Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem AC/AC Adaptér k zosilňovaču

Dobrý deň, už dlhšie zháňam náhradný adaptér k zosilňovaču(schiit magni 3) ale keďže sa jedná o adaptér s neštandardnými parametrami tak mám trocha problém nájsť. Vedel by mi niekto poradiť kde sa také niečo dá kúpiť prípadne či je nevhodné ak by som kúpil univerzálny(kde si presne nastavím potrebné parametre)?

Fotka štítku: AMdQ1uz.png
OUTPUT: 14V, AC, 1500mA, 21VA
Toto je hlavý problém že sa nejedná o AC/DC ale o AC/AC čiže striedavý prúd na výstupe...

to je proste jen trafo, beze vseho - a "zdroj" = to co udela ze stridaveho stejnosmerne je az v tom zesilovaci. Kdyz se na to divam - https://e24.ecdn.cz/img/big/103110.webp - https://reviewzorro.com/wp-content/uploads/2017/08/SchiitModi11.jpg - rekl bych ze tohle je uvnitr, dle vseho (muselo by se otevrit a overit) tak to vypada ze se tam vyrabi symetricke napajeni z jedineho vinuti nejak takhle: http://www.svarbazar.cz/phprs/image/200810142339_zdvojovac.gif - plus stabilizatory za tim. A teda - na vstupu musi byt v tomhle pripade skutecne stridave napeti = jen a pouze samotne trafo. Shanet v GME a podobnych bastlshopech transformator 230V/14V, nebo se poptat tam kde jste ten sluchatkovy zesilovac koupil.

(jste si jisty ze vadne je to trafo?)

AMP som mal rozobraný tu je foto: Wwp9RWj.jpg nfm3qdK.jpg
Na tej druhej fotke je vzadu na AMPe len info 14V AC, je tam aj MODI3(DAC) ten si berie šťavu z USBčka alebo z AMPu takže sice má tiež konektor microUSB ale to nieje podstatné, riešim len napájanie pre AMP.

Nakoľko je to veľmi dobrá značka ako aj samotný produkt tak so samotným AMPom nemám problem, funguje veľmi dobre. Adaptér je ale totálny šrot, dokonca aj u predajcu(kupované v NL) som sa dozvedel že síce na AMP je záruka 2 roky ale na adaptér je 90 dní, ani sa nečudujem že to tak je vzhľadom na kvalitu toho adapteru. Elektrike sa veľmi nerozumiem, mám len základy takže netuším ktorý produkt vybrať.
Poznám jedneho opravára ktorý kedysi nám opravoval TV, ešte z čias veľkých CRT obrazoviek, dnes opravuje už asi všetko možné, mám to dať niekomu spraviť alebo kúpiť hotový produkt?
Cenový limit mám cca 30€

Tuto je ten original adapter zo stránok predajcu: schiit-wall-warts-adapter-14vac-1500ma.html
Fotka je tam len ilustračná, mám presne ten na ktorý som dal fotku v prvom príspevku.

Ešte uvediem dôvod výmeny, problém je v tom že adaptér je dosť hlučný, dosť sa zahrieva(možno je to normálne) a taktiež vzhľadom na cenu a kvalitu toho adapteru mám obavy aby mi nezničil ten AMP. Adaptér po zapojení trocha bzučí to by bolo vpohode ale stačí cca 30min a je ho už dosť počuť, je to ten typický nepríjemný bzučiaci zvuk. Vždy ho vypnem zo siete keď už nepožívam AMP pretože ako píšem je dosť hlučný a taktiež sa zahrieva.

Veľká vďaka za vaše rady.

Ak by som sa rozhodol pre niečo také tak pripadá do úvahy jedine to niekomu dať spraviť, ja takéto zapojenie určite nedám. Neviem či by to bolo možné ale ak áno tak chcel by som to proste zapojiť do siete a nech to tam je, AMP má vlastný vypínač čiže by som vždy len zapol vypínač na AMPe a fungujem. Je vôbec takýto adaptér vhodný na zapojenie v sieti každý deň od rána do večera? Viem že je to blbé prirovnanie ale napríklad adapter k routru mám celý den zapnutý a vypínam len na noc hlavným vypínačom na zásuvke.

=> Adaptér je ale totálny šrot...
Ak vyrobca si dava na svoj vyrobok nazov "schiit", tak to svedci o tom, co to moze byt za produkt. Normalne clovek totiz nespozna bezny vyrobok od tothoto ak je ten normalny vyrobeny tak, ze splna HiFi parametre a zamerne nepouziva shit suciastky. Impulzny zdroj (DC/DC menič) k sluchatkovemu zosilovacu moze navrhnut len idiot.

Pozri nieje schiit ako Schiit, je to známa značka vo svete audiotechniky, za tie peniaze je to veľmi dobrý AMP, taktiež ten DAC. Ale tak ako píše jezekhifi, na adapter skrátka už neostal rozpočet tak museli dať najlacnejší čo našli niekde od čínskeho výrobcu...

Ak tomu správne rozumiem tak mám hľadať TRANSFORMATOR 14V AC s minimom 1,5A a 21VA?
Doteraz som vždy hľadal pod názvom AC/AC ADAPTER 14V s minimom 1,5A a 21VA.

Impulzne zdroje k zosilovacom musia byt specialne navrhnute v sulade s pouzitym DAC, inak to robi zazneje (skreslenia), co v konecnom dosledku znici spickove parametre DAC. Ja by som pouzil klasicky napajaci zdroj, ktory ma perfekne filtrovany vystup. Je ivsem nutne vediet schemu zapojenia toho DAC. Normalne sa predavaju 15V zdroje. 14V sa bude zhanat tazko, ale staci k tomu 15V zapojit seriovo jednu, alebo niekolko diod, ktore zrazia napäptie.

Proboha, proč by k tomu něco připojoval? Síťové napětí kolísá, nějaký volt, dva nebo tři vůbev nemusí řešit. Navíc se napětí na výstupu mění podle zátěže. Kdyby si to koupil, stejně dostane krabičku s čínským trafem. Trafa sek. 15 V, 25-30 VA a podobná jsou běžně k sehnání, klidně i toroidy.

=> Síťové napětí kolísá.
To mas pravdu, v takom pripade by mozno, ale hovorim len mozno stacilo pouzit obycajny 15V AC adapter min. 21VA. Ono ked sa nieco zahrieva, mohlo by to znamenat, ze aj tych 14V moze byt vela. Preto by bolo vhodne sa pozriet ake napajanie ten DAC potrebuje. Mozno sa zisti, ze to chodi na 5V, alebo len na 3.3V, preto sa adapter hreje.

Ja ta chapem, ovsem tie veci treba kupovat vyvazene a nie perfektny DAC a shitovy adapter.
Radsej menej perfekty DAC a kvalitny adapter. Mas slusny DAC a kazis si reprodukciu shtitovym adapterom. Tipujem, ze si vobec neprisiel na to, ze to zhorsuje zvukove podanie a aj ten shitovy adapter ti stacil. Inak povedane nemas potrebny sluch na to aby si vedel rozonat skreslenia, ktore to vytvara.

No ja som myslel impulzny adapter. Ak ma niekto potrebu kupovat spickovy DAC, tak naozaj len malokoho napadne si k tomu kupit impulzny adapter, ktory nebol k tomu navrhnuty. Ono by sa k tym naozaj spickovym DAC nepredavali napajacie zdroje v cene viac ako 2000 US$ ak by stacil len taky obycajny urceny k pocitacu.

Nejedná sa o DAC, jedná sa o AMP.

Ten DAC nepotrebuje externe napajanie ak využívam prepojenie pomocou USB do PC. sú tam ale aj iné funkcie ktore potrebuju napajanie ale to ja nepotrebujem takže neriešim. Ak by som aj potreboval pre ten DAC tam ide klasický AC/DC adapter(5V 1A) rovnaký ako mám nabíjačku k telefonu. Ten adapter k DAC je tiež pribalený, zaujímave je že má označenie AC ADAPTER ale OUTPUT má DC čiže jednosmerný...Toto ale vobec neriešim, riešim len ten AMP.

Skočím za jedným opravárom poviem mu všetko čo viem a snád bude vedieť čo stým.

Ďakujem všetkým za rady.

Jen doplnim dle fotky - dela to symetricke napajeni s obvody LM317 - LM337 - nebo teda nejaka jejich varianta, dle vseho, dokazal bych to zapojeni komplet nakreslit :), a je pro dany ucel asi lepsi nez impulzni menice, ma to takhle smysl. Nicmene ma nevyhodu ze rozdil napeti mezi vstupema vystupem musi promenit v teplo.

Tyhle stabilizatory snesou vstupni napeti az o 40V vyssi nez vystupni - a maximalni vystupni je 37V. Vystup jde nastavit cca. od 1,5V nahoru, takze je otazka na kolik je v tomhle pripade nastaveny (muselo by se zmerit napeti na C3 a C4 - co je uz za stabilizaci, nebo snaz na C5, C6 - ty jsou jen paralellne k nim a dostupne pekne zvrchu ;) ) a na vstupu pak musi byt aspon o ty 3V vic. Takze - pokud tam date 15V trafo, nic se nedeje. Dokonce i kdyz tam date 24V - tam jen hrozi ze ty vstupni elyty muzou byt na nizsi napeti a odejdou, nebo pri vyssim odberu by se ty stabilizatory mohli prehrivat (musely by toho vic vyzarit jako teplo, neumeji regulovat jinak)

Je takýto adaptér vhodný na non-stop prevádzku? Totiž koniec koncov je to k sluchadlovemu zosilnovaču a ak počúvam hudbu tak nemám šancu ten bzukot počuť, síce pri mojich otvorených sluchadlách počas medzier medzi skladbami aj áno ale to sa dá prežiť. Čiže ak vymením za nejaké kvalitnejšie trafo a ono to bude po čase tiež bzučať tak je to zbytočne.
Bol som u jedného opravára kde mi povedal že to bzučanie nemá vpliv na funkčnosť, že ej to čisto len o tom že to bzučí čiže vyrušuje. On odporúčal kupovať ten adapter ako celok, že nemám brať samostatné tú cievku/trafo takže takéto niečo: transformator-sitovy-zalevany-30va-230vac-14v-2-14a-0-6kg

Jakykoliv adapter musi byt vhodny na nonstop provoz, z principu. Jinak je na nic. Pokud je to trafo blbe vyrobene (nejaky uvolneny plech v jadru, volne zavity), tak holt "vrci". Zalite vrcet nebude. Nejlepsi jsou ty toroidy ktere porad doporucujeme, ale i kvalitne vyrobeny obycejny transformator s "plechovym" jadrem je tichy - po navinuti a slozeni jadra se jeste impregnuje lakem - teda, mel by se.

Kazdy transformator je "kus zmotanej cievky", z principu. Jen u toroidu je misto tech obdelnikovych plechu prstencovy monoliticky ferit. Takze nema co vrcet, ma o neco vyssi ucinnost a pri stejnem vykonu je mensi = win - win, neni moc o cem premyslet. Pokud uz klasicky transformator, tak aspon zality v plastu. Pozor na ty "pro domaci telefony", nejsou obvykle dimenzovane na trvalou zatez - logicky, v klidu nejaky domaci zvonek + telefon/interkom nebere temer nic, a zatez je jen narazove - kratka.

Skvelé tak aspoň už viem čo potrebujem, ale skôr to vidím že to dám spraviť nejakému elektrikárovi predsa len treba mať nejaké znalosti...Pripájkovať nejaký odlomený kontakt zvládnem aj sám ale toto je už predsa len niečo iné.

Ten toroidný transformátor teda nebude vôbec drncať a taktiež ho kľudne budem mohol nechávať v sieti celý deň(na noc samozrejme vypínam)?