Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Router do panelového bytu

Zdravím,

potřeboval bych poradit jaký vhodný router pořídit do panelového bytu. Cena tak do 2000kč.
Router by měl být jak na wifi, tak pro lan. Připojen bude jedna NTB, jedna telka a cca 3 telefony.
Měl by být schopen udržet signál přes 3 panelové zdi (v jednom bytu).

Děkuji za tipy.

Měl by být schopen udržet signál přes 3 panelové zdi

už ze druhou zdí je signál špatný, poškozený útlumem a odrazy, se kterými router nic nenadělá. za třetí zdí nebude signál stát za nic, k tomu bude zarušený mnoha sítěmi od sousedů, občas silnějšími než tvá vysněná "přes 3 zdi".
doporučuju stáhnout nějaký zobrazovač wifi sítí, v paneláku je to poučný pohled:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.farproc.wifi.analyzer&hl=cs

pokud nejde v liště protáhnout kabel až do místa kde jsou lvi, pak zvážit nákup páru powerline adaptérů.

není vidět konkrétní model, něco při editaci vypadlo.
komusi jsem to kupoval: vyřadit divné nejlevnější značky* a zas mi z toho vyšel tplink, nejspíš pa4010. pár se zapojí a ony už se spolu domluví, není třeba nic nastavovat. kdyby člověk potřeboval ještě třetí kus do jiné místnosti, vidím že ho neprodávají samostatně, předpokládám že se domluví i s jiným firemním modelem stejné generace (rychlosti).
propustnost nevím, oni za tím mají ap a mobily takže nižší nároky.

*) všechny značky znát nemusím, ale třeba tazatelem nahrazovaná tenda je neomluvitelný shit a na to bych nesáhnul ani klackem.

----
malé písmo bych asi přežil, jen u xoxo to bývala obsese, začínal tak polovinu komentářů.

Ono powerline je celkem slušná (a rychlá) záležitost do paneláku (v rámci bytu), kde máš zásuvky na jedné fázi. Tam to funguje výborně a rychle. Z fáze do fáze to chodí taky, ale přenosová rychlost je tristní (třetina? čtvrtina?). To je právě problém rodinných domků, kde máš třeba jedno patro na L1 a druhé na L2. Přes "hodiny" (např. podružný elektroměr) chodí bazmek taky, rychlost ale jde ouplně do kopru. Technologie je to pěkná, ale musíš mít povědomost o své domácí silovce, abys nebyl po koupi rozčarován.

Mám to zapojené z klienta do switche a odtud do dvou PC a TV nahoře a z prvního patra do AP kabelem, které je dole, ale v kuchyni signál nemám, nebo je hodně slabý.
Ze spodu bych to vyvedl z obýváku přes powerline. No risknu to a uvidím, snad to bude ok. Sice mám oddělené jističe na každou místnost zvlášt, ale třeba to pojede. Na rychlosti nezáleží. Jsem na to zvědavý.

Tak hlásím výsledek. Powerline už dorazily. Vybalení z krabice trvalo delší dobu než instalace a funguje to perfektně.
Jen ze zvědavosti jsem to zkusil zapojit i z horního patra do spodního a tam už to nejede. Asi jiná fáze nebo nevím.
Každopádně jsem maximálně spokojený. Rychlost je taky výborná.:beer:

Co sa tyka vysielacieho vykonu, tak vsetky routre su na tom rovnako. Nesmu prekracovat maximalne povoleny vysielaci vykon.
To, co malokto vie je to, ze maximalny dosah je definovany pre minimalnu prenosovu rychlost. Na pasme 2.4GHz je to 1 Mbps.
Pre dosiahnutie maximalnej prenosovej rychlosti je potrebne mat dost silny signal, zhruba -50 dBm a lepsi. Take nieco nieje mozne dosiahnut za troma stenami.
Tvojej poziadavke nevyhovie ziadny router a to ani ten najdrahsi aky existuje.

Všem děkuji za vyčerpávající odpovědi.
Nároky na internet za 3 zdmi panelového bytu nemám velké to je jasné. Žádné stahování, žádné větší objemy odesílání dat. Prostě jen základní internet a občas video na streamu.
Aktuálně mám doma cca 9let starý router Tenda (tehdy za pár stovek) a tak má úvaha šla tím směrem, že pokud by se pořídil výkonnější (kvalitnější router) zvedla by se rychlost v onom pokoji třeba o 2-3 Mb/s a tím větší komfort při načítání stránek.

Nároky na internet za 3 zdmi

A kde ho mas umiestneny? Ja mam router na chodbe v strede bytu a nikde neprechadza v podstate ani cez dve steny.

Aktuálně mám doma cca 9let starý router Tenda

Mozme vediet presny model? Ale teda tipujem, ze 9 rocny shit od Tendy si zasluzi vymenu. Pozri si napriklad nejaky TP-link.

=> internet a občas video na streamu...
No ved to je ten problem, za za 3 stenami nefunguje poriadne ani ping, nieto este internet a video. Problem by nebol v slabsom signali, ale to, ze ten signal kolise v rozmedzi aj 30dB a to uz pocitac moze casto vyhodnotit ako vypadok signalu. Ak by bol signal stabilny, tak -70dBm je este stale vynikajuca hodnota. Bohuzial v byte sa neda kolisaniu signalu vobec vyhnut. To ako funguje wifi je zavisle od prijimaca wifi v pocitaci a jeho ovladaca ako sa popasuje s kratkodobymi vypadkami signalu.

Problemom nie su ani 3 steny ako skor zarusenost pasma. Ja chytam u rodicov na cinziaku 50 sieti v 2.4GHz pasme, kde su 3 neprekryvajuce sa kanaly...aj ked ani toto uz nie je pravda, pretoze 300Mb N-ko sa v celej 2.4 neda nastavit tak, ze sa neprekryje s dalsim N-kom.
Ciastocnym riesenim je 5GHz (ak to klient podporuje), na druhej strane 5GHz prechadza prekazkami vyrazne horsie ako 2.4. V kazdom pripade 3 steny nie je nic tragicke a sancu s 5GHz mas. Urcite si kup dualny wifi router, inak clanok o tom tu este stale mame.
https://pc.poradna.net/articles/2807985-vyberame-idealny-domaci-router