Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jak smažu OS z HDD, když jsem nainstaloval nový os na SSD?

Ahoj. Nemohu najít přispěvek, kde jsem se ptal, jak smazat starý OS. Koupil jsem nové SSD a dal tam OS. Druhý disk ( starý ) mám jako disk na zálohu. Oba jsou v PC. Z HDD chci smazat OS a nechat tam soubory foto-videa-hudby. Jak to mám udělat? Nechce se mi ten obsah přetahávat na SSD a pak HDD formátovat. Stačí smazat složku WINDOWS?. Díky

Vzal jsem nové SSD a připojil.
Resetoval jsem PC a z USB jsem nabootoval instalaci os...
OS se nainstaloval na SSD. ( aktuálně beru HDD jako druhotnou věc ).
Jedu s OS na SSD. Chci jen smazat OS z HDD ( aby nebral místo ).
Byl bych rád, aby se zachoval obsah souborů z HDD, jako foto-video-hudba... Programy mě nezajímají a starej OS se smazal.

Mám tedy zálohovat můj obsah z HDD a pak HDD formátovat a přesunout na ssd, nebo to lze lehčím způsobem urychlit? Děkuji

... OS se nainstaloval na SSD. ( aktuálně beru HDD jako druhotnou věc )...

Jen Bůh a Bill ví, jestli si Windows při instalaci na SSD nezapsaly nějaká data nutná pro spuštění i na klasický HDD...
Měl jsi při instalaci ten HDD odpojit, pak bys měl jistotu, že na něm nic důležitého není. Zjistíš to tak, jak už bylo řečeno - odpojíš ten HDD a zkusíš nabootovat z SSD

Pokud si jsi jist, ýe to ten HDD nepoužívá (teda nabootuje a funguje to i bez něj), tak z něj můžeš OS smazat - je to jen banda souborů. (Teda, ony windows některé nezobrazí a dají se tím dělat ošklivé útoky, ale můžeš je smazat dejme tomu z jiného systému). A rovnou teda smazat i všechno, co nejsou ty soubory foto-videa-hudby.

Pokud chceš, aby tam po tom nezůstaly stopy (že někdo obnoví smazaný soubor a přečte si ho), tak prostě po smazání přepiš veškeré volné místo na disku něčím neškodným (třeba tam nakopíruj bambilion souborů, nebo tam v nekonečné smyččce zapisuj data, dokud to nespadne na to, že na disku už není místo a pak to zase smaž.

Pokud se takto ptáš, tak by to mělo zajistit pro tvé účely dostatečnou bezpečnost...

Však sa pozri na zavádzací sektor (oddiel) pevného disku na SSD a tiež na pevný hdd. Napríklad pod distrom Linux na externom médiu.

Alebo v Správe diskov kukni, či je na SSD nejaký skrytý, bez písmena aktívny oddiel o veľkosti cca 350MiB pre W10 alebo cca 100MiB pre W7 s dátami.

Lebo len jeden z pevných diskov môže mať na sebe aktívny a primárny oddiel kde sú zavádzacie dáta v aktívnom stave z ktorých číta Bios.

V prípade, ak sú na oboch diskoch zavádzacie sektory, je nutné na SSD prvý sektor iba aktivovať nástrojom Diskpart.exe:

1./ select disk ###

4./ list partition

5./ select partition ###

6./ active

alebo gr.prostredí Windows: diskmgmt.msc

Prípadne nástrojom tretej strany: Partition Expert, a spol. z radov Minitools Partition Wizard.....

Ak máš krížom-kráčom zavádzač s bútmanažérom situovaný na ložiskovom hdd, pričom primárny oddiel s novým OS je na SSD, po vybratí hdd nenabehne systém lebo chýba zavádzač na SSD, bude nutná oprava na SSD z ISO bútovačky Windows:
bootrec /rebuildbcd
bootrec /fixboot

tiež je nutné aktivovať aktívny a primárny oddiel s bútmanažérom na SSD nástrojom Diskpart.exe

https://www.minitool.com/lib/hard-disk-active-partition.html

Přesně jak tu všichni píšou. Bylo něco i ma HDD a SSD nešel spustit po odpojení toho HDD. :-D Takže jsem to nainstaloval znovu s odpojeným HDD a ten pak naformátuji po přesunutí souborů. Bude to asi nejlepší volbou. To je zajímavé, že když instaluji na jeden disk, nacpe se to i do disku jiného. :-D