často přeruší buď u konektoru nebo u adaptéru. Ale pokud to tobě blbne i s novým adaptérem, budeš to mít přerušeno zřejmě přímo v konektoru v počítači.
Třeba zde píšou, že tam zřejmě měli studený spoj: https://www.the-computer-problems-guru.com/dell-dc-jack-repair.html
Jinde další studený spoj:
[power.jpg]

Vybíjení do mrtě by mělo zabránit integrované BMS v baterce. Když budeš vybíjet na doraz, jen snížíš životnost (podstatně).
To platí i o nabíjení - pokud necháš notebook nastavený tak, aby se pokaždé při připojení k síti nabil na 100%.
Vhodné je nastavit to tak, aby se začal nabíjet, až když úroveň DOD dosáhne třeba 80% a nabil se na 95%. Snížíš počet cyklů a podstatně prodloužíš životnost baterek

- Pockej co ze jsi teda presne menil :-) ?
- Jestli ten DC adpter, tak zkus ten predesly jestli nabiji nebo nenabiji.
* Jestli nabije, tak over zdali jsi urcite zakoupil spravny, co ma stejne zapojene "piny / barvy". Mas odkaz na stranku kde jsi ho kupoval ?

TiP : Osobne bych zkusil dobit tu baterku mimo NTB a pak az ji zapojil, jestli to by dalo nejaké suplementni informace. [0-5%] baterku (zrejme lithiova?) muze brat jako abstencni, kazovou coz by jsme mohli vyloucit tim alespon 20% dobitim.

- Dokazal by sji sam vyzkouset a zmerit ten nabijeci DC adapter-blok ? (nabijecka pro ten notebook). Nejlépe by bylo multimeterem tuknout ten DC a po zapojeni "vystup" u baterky.
* Proc ? Protoze na zakladni desce toho notebooku je takovy kontroller, ktery pro ochranu pri takovém vybiti zastavy "vystup" a je otevren jen pro DC, takze funguje jen kdyz jen v el.zasuvce. Proto bych ti doporucil tu baterri pred zapojenim radeji alespon trochu dobit.

- Sla by cistci fotografie ? Jestli baterie bude dobita a stale nic, tak dalsi vinik muze byt "kondenzator|mofset" -- regulator napeti (hned v okoli zapojeni napajeni).
* Zpravdila nic jiného (az na nekolik pojistek) to delat ani nemuze.

aha, tak jak se dívám do mailu na objednávku, tak originál to není
je to tento: https://www.czc.cz/patona-napajeci-adapter-k-ntb-65w-konektor-4-5x3mm-dell/245172/produkt
už jsem ho vrátil, jelikož to ten můj problém nevyřešilo
občas nabíjel a občas nenabíjel stejně jako ten původní
hned pár dni po tom, co jsem ho vrátil, přestal úplně nabíjet ten můj starej a už jen napájí
jak můžu nabít baterku mimo ntb?
jinak nehlásí mi to, že by nebyla vložena baterka (jak to má třeba můj otec)
baterku mi to detekuje (aktuálně ji mám na 3%) a napájí se
multimetr nemám, ale nejspíš zajdu koupit, protože taková věc se vzdycky hodí

Neřešte baterii, podle mě je primární problém v identifikaci adaptéru. Můj Dell Vostro to udělal stejně, navíc kromě toho, že nedobíjel, tak podstatně snížil výkon (asi aby zamezil přetížení neznámého adaptéru). Důležitá je ta informace v BIOSu: nebyl rozpoznán napájecí adaptér - taky to NTB píše při startu - že se nepodařilo rozpoznat adaptér a proto nebude dobíjet nebo tak nějak...
Tazateli: takže hledej studený spoj nebo přerušený prostřední nejtenší drát či zkrat v konektoru - zkus třeba zahýbat zasunutým napájecím konektorem - jestli to začne dobíjet - pak je to jasné.
Edit: přehlídl jsem, žes to rozebral a vyfotil. Propípej tedy tu prostřední dírku a odpovídající vývod na konektoru a přitom hýbej drátkama - jestli nedojde k přerušení...
[84620-pip-jpg]

mám to úplně stejně s tím sníženým výkonem - obcházím to utilitou, která zabraňuje to brutální podtaktovani
přesně tak i pri startu mi to hází tu hlášku jak píšeš - tu jsem taky vypnul
konektorem jsem zkoušel hýbat bez úspěchu
studený spoj jsem nenašel viz. můj příspěvek výše
zkusím jeste hledat

- Kdyz uz, tak at to klepne primo u "DC_IN" ne ? :-)
* Myslim ze to bude pohodlnejsi.
[84623-circuit-png]
- Bez toho [multimetru] to IMHO nezjisti. Necim vyklat jeste nic nevyresilo, ale je fakt ze to muze na neco poukazat (nejsem proti) Ta jeho deska vypada ve velmi dobrém stavu.
- Pak nasledovat (tuknout) okruch pres "kondenzator|mofest" az k baterce a merit hodnoty. Jestli u PIN u baterky neni zadny proud (zde musi prave namerit, jestli né, baterie se nedobiji), tak odpoved vyz vyse.
* Jestli nepouzil, nezkoupil spravny adapter (viz prispevek MAIL -- i kdyz me zajimal vic puvod té koncovky jak DC nabijecky), tak piny nemusi byt uz od startu spravne zapojeny (slo by prehodit a prepajet, ale 5$ za novy a spravny je mozna bezpecnejsi volba :-p).

Kdyz tukne v ruce jen ty piny v plastiku, tak dojde k ja jakému zaveru ? Ze funguje koncovka. Myslel jsem tim to, ze to ma zapojit (zastrcit) a az pak to merit primo zapojené.
* Pochopil sem to tak, ze se mu NTB nedobiji. Na spusteni mu staci 2 + 1 GND dratky (dobijeni baterie jde pres jiny okruh, pres kontroller, ktery otevira a zavira vystupy. Proto jsem mu hned v prvnim prispevku psal, aby baterii nejdrive alespon trochu dobil, jinak ten kontroler nabijeci okruh neotevre.).

To ano, taki je je ;-)
(O to se prave stara ten "kontroller" po HW strance ktery sleduje napeti ktere jde pres stabilizator napeti / 'mofset'. U baterii se stara i o ochranu baterie ktera kdyz prave nemaminimalni charge tak je z obvodu vypnuta)

aby baterii nejdrive alespon trochu dobil, jinak ten kontroler nabijeci okruh neotevre

Ten kontroler podle mě neřeší vybitou baterii ale ten "neoriginální" neboli nezdetekovaný adaptér.
V mém případě byla baterie už na nule a stačilo vyměnit adaptér (u původního, jak jsem později zjistil, byl prostřední drátek přerušený v kabelu kousek od adaptéru) a hned to začlo dobíjet i jet na plný výkon.

Ten kontroler podle mě neřeší vybitou baterii

Pracuji jako servisni technik (i kdyz projiného vyrobce, ale toto je klasicky zakladni postup), za to dam klidne ruku do ohne :-) Kazdy vyrobce to muze resit trochu jiak, ale ta ochrana baterie je zpravidla provedena u vsech stejne (a né jen u NTB), bez této verifikace by mohlo dojit k poskozeni baterie nebo samotného notebooku. (jak by potom mohl hlidat stav/napeti a zdravi/technicky stav baterie ? ;)

- Jestli jsi problém, toho "lumpa" opravdu "nasel" a opravil "sam" je uz i tak uctihodné. Jestli jsi to i sam pajel (typuji 20w hrotovou pajkou ? ty piny jsou docela blizko sebe myslis ze by to tazatel v pripade uvolnenych PIN zvladnul ? :-p) a ten technicky problém jsi opravil tak domenky jsou na spravném miste a hlavne se drzis "své zkusenosti".
PS: Taky doufam ze tazatel napise a vic situaci objasni. U toho SW (bios) nevim, urcite zustava moznou cestou. (pardon za nesrozumitelna slova, pisu z jakého dotykkového zarizeni, 2s nez se slovoukaze a po odklikunti "zmetit" jeste provede korekci)

Vyborne !
- Zacneme tedy poporade a to baterii a DC adapterem. (tusim ze by jsi mel mit nakej 19V ?)
- Na multimetru si nastav V (20V) . Jestli se ti na multi_metru behem mereni zobrazi 1 tak to znamena ze hodnota je vysi jak mas na multimetru nastavenou (treba ze zadas ze chces merit 200mv a meris neco co ma20V tak ti vyskoci 1 = nastavit si vysi hodnotu na multi_metru -- snad mi rozumis). To samé plati pro dalsi mereni jako odporu etc.
Upozorneni : :!: Nemer na baterii nebo DC adapteru (dobijecce) primo ampery . (ampery se meri seriove = ze by jsi musel nekde narusit obvod a napojit se na neho)
- Ted jak mas nastaveny multi_meter, tak zmer napeti (V) té baterky, kolik ti ukazuje ?
* My potrebujeme aby jsi na ni nameril nakych ~12.5 - 13V. Jestli nenameris 0 tak je spustena protekce (proti poskozeni lithiovych celuli) kde je okruh uzavren a muzes jen nabijet).
- Nasledovne (po této verifikaci) ji zapojime a podivame se na hodnoty primo na PCB desce notebooku. Ale vse postupne.
*To uz je pak jedno kterym smerem jestli od baterky nebo od DC_INI, nam jde hlavne o to jit po obvodu az po komponent ktery vydava nulovou nespravnou hodnotu.
PS : Viz JoDiK (vyloucit by jsme meli vsechno ;-))
- Pro test "propustnosti" naruseni kabliku dratu si na multi metru nastav obrazek "diody/repracku".
* Takle kdyz testujes kablik : chytnes zacatek (tam kam strkas DC adapter/dobijecku) + konec (viz obrazek od JoDIk) a jestli kablik neni poskozen tak uslysis "pipnuti".

kablik nepipe

Jestli to znamená, že když zkoumáš tenhle káblík:
[84620-pip-jpg]
a měřič vodivého spojení mezi prostřední dutinkou a druhým koncem nepípá, tak jsme doma. Kup si tenhle díl nový a máš vyřešeno...
Jen doufám, že pokud máš tlusté měřící hroty, které nevejdou do dutinky, tak jsi tam strčil kus nějakého tlustšího drátu natěsno (nebo třeba vrtáček) a hrot přikládáš k němu...

Právě hroty mám celkem úzký a myslím si, že jsem se tam vešel. Ještě zítra pro jistotu to zkusím s drátem. Osobně bych to na ten díl tipoval, protože vypadá na první pohled nešikovně resenej - pozohybanej s velkou pravděpodobností se zlomit.

jak mám změřit baterku, když se nedostanu ke kontaktům viz příloha

.
-Zespodu, zkus treba "spnedlik".
.

ještě zítra pro jistotu to zkusím s drátem.

.
- Proc ?
- Zapoj ji na zakladni desku a mer to primo na ni (ty piny jdou dale to té pripojky) na misto strkani dratu, jeden zapojis a druhej ti vypadne uvidis :-D (tukej/mer to z boku!)
- Jestli jsi na té baterce nameril 0 , tak je to co jsem si myslel hned na zacatku, kontroller ji neveme jak je 0 tak ji logicky nedobiji jelikoz ma uzavreny okruh (ovetre jen DC = NTB jede jen s adapterem).
[84625-capture-decran-du-2019-01-13-23-png]

-
BATERIE
PS: na tvé 9 bodové baterce by jsi mel mit :
*At vis kde co je.
1 = BAT+ (plus)
2 = BAT+ (plus)
3 = ?
4 = SMBD nebo SDA SM Bus Data, Serial Data - positivni signal 3.3V
5 = GND Ground (zem)
6= ?
7 = ON/OFF (+ signal 3.3V)
8 = BAT- (minus)
9 = BAT- (minus)
(takze kuprikladu napeti by melo bit na dvou prvnich a dvou poslednim. Na prvnim + a na poslednim -) Odpor nevim, musim se podivat.

.

Pro zhrnuti:

- Notebook funguje, ale kdyz je v nem baterka tak se ta batrie nedobiji, ale vse jinak funguje je tak ? Takze tvuj problém je to, ze se ti baterie nedobiji je tak ?
- Podeziras, ze to dela hlaska v BIOSe o nekompatiblni dobijecce ?
* Zkus tedy zapojit NTBook bez do BIOSu a zadej "restart default" (obnoveni vyhozich nastaveni. Provést s tim novym adaptérem, mozna jen "zaznamenal zmenu" nabijeciho rezimu).

1.

- Ty [DC_Adaptéry] mas teda dva ne ? Ten co tam byl (original) a ten co jsi koupil.
- Ty PIN jsou na obou [DC_Adaptéru] stejné ? Stejna "barva" na stejné "pozici" ?
- V BIOSe ta zprava o nekompatibilni dobijecce pisou oba i kdyz zapojis ten original (ten co tam byl predtim) ?

2.

- Na [DC_Dobijecce] jsi nameril 19V , ten tedy odlozime.
- Na baterce jsi nameril 0 je tak ? Meril jsi na "prvnim [1] " (nebo 2) a "poslednim [9] " (nebo 8) PINu baterie ?
* Baterie se pomalu vybiji i kdyz neni zapojena. Interni ochrana chrani vnitrni celule proti poskozeni a uplného vybiti tim, ze kdyz vyboj klesne na nejakou velmi nizko hodnotu napajeci okruh "vypne" = 0V. Zde prave podezrivam problém alespon s tim, ze nemusi byt notebookem rozeznana jako zdrava, kompatibilni, nebo vubec presentovana. Reseni, i kdyz ne zrovna "idealni" je nabit baterku primo pres DC adaptér/dobijecku do doby az se ti na 1 a 9 PINu neukaze nejaky vystup, po naké dobe dobijeni se ti na misto "0" , z 0 vyskoci na nakych → "11-12V." = okruh je znovu otevren. A ted bych ji vlozil do notebooku a nahledl zda-li nastala zmena a baterie v NTB se dobiji.

3.

- [DC adaptér] pri testu naruseni okruhu "pipa", tedy urcity proud se dostane kam ma ? (do zastrcky DC_IN_1) Na tom adapteru jsou zpravidla 3 barvy , jedna je "cervena= +" , druha "cerna = -" a treti = "GND/?" Tazke kdyz mas "snimac" v DC adapteru na "cerveném" tak ti musi pipat "vsechny cervené" na [DC_IN_1]
**Ilustracni obrazek DC_IN_1 CERVENE kdyz v [DC_Adaptéru] obvod →"plus", MODRE kdyz v DC_Adaptéru] obvod → "minus.
[84625-capture-decran-du-2019-01-13-23-png]
* Doufam ze jsi ten "pipaci" test spravne pochopil a co je jeho cilem. Kdyz si vemes nakej dratek a das ty jak rikas "snimace" kazdej na jednu stranu tak → "pipà", kdyz ten dratek roztrihnes tak → pipat "nebude". To samé jsme hledali na tom adaptéru

Pro shrnutí:

- Přesně, funguje a baterka se nedobíjí plus je extrémně sníženej výkon - jak jsem psal výše - protože ntb detekuje nesprávnej adaptér - podtaktuje procesor. Toto obcházím sw.
- Jo, myslím si, že to nenabíjí kvůli tomu, že to nerozpozná nabíječku.
- restartování BIOSu do výchozího nastavení jsem již zkoušel - bez úspěchu.

1.

- Ne, už mám jen originál, ten druhý jsem vrátil ve 14ti denní lhůtě, protože můj problém nevyřešil.
- Takže teď funguju jen s originálem a ta zpráva tam je.

2.

- Na DC adaptéru jsem nic nenaměřil, protože nevím jak.
- Jo, na baterce jsem naměřil 0 a měřil jsem na prvním a posledním pinu.
- V systemu mi ukazuje, že baterka má 3%
- Jak mám nabít baterku přímo přes DC adaptér?

3.

- úplně nechápu, co píšeš
- já co jsem udělal: pípalo mi to, když jsem jednu sondu dal do konektoru pro nabíječku a druhou sondu na ten čtvrtý pin zprava - pochopil jsem, že pokud to pípá, tak v tom měřeném úseku chyba není

Jak mám nabít baterku přímo přes DC adaptér?

Presny tip baterie je jaky ?

úplně nechápu, co píšeš

V pripade,ze je baterie s lithiova:
- V NTB co maji lithiové bateriíe, tak jsou vybaveny tak zvanym "regulatorem nabijeni a vybijeni".(deska nebo ovladac BMS ktera se stara o ochranu baterie) . Ucelem této karty (uvnitr baterie) je monitorovat proces "vybijeni" a "nabijeni" baterie, kdyz je napajeni baterie kriticka tak ji "odpoji". Ty 3% jsou stale 3% je tak ? Kdyz v CMD zadas :

powercfg energy

- Jaké informace a problémy vypsal ?
PS: Ale pred nabijenim, si radeji pockej jeste na nejaké jiné prispevky, je lepsi je mit vice nazoru a reseni ;-)

baterka v příloze

- když jsem tu baterku měřil, tak jsem ji měl vyndanou z ntb
- vložil jsem ji zpátky, abych to mohl poslat ten výpis z příkazového řádku a najednou ukazuje 4%
- teď jsem si uvědomil, že mi ta baterka nejde nabít od té doby, co mi přítelkyně úplně vybila baterku až do stavu, kdy se počítač sám vypnul. Potom jsem ho zapnul s nabíječkou a baterka měla 5%. Od té doby se už nikdy nenabila a postupně nabití klesalo. Přes 4% až na 3%. No a už zas ukazuje 4%. Předtím než ji vybila úplně na tu kritickou úroveň (asi tedy 5%), při které se počítač automaticky vypne/hibernuje (nevím?), tak se mi občas nabila, občas ne. Přesně jak jsem psal výše.
- v příloze posílám výpis

Už jsem se do toho moc nechtěl míchat, protože nedělám v žádném servise ani neznám podrobně všechny činnosti programů řídících v NTB nabíjení a powermanagement ale ještě to skusím...

Když jsem se já pokoušel měřit napětí na mé baterce, taky jsem nic nenaměřil - vykládal jsem si to tak, že NTB musí nejdřív nějakým jiným signálem zapnout výstup přes řídící obvod v baterii.

Když jsem k NTB připojil jiný originální adaptér, byl správně detekován a systém běžel naplno a dobíjel. V mém případě byl u vadného adaptéru přerušen prostřední vodič v kabelu mezi adaptérem a konektorem. Koupil jsem tedy nový adaptér (byť neoriginální ale s deklarovanou kompatibilitou) a problém byl vyřešen.

Ve tvém případě je ta závada dle mého skromného odhadu mezi konektorem a základní deskou (kdekoliv jinde je velmi nepravděpodobná). Že jsi naměřil propípnutím, že to spojené je, ještě neznamená, že to je spojené spolehlivě. Kdyby bylo, tak nemáš ty problémy co popisuješ. Zkus to tedy ještě jednou - do prostřední dírky v konektoru zastrč drátek o takovém průměru, jako má prostřední čudlík v konektoru na konci kabelu z adaptéru. Na tento drátek připoj jeden měřící hrot (krkosvorkou, nebo ji omotej dalším drátkem tak aby pevně držel). Na druhou stranu zapíchni ten špendlík, nebo jiný tenký drátek a zase spoj s druhým měřícím hrotem (jak jsem kreslil na obrázku). Pokud multimetr pípá = je to spojeno - zkus pomalu trochu hýbat dráty v místě označeném jako pravděpodobné místo poruchy, případně i jinde. Pokud se pípání byť na okamžik přeruší, našel jsi důvod tvých problémů. Tato činnost může být ztížena nevhodným pípákem multimetru - na některých modelech je zpoždění i sekunda - ověříš tak, že přepneš multimetr na pípání a spojíš měřící hroty - musí začít "pípat" okamžitě. Totéž při rozpojení - musí přestat okamžitě. Je-li tam prodleva, o to pomaleji pak hýbej tím spojením, až to budeš kontrolovat.

Nebo ten kablík prostě kup, vyměň a pak mi buď poděkuj, že jsem se trefil, nebo ho zase do 14-dnů vrať.

popravdě když jsem to propojil jak jsi říkal, tak to nepípne tak hezky jak když jsem zkoušel cokoli jiného
je to hodně nejistý pípnutí, neúplný, a spíš to popípává a nevydává to "souvislý" a monotonní píp (líp to popsat neumím) :-)

No vidíš. Tak buť to kup nové, nebo si pohraj s tím co máš - přihni ty kontaktní plíšky jak bylo ve videu, a znovu pípej. Když to nepomůže odstříhni nebo uřízni tu izolaci obalující vodiče těsně za konektorem a zkontroluj, jak to tam vypadá - případně hýbej v různých místech a najdi místo, kde je to přerušeno - spojení musí být stoprocentní (jako ty ostatní jak píšeš)...

Tak tady moje doměnky končí. Ta "součástka" se totiž nachází samozřejmě v tom adaptéru.
Protože jsi ale zkoušel jiný adaptér (je jedno jestli originální, nebo kompatibilní=se stejnou součástkou pro kontrolu adaptéru) a ten fungoval /nefungoval stejně jako původní, je nepravděpodobné, že by se ona součástka pokazila (navíc nepravidelně 5x z 10-ti pokusů). Taky se mi nezdá (i když možné je všechno - je to poslední možnost, která přichází do úvahy), že by studený spoj byl někde na základní desce mezi konektorem a vstupem toho IO, který přes ten prostřední vodič s onou "součástkou" komunikuje.

Jestli ta fotka je z toho, jak jsi měřil, tak za prvé není vidět kde máš druhou "sondu" a nemáš přece měřit napětí ale propojení mezi označeným bodem a dalšími místy na desce - navíc to máš zkoumat při vypnutém NTB na vymontované desce.
Raději to dej do servisu, nebo někomu, kdo to umí...

Neni divu, jestli meris podle toho obrazku tak to mas nastavené na mereni ceho ?! Proc nemas "sondu" v COM ? :-)
Jestli meris "napeti @V/volt", nastav polohu "20V" + zapojené sondy v :
- Cerna sonda v → COM
- Cervena sonda → VΩma
* Jestli je napajeni v poradku, tak mer kolik je u [BATERKY] a najit kde je napajeni ukonceno (tvuj problém je ze se nedobiji ne?). Je potreba zjistit (v pripade ze ma zamek), jestli ma otevreny okruh pro dobijeni. Nekteré baterie maji zamek (ktery ridi BMS), proto kdyz ji vyndas a chces ji zmerit, zobrazi ti "0V".

Zacneme treba zde uplne nakonci :
[84736-bat-p-png]
Notebook nech zapojenej i s baterii do dobijecky. Windows ani notebook poustet nemusis, dobijet se musi i bez spusténeho OS.
Na multimetru si nastav "20V", do zdirky na multimetru COM zastrc "cernou sondu" a "cervenou sondu" zapoj vedle (vpravo) do VΩma
Pak zmer vyznacené hodnoty jako na obrazku, body jsem ti vyznacil barvou podle barvy. (modrou SM-Gnd_Bus Data prozatim vynechej, tam budeme merit neco jiného jak napeti_V na jinak nastaveném multimetru, jinak by jsi tam mel mit s GND +3.3V). Timto pocatecnim testem, se zamerime jaké napeti se vyskytuje primo u baterie na nasledovna verifikace zamku BMS ktery otvira a uzavira dobijeci a napajeci okruh (kdyz je uzavren, baterie se nedobiji).

- Vybrone. (jinak modry jsi mel prozatim nechat, no nevadi. 9V neni moc, u vystupu baterie by to odpovidalo vybiti = baterie bude pravdepodobne prazdna)
- Po predchozim consolovém vypisu CMDpowercfg energy sprvne baterri rozeznal, ted se podivame na ACPI.

- Ted potrebuji, aby jsi sel ve Windows do "sprace zarizeni".
1) Vidis tam v polozkach [baterie] ? Jestli ano, tak na ni klikni. Mel by jsi tam videt neco na zpusob "Microsoft AC adapter " je tam i Microsoft ACPI_Compilant ?" jestli ne, klikni pravym tlacitkem mysi na tu ikonku baterie a zadej "Aktualizovat", co to vypsal ?
2) V pripade ze tam ACPI jiz je, tak proved opak : pravy klik → odinstalovat. + V obou pripadech, proved nasledovne restart notebooku.

*Ilustracni obrazek:
[84763-ilustrace-baterie-png]

1) Na kapacitu baterie, nahlednem redeji pres "Software" pouzit muzes [HWMonitor] :https://www.cpuid.com/downloads/hwmonitor/hwmonitor_1.38.exe
2) Po spusteni programu bez k polozce "Baterie" → capatisies . Jakou hodnotu ti ukazuje u [mWh] ?
3) Kolik ukzauje [Wear level] ?

- Baterie na tom podle vypisu neni uplne nejhur.
Wear Level zobrazuje kolik je ~ baterie opotrebovana, ty mas nakych 25% jak to neni na 70% tak neni nad cim se znepokojovat.
Prvni kapacita je vychozi a tadruha jakou dokaz eudrzet, tam je to také v poradku tipoval bych ze ta baterie nejela déle jak pul roku.

- Takze ted ve spravci uloh ACPI vidis nebo ne ?
- Ted potrebuj, aby jsi sel do nastaveni "Správce napájení" a nahled na nastaveni baterie na kolik % mas nastavené kriticke.
TiP ~ Pod Win muzes nastaveni napajecich profilu spustit z prikazového radku WIN+ R → powercfg.cpl

*Ilustracni obrazek.
[84765-s-napajeni-gif]

PS: Podivej se hlave jestli je aktivované a aktualizované "ACPI" a jaky mas nastaveny napajeci profil, nastav ho aby se dobijel co nejdriv, kdyz tak to zkusime "vynutit --forced", ted musim jit rychle na obed (kazdy ctvrtek mame "akvarko" - rybu) nebo mi v kantine nezbyde zadné pecivo :-p

- to jsem pochopil
- taky jsem se o ni staral, aby vydržela co nejdéle (většinu času jsem jel na adaptér), na baterii jen když to bylo opravdu nutné

- ACPI po restartování zase vidím - nainstalovalo se to tam znovu automaticky
- kritický stav 5% viz příloha

- takže ACPI aktivované a aktualizované je
- schéma napájení mám rovnováhu
- hledám forced dobíjení, ale nemůžu to najít
- nicméně moc nechápu, proč to řešíme na straně systému, když přesně jak jsi řekl - dobíjet by se měl i ve vypnutém stavu
- dobrou chuť ;-)

Necital som celu diskusiu ale ta "ochrana" sa vypnut spravidla neda, je to tak schvalne urobene vyrobcom a nevypinatelne, ono to moze sluzit aj na rozpoznanie VYKONU NABIJACKY t.j. aby notebook vedel ci sa moze nabijat vykonom vyssim (rychlejsie), alebo len pomaly aby nepretazil nejaku mini cestovnu slabu nabijacku, apod.

Nestara sa o to nejaka "soucastka" ale bude v nabijacke nejaka EEPROM (alebo naprogramovany uC) a EC controller v notebooku si ju precita cez nejaku vyrobcom definovanu zbernicu a protokol. Odrbat to asi moc neodrbes.

Mozes mat vadny kontakt alebo nalomeny spoj niekde (tzv. studenak) ktory raz ide a raz nejde (nahodne ma kontakt). Alebo ak to je neoriginalna nabijacka tak proste to je potom kvoli tomu. Riesi sa to potom kupou original nabijacky alebo najdenim a odstranenim zavady / vadneho spoja.
Preistotu skus este vypnut aj nabijacku aj odpojit baterku na par minut nech sa resetne EC.

Já to četl celé a fandil ať je to na konci opravené.
Vidím jako nejrozumnější možnost sehnat někoho se stejným ntb,ideálně stejnou bateriíí a vyzkoušet vše do kříže.
Pokud ten druhý vrácený adaptér nebyl origo možná se nedomluvil s ntb.

Občas používám servisní Dell D430 s již letitou baterkou a měl jsem podobný problém. Jednou jsem nechtě nechal NB vybít do mrtě a pak se již nespustil. Zjistil jsem, že na originálním adaptéru nesvítí LED. Zkusil jsem adaptér od HP, který měl stejnou koncovku, ale o 0.5 V nižší výstupní napětí a NB sice nastartoval, ale psal, že adaptér nemá potřebný výkon, ale přes F1 to může zkusit spustit na snížený výkon. Koupil jsem jiný originální adaptér o vyšším výkonu než měl původní adaptér a při nákupu a krátkodobém vyzkoušení vše fungovalo, jak má být.

Doma se ale opakovala stejná situace, jak s adaptérem od HP. Vykašlal jsem se na to a přes F1 jsem jej v případě akutní potřeby používal. Baterka se nenabíjela. Po nějaké době to přestalo zase fungovat a přestala svítit LED na adaptéru. S podezřením na zkratování baterkou jsem zapnul NB bez baterky a přes F1 vše fungovalo relativně v pořádku. Takhle jsem to používal pár týdnů, ale kvůli přenášení NB jsem vždy tu baterku přidělal a při použití oddělal.

Jednou jsem na to zapomněl a NB normálně nastartoval, žádná hláška se neobjevila a baterka se začala dobíjet. Dobil jsem baterku na 100% a zkusil i původní adaptér, který zase normálně fungoval, nabíjel a LED svítil. Myslím, že problém byl v úplně vybité baterce, která vždy přetížila nabíjecí okruh a NB signalizoval problém s nabíjením. Po čase se trochu vzpamatovala a to stačilo k tomu, že vše začalo fungovat normálně. OD ty doby si vybíjení lépe hlídám a nenechávám ji vybít až do vypnutí NB.

Myslím, že problém byl v úplně vybité baterce, která vždy přetížila nabíjecí okruh a NB signalizoval problém s nabíjením. Po čase se trochu vzpamatovala a to stačilo k tomu, že vše začalo fungovat normálně. OD ty doby si vybíjení lépe hlídám a nenechávám ji vybít až do vypnutí NB.

- To s tou baterii a dobijecim okruhem podezrivam prave od zacatku. Kdyby sla pouzit jina (alespon na 30% dobita) baterie, nebo DC s o chlup vysim mA by nas posunulo velkym krokem kupredu.
* Ta baterie co ma, by sla dobit mimo Notebook, ale nejsem si jisty ze to tazatel zvladne, protoze na baterce nameril 0V = ze ma zamek, ktery se musi pres stredni PIN odemknout aby odemkl nabijeci okruh. Pak dobijet az mu tam vyskoci z 0 nakych 11V az pak se IMHO zacne znovu v notebooku dobijet.

Zkusit to používat bez baterky a za pár týdnu to zkusit s baterkou jako já? :-D

Jinak to vidím jenom na novou baterku nebo dobití původní baterky jiným způsobem - v jiném NB, nějak napřímo, pokud je to to možné, hodit baterku na pár hodin na teplý radiátor a pak to zkusit (takhle "dobíjím" CR2032 do glukometru i několik měsíců) a pod.

Ty nevíš, že zahřátím baterky "vymáčkneš" ještě trochu "šťávy" ze slabé baterky? Stejně tak ji ochlazení vybiješ ještě víc. Platí to u aut, foťáku, běžných baterek i aku, tak proč by to nemělo platit u NB? Samozřejmě, že ideální by to bylo dobít v jiném NB, pokud to půjde nebo koupit novou baterku, pokud jsi to třeba měl v plánu. Já se právě tomu chtěl vyhnout, nová baterka by byla skoro stejně drahá jako celý NB.

to vím, ale tady si nemyslím, že by to pomohlo (už ji mám na 0% a pochybuji, že se nad 5% dostane zahřátím na radiátoru + jestli vůbec třeba 6% bude stačit)
kdybych měl možnost ji dobít v jiném notebooku, tak to udělám
nemám tu možnost, proto se ptám na návod, jak ji dobít mimo notebook
novou baterku kupovat nechci

Kontrolní otázka - ten adaptér je notebookem už rozpoznán jako správný s dostatečným výkonem, nebo to pořád píše, že je neznámý? V případě, že není rozpoznán, není to náhodou tak, že to nebude dobíjet, ani kdybys měl baterku novou? Neboli tvoje hrátky s baterkou na radiátoru jsou pak zbytečné...

baterku mi to detekuje (aktuálně ji mám na 3%)
Taky si myslím, že tohle bude ten pravý důvod.

Edit: To je ono, přesně jak u mě:
- teď jsem si uvědomil, že mi ta baterka nejde nabít od té doby, co mi přítelkyně úplně vybila baterku až do stavu, kdy se počítač sám vypnul. Potom jsem ho zapnul s nabíječkou a baterka měla 5%. Od té doby se už nikdy nenabila a postupně nabití klesalo. Přes 4% až na 3%.