Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto Jaká součástka rozpoznává napájecí adaptér ntb?

Zdravím, vlastním notebook Dell Inspiron 7348 a potýkám se s problémem nenabíjení baterky. Před nastanutím tohoto problému baterka na jedno nabití vydržela při běžném používání film/internet 2-3 hodiny, takže mrtvá nebude. Koupil jsem nový originální adaptér a ten problém eliminoval asi v 5ti případech z 10ti. To znamená - baterka byla vybitá - připojil jsem nový adaptér - ten ji nabil. Používal jsem ntb na baterku -> vybila se. Připojil jsem nový adaptér a notebook se pouze napájel, nenabíjel. Stejně tak se choval i ten starý adaptér asi týden/dva, než přestal nabíjet úplně. Občas nabíjel, občas ne. Takže adaptérem to také není. Potom jsem si všiml, že v BIOSu mám notifikaci: nebyl rozpoznán napájecí adaptér viz. příloha. Takže mě napadlo: ntb si myslí, že nemá správný adaptér a proto se nenabíjí, pouze napájí. Tudíž má otázka zní: která součástka se stará o rozpoznání adaptéru? Nikde jsem nenašel jak tuto "funkci" vypnout, takže se to dá řešit pouze výměnou té součástky, která je nejspíš vadná, předpokládám?

Občas používám servisní Dell D430 s již letitou baterkou a měl jsem podobný problém. Jednou jsem nechtě nechal NB vybít do mrtě a pak se již nespustil. Zjistil jsem, že na originálním adaptéru nesvítí LED. Zkusil jsem adaptér od HP, který měl stejnou koncovku, ale o 0.5 V nižší výstupní napětí a NB sice nastartoval, ale psal, že adaptér nemá potřebný výkon, ale přes F1 to může zkusit spustit na snížený výkon. Koupil jsem jiný originální adaptér o vyšším výkonu než měl původní adaptér a při nákupu a krátkodobém vyzkoušení vše fungovalo, jak má být.

Doma se ale opakovala stejná situace, jak s adaptérem od HP. Vykašlal jsem se na to a přes F1 jsem jej v případě akutní potřeby používal. Baterka se nenabíjela. Po nějaké době to přestalo zase fungovat a přestala svítit LED na adaptéru. S podezřením na zkratování baterkou jsem zapnul NB bez baterky a přes F1 vše fungovalo relativně v pořádku. Takhle jsem to používal pár týdnů, ale kvůli přenášení NB jsem vždy tu baterku přidělal a při použití oddělal.

Jednou jsem na to zapomněl a NB normálně nastartoval, žádná hláška se neobjevila a baterka se začala dobíjet. Dobil jsem baterku na 100% a zkusil i původní adaptér, který zase normálně fungoval, nabíjel a LED svítil. Myslím, že problém byl v úplně vybité baterce, která vždy přetížila nabíjecí okruh a NB signalizoval problém s nabíjením. Po čase se trochu vzpamatovala a to stačilo k tomu, že vše začalo fungovat normálně. OD ty doby si vybíjení lépe hlídám a nenechávám ji vybít až do vypnutí NB.

Myslím, že problém byl v úplně vybité baterce, která vždy přetížila nabíjecí okruh a NB signalizoval problém s nabíjením. Po čase se trochu vzpamatovala a to stačilo k tomu, že vše začalo fungovat normálně. OD ty doby si vybíjení lépe hlídám a nenechávám ji vybít až do vypnutí NB.

- To s tou baterii a dobijecim okruhem podezrivam prave od zacatku. Kdyby sla pouzit jina (alespon na 30% dobita) baterie, nebo DC s o chlup vysim mA by nas posunulo velkym krokem kupredu.
* Ta baterie co ma, by sla dobit mimo Notebook, ale nejsem si jisty ze to tazatel zvladne, protoze na baterce nameril 0V = ze ma zamek, ktery se musi pres stredni PIN odemknout aby odemkl nabijeci okruh. Pak dobijet az mu tam vyskoci z 0 nakych 11V az pak se IMHO zacne znovu v notebooku dobijet.

Zkusit to používat bez baterky a za pár týdnu to zkusit s baterkou jako já? :-D

Jinak to vidím jenom na novou baterku nebo dobití původní baterky jiným způsobem - v jiném NB, nějak napřímo, pokud je to to možné, hodit baterku na pár hodin na teplý radiátor a pak to zkusit (takhle "dobíjím" CR2032 do glukometru i několik měsíců) a pod.

Ty nevíš, že zahřátím baterky "vymáčkneš" ještě trochu "šťávy" ze slabé baterky? Stejně tak ji ochlazení vybiješ ještě víc. Platí to u aut, foťáku, běžných baterek i aku, tak proč by to nemělo platit u NB? Samozřejmě, že ideální by to bylo dobít v jiném NB, pokud to půjde nebo koupit novou baterku, pokud jsi to třeba měl v plánu. Já se právě tomu chtěl vyhnout, nová baterka by byla skoro stejně drahá jako celý NB.

to vím, ale tady si nemyslím, že by to pomohlo (už ji mám na 0% a pochybuji, že se nad 5% dostane zahřátím na radiátoru + jestli vůbec třeba 6% bude stačit)
kdybych měl možnost ji dobít v jiném notebooku, tak to udělám
nemám tu možnost, proto se ptám na návod, jak ji dobít mimo notebook
novou baterku kupovat nechci

Kontrolní otázka - ten adaptér je notebookem už rozpoznán jako správný s dostatečným výkonem, nebo to pořád píše, že je neznámý? V případě, že není rozpoznán, není to náhodou tak, že to nebude dobíjet, ani kdybys měl baterku novou? Neboli tvoje hrátky s baterkou na radiátoru jsou pak zbytečné...