Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Disk nejde zformátovat a nejdou z něj smazat data

Zdravím,
mám takový trochu podivný problém. Na svém M.2 SSD jsem měl nainstalované Windows 10 a včera jsem se rozhodl pro reinstal. Chtěl jsem hodit winy na svůj druhý SSD disk (normální SATA - chtěl jsem využít M.2 na něco jiného). Reinstalace šla dobře do chvíle kdy jsem se dostal do tabulky s disky - zde jsem dal klasicky formátovat a odstranit - normální SSD šlo dobře, všechny části se smazaly, udělal se nový. Problém nastal s M.2, který sice neustále psal, že lze zformátovat a na tlačítko odstranit šlo normálně kliknout - ale disk se nesmazal, pořád na něm zůstavaly Windowsy (nic jiného na něm nebylo). Řekl jsem si, že je to podivné, tak jsem prostě nainstaloval Winy na SATA SSD a vše už proběhlo normálně.

Po zapnutí je M.2 SSD normálně přístupné, ale nejde zformátovat - vždy to napíše, že formátování proběhlo úspěšně, ale Windowsy tam pořád zůstávají. Nejde formátovat ani přes cmd (nebo jde ? zkoušel jsem jen klasickou metodu). Disk je normálně přístupný, jsou na něm pouze ty windowsy. Instalovat na disk nic nejde, přístup to odepře. Takže co teď s tím ? Zkoušel jsem klasické formátování, přes správce disků, přes cmd... ale nic nefunguje, disk na dané smazání prostě nereaguje - respektive reaguje tím, že napíše, že se zformátoval úspěšně, ale soubory tam pořád jsou.

Takže co s tím ? Nějaké nápady?

Ano, to jsem zkoušel taky s naprosto stejným výsledkem - na vše jde kliknout, dám Ano a ve správě disků se ukáže, že oddíl byl odstraněn - ale data na něm pořád jsou - a nový svazek vytvořit nejde, opět jde kliknout jen na "odstranit svazek".

Program zkusím, pak dám vědět.

Pokud jsi v době té nové instalace systému na druhý SSD měl v počítači ten M.2, tak je možné, že na něm zůstal zavaděč systému (MBR) a ten si ho asi chrání proti likvidaci. Když ten M.2 SSD vytáhneš z PC, podaří se ti nabootovat systém z toho nového SSD (to by mohlo moji teorii potvrdit/vyvrátit)?

Pouzij "secure erase" (nejlépe bootovaci tools) od vyrobce disku. Pres Windows, nebo nejaky SW ty disky "nemaz" a tvuj M.2 "neopravuj".
* Tyto tools mimo obnoveni & update Firmware, check healt, opravu umi i "secure-erase" (bezpecné mazani/formatovani)

bohužel jsem na to program přímo od výrobce nikde nenašel.

- Maji na stahnuti svuj "SSD_ToolBbox"
- ToolBox na stahnuti : http://download.gigabyte.eu/FileList/Utility/ssd_utility_ssdtoolbox_B19.0122.1.zip
* Mel by jsi ho najit i na CD které bylo s M.2 diskem kdyz jsi ho kupoval, v pripade ze k nemu bylo CD prilozeno.

*Ilustracni obrazek (Secure_erase kterym prepises cely disk najdes uplne dole):
[85200-capture-du-2019-03-07-18-29-54-png]
TiP ~ Uz jsi nekdy pouzival "Bootovaci" zarizeni s naradim na format disku "GParted" ?
Zde mas odkaz na "Live-USB/CD Gparted" na stahnuti, muze se hodit : https://gparted.org/livecd.php

PS: Erase nefunguje na disku na kterém je systém, co je logické jinak by se ti vymazal pod nohama :-) Proto je vhodny ten GParted ktery spustis né z HDD|CD ale z bootovaciho USB kde pak "bezpecné prepsani" disku neni problém.

Díky mockrát! Zkusím to a dám vědět. CD k m.2 disku bylo, nicméně nemám ho kam ani strčit, nekupoval jsem cd romku k pc. GParted jsem nepoužíval nikdy.

EDIT 1 - Secure Erase od Gigabytu disk nesmazal - ukázalo se tohle, disk zmizel z Tento počítač. Po opětovném nastavení cesty se na něm stále nachází Windows. Screen z SSD Tool Boxu vypadá takto. Jdu zkusit GParted.

EDIT 2 - GParted nefugunuje též, zítra jdu s diskem na reklamaci, nicméně všem děkuji za rady.