Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Musím měnit zdroj?

Dobrý den,

chystám se na upgrade PC a teď zvažuji, zda mám vyměnit i můj stávající zdroj Seasonic M12II-620 Evo 620W.

Sestava po upgrade bude:
- deska Asus Z390
- CPU i9900K
- RAM 16 GB
- VGA nVidia GTX 1070 - v budoucnu plánuji výměnu za RTX 2070
- SSD + HDD + DVD RW
- vodní chlazení

Co jsem zkoušel různé kalkulačky pro výpočet zdroje, tak mi vychází, že bude můj 620W Seasonic stačit (a to i po výměně GK), ale neměl bych už rovnou vzít něco silnějšího? Docela se mi líbí Seasonic Focus Plus 850 Gold.

Tak možná se na to dívám blbě, ale vezmu-li, že účinnost zdroje je 80%, pak mi místo 620W vychází jen 496W a to už může být (bude) po výměně grafiky za novou RTX docela problém. Nehledě na to, že procesor i9-9900K už také v zátěži papá přes 200W. Proč jinak by se vyráběly a prodávaly zdroje 800W, ale i 1300W apod.?

Nevypadá to na nabušenou sestavu, tak bych to zkusil se stávajícím. Dalo by se třeba změřit watmetrem, kolik to bere ze zásuvky a pokud naměříte nejvejš půlku (tj. řekněme 300W), nelámal bych si s tím hlavu. Samozřejmě že korektnější by bylo měřit zatížení jednotlivých sekcí, ale to se měří hůř a lepší nějaké číslo, než se vznášet na obláčku.

Snad jedině kvůli ztišení bych navrhnul nějaký bez větráčkový, já mám dobrou už asi dvouletou zkušenost s tímto https://www.silverstonetek.com/product.php?pid=481&area=en zejména pokud vodním chlazením míříte na odhlučnění (např. máte hadicemi vyvedené čerpadlo a radiátory mimo case a mimo doslech).
Druhým důvodem by mohlo být stáří, ale ten Váš seasonic nevypadá tak staře ani nevypadá jako z těch, co by měly odcházet dříve než zastará.

Já jsem před tím NJ520 měl nějaký evolveo pulse 700W u kterého mě štval větrák, který nebyl tichý ani když byl nový. Jinak ve 400W verzi je mám u více PC (v jednom přes 10 let) a až na hluk je naprosto v pohodě. Měl jsem strach, že 520W nebude stačit, ale když jsem viděl, že počítač v klidu bere pod 100W a v plné zátěži kolem 300W, tak jsem usoudil, že 520W mi stačí. Moje sestava má AMD Vishera 4 GHz, čtyři pevné disky, grafiku normální, mechaniku BD-RW, a další méně podstatné periferie, no a hlavně vodní chlazení s čerpadlem a radiátorem vně. Navíc radiátor je pasivní chladicí věž, takže jediným zdrojem hluku je čerpadlo, pro které jsem našel v pokoji vhodné umístění, že není slyšet a ventilátor v case, který běží většinou na minimální otáčky. (jen tak mimochodem, 20 metrů hadice je dobré koupit v nějaké prodejně tohoto sortimentu (kolem dvacky za metr se sežene), jinak by se to vedení při stovce za metr dost prodražilo)