Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Záložní zdroj APC Back-UPS 650VA

Mám stolní PC s monitorem, které v idle bere celkem 48-52W. (vč. monitoru)
Dělám na to nenáročnou práci.
Jelikož právě krátký výpadek elekřiny mě stál hodinu práce, chci pořídit záložní zdroj. Pro uložení práce vypnutí PC - max. 5 minut.
Už dřív jsem měl záložní zdroj od APC. Je to deset let.
Díval jsem se na nějaký základ, a mají APC Back-UPS 650VA za 1000kč. https://www.tsbohemia.cz/apc-back-ups-650va_d232330.html

Doporučili by jste mi tento zdroj nebo něco jiného? (Je pořád APC dobrá značka)

S jakou životností baterie se dá počítat? 4 roky?

Děkuji

Co se týká životnosti, ta je daná spíš počtem cyklů baterie. Baterie se pak dá vyměnit.
Idle režim není důležitý, elektřina dle Murphyho vypadává v okamžiku, kdy počítač bere nejvíc. Kolik ta sestava bere při zatížení? Podle toho pak vycházej z výpočtu.
Kromě 650VA (to je kapacita baterie) musíš počítat s tím, že olověné baterie jsou schopné využít tak 30-50% kapacity. Takže ve skutečnosti bude reálně schopný zdroj dodat 300VA. A tato hodnota bude klesat se stárnutím baterie.
Pak se podívej ještě na výkon, který je schopný zdroj dodávat. U mého 800VA Fortron zdroje je to asi 480W. 600VA zdroj bude mít tuto hodnotu nižší. Pokud tvá sestava bude brát při zátěži víc jak 350W, pak by s tím měl zdroj problém (přetížení).

APC je trochu horší, než bývalo.
Osobně bych ale doporučil něco, co umí komunikovat s PC, já sázím spíše na AEG a Eaton.

https://www.tsbohemia.cz/eaton-5e-650i-usb_d197662.html?fulltextword=eaton

edit: co se životnosti baterky týká, záleží, jakou výrobce osadí. Existují modely 3-, 5- a 7-leté, u těch levných bych očekával ty nejhorší.
Mně doma třeba v AEG běhají originální akumulátory už 7. rokem. ;-)