Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Disk nejde zformátovat a nejdou z něj smazat data

Zdravím,
mám takový trochu podivný problém. Na svém M.2 SSD jsem měl nainstalované Windows 10 a včera jsem se rozhodl pro reinstal. Chtěl jsem hodit winy na svůj druhý SSD disk (normální SATA - chtěl jsem využít M.2 na něco jiného). Reinstalace šla dobře do chvíle kdy jsem se dostal do tabulky s disky - zde jsem dal klasicky formátovat a odstranit - normální SSD šlo dobře, všechny části se smazaly, udělal se nový. Problém nastal s M.2, který sice neustále psal, že lze zformátovat a na tlačítko odstranit šlo normálně kliknout - ale disk se nesmazal, pořád na něm zůstavaly Windowsy (nic jiného na něm nebylo). Řekl jsem si, že je to podivné, tak jsem prostě nainstaloval Winy na SATA SSD a vše už proběhlo normálně.

Po zapnutí je M.2 SSD normálně přístupné, ale nejde zformátovat - vždy to napíše, že formátování proběhlo úspěšně, ale Windowsy tam pořád zůstávají. Nejde formátovat ani přes cmd (nebo jde ? zkoušel jsem jen klasickou metodu). Disk je normálně přístupný, jsou na něm pouze ty windowsy. Instalovat na disk nic nejde, přístup to odepře. Takže co teď s tím ? Zkoušel jsem klasické formátování, přes správce disků, přes cmd... ale nic nefunguje, disk na dané smazání prostě nereaguje - respektive reaguje tím, že napíše, že se zformátoval úspěšně, ale soubory tam pořád jsou.

Takže co s tím ? Nějaké nápady?

Ano, to jsem zkoušel taky s naprosto stejným výsledkem - na vše jde kliknout, dám Ano a ve správě disků se ukáže, že oddíl byl odstraněn - ale data na něm pořád jsou - a nový svazek vytvořit nejde, opět jde kliknout jen na "odstranit svazek".

Program zkusím, pak dám vědět.

Pouzij "secure erase" (nejlépe bootovaci tools) od vyrobce disku. Pres Windows, nebo nejaky SW ty disky "nemaz" a tvuj M.2 "neopravuj".
* Tyto tools mimo obnoveni & update Firmware, check healt, opravu umi i "secure-erase" (bezpecné mazani/formatovani)

bohužel jsem na to program přímo od výrobce nikde nenašel.

- Maji na stahnuti svuj "SSD_ToolBbox"
- ToolBox na stahnuti : http://download.gigabyte.eu/FileList/Utility/ssd_utility_ssdtoolbox_B19.0122.1.zip
* Mel by jsi ho najit i na CD které bylo s M.2 diskem kdyz jsi ho kupoval, v pripade ze k nemu bylo CD prilozeno.

*Ilustracni obrazek (Secure_erase kterym prepises cely disk najdes uplne dole):
[85200-capture-du-2019-03-07-18-29-54-png]
TiP ~ Uz jsi nekdy pouzival "Bootovaci" zarizeni s naradim na format disku "GParted" ?
Zde mas odkaz na "Live-USB/CD Gparted" na stahnuti, muze se hodit : https://gparted.org/livecd.php

PS: Erase nefunguje na disku na kterém je systém, co je logické jinak by se ti vymazal pod nohama :-) Proto je vhodny ten GParted ktery spustis né z HDD|CD ale z bootovaciho USB kde pak "bezpecné prepsani" disku neni problém.

Díky mockrát! Zkusím to a dám vědět. CD k m.2 disku bylo, nicméně nemám ho kam ani strčit, nekupoval jsem cd romku k pc. GParted jsem nepoužíval nikdy.

EDIT 1 - Secure Erase od Gigabytu disk nesmazal - ukázalo se tohle, disk zmizel z Tento počítač. Po opětovném nastavení cesty se na něm stále nachází Windows. Screen z SSD Tool Boxu vypadá takto. Jdu zkusit GParted.

EDIT 2 - GParted nefugunuje též, zítra jdu s diskem na reklamaci, nicméně všem děkuji za rady.