Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Manuálne zapnutie GPU otáčok ventilátora

Dobrý večer, už po pol roku riešenia a márneho skúšania menení zdroja, čistenie konektora na gpu atd.. sa vraciam požiadať opäť o pomoc, možno mi tentokrát pomôžete. Moja grafika sa už pol roka správa úplne zvláštne, nie výkonovo ale otáčkami ventilátora a samostatne zapnutie ventilátora. Spustím Furmark a ventilátor funguje výborne, ako spustenie tak aj otáčky. Spustím hru a ventilátor si už ide svoje, poblikáva, ide pomalu (200-400RPM) a pri teplote nad 75C to skočí nad 3000RPM uchladí ju na cca 50C a zasa si ide svoje maličké otáčky. MSIafterburner nepomáha, akurát som to neviem ako nastavil tak, aby sa mi už nehriala do extrémnych teplot, ale aj tak si to ide podľa svojho.. Vedel by mi niekto poradiť čo stým môže byť ? Prípadne ako nastaviť grafiku tak aby mi ventilátor stále šiel napr. 1000RPM v nečinnosti a aj pri hrách ?? Ja si už neviem rady, nepomohli mi ani v iných poradní vyriešiť môj problém, tak to skúsim ešte posledný krát tu.. Vopred vďaka za odpovede.
Grafika: Asus gtx 650 1GB

Možnost:
Sice nevím co a jak si tím SW třetí strany rozšťoural/nastavil, ale spíše bych to tipoval na při dřený/zadřený ventilátor na chladiči g.karty = roztočí se naplno až při max. napětí)
(musí se otáčet při vypnutém PC naprosto volně)

Je to už nejaká ta doba čo som sa vykašlal na počítač a dlllho som ho nezapol. Tento týždeň som začal troška hrávať hry a ten ventilátor ma už DOSLOVA štve. Pridretý není, točiť snim ide úplne ľahúčko. Počítač som kompletne celý vyčistil, poodpájal všetko čo sa len dá a znova na doraz pozapájal (samozrejme aj ten ventilátor na gpu). Výsledok rovnaký. Spustím hocijakú hru, ventilátor si len tak ´´poblikáva 0-400RPM´´ teplota stúpne na +-77C a nahodí tomu pod stotinou brutálne RPM, ten hukot počujem aj cez sluchátka. Teplota klesne zasa pod +-40C a ventilátor si zasa poblikáva, to sa opakuje takmer stále dookola. Spustil som Furmark na gpu test, a ventilátor funguje tak ako som to celé nastavil v MSI afterburneru, jakmile zapnem nejakú hru zasa si ide tú svoju ´´diskotéku´´... Máte niekto nejakú radu čo skúsiť ďalšie ?? už pomaly rozmýšľam že strihnem tie kábliky a napojím to priamo na zdroj, ale to až pri poslednej možnosti a úplnej zúfalosti. Vopred ďakujem za každú pomoc..

Ďakujem za odpoveď, grafiku som zmienil hneď hore v príspevku. (asus gtx 650). Ovladače mám správne, najnovšie, skúšal som už X verzií starších a problém sa nezmenil.. MSI Afterburner už nikdy nevypínam, je stále zapnutý a nastavený tak aby sa grafika neprehriala no neustále ´´bliká´´ z 40C na 77C a to každých 5min priemerne, a to na životnosť grafiky asi veľmi neprispieva... Dnes sa jej podarilo spraviť rekord a otáčky sa pri hraní udržiavali na 650RPM, čo stačilo aby ju stabilne uchladilo, samozrejme až dokiaľ sa hra neposekla a otáčky zasa skočili na 0-70RPM.. Dovršila sa teplota cca 77C a ventilátor sa opäť zopol na cca 2500RPM až pokial ju neuchladilo na cca 40C.. Ako by sa správali uhlíky na ventilátore ak by boli už ´´zošuchané´´ ?? Rozmýšľam že strieknem do ventilátora trocha WD40, možno tomu pomôže :D Alebo to ´´rozcáka´´ úplne všade a ešte niečo zhorí ? Čo by som mohol skúsiť podniknúť ďalšie ? Vopred ďakujem. :)

Takto to mám nastavené, trošku som zodvihol tie grafové čiary aby pri menšej teplote nabehlo viac %fans speedu. Pri hre to stále nešlo tak ako som to nastavil no RMS už boli cca 600RPM neustále a teplota sa pekne držala, šiel som na google, zničoho nič sa ventilátor zopol na 3800RPM a nechcel sa vypnúť, teplota bola malá.. :/

Fan Speed nastav např. na 35%, pak to potvrď tlačítkem Apply.
Pak klikni na Save - rozblikají se čísla Profilů (ty si zvolíš to číslo, které k tomu chceš přiřadit).
Opakuješ obdobně u dalších profilů.

nastavím na napr. polovicu a potvrdím to tak sa ventilátor stále netočí

Tak tam máš někde botu.

Vraciam sa naspäť k môjmu problému. Ak nastavím úplne čokoľvek v tom msi afterburneru tak to na ten ventilátor nezaberá.., zaberá ale iba ak spustím Furmark a tam ventilátor funguje tak ako má alebo tak ako si ho nastavím, inde nefunguje.. Ak nastavím ventilátor v afterburneru v Automatic fan control properties a fan speed v % dám napr 70%, spustím hru a ventilátor sa rozbehne na 4000+RPM, to je priveľa, je tu neskutočný hluk tak tie % dám menej, ak ich dám cca niekde pod 60+-% fan speed tak RPM zo 4000 pomaly klesne až na nulu a ventilátor sa znova zapne keď gpu dosiahne väčšie teploty a to zasa na 4000RPM+- a pri poklese teploty sa zasa vypne alebo ide iba na +-200RPM.. A takéto blikanie dookola je neskutočne otravné. Ak tie percentá nastavím na 63+% fans speed tak to ide na tých 4000+-RPM je tu síce hluk ale ten ventilátor ide nonstop, neklesajú ani nestúpajú RPM.. Bral by som možnosť že je vadný ventilátor alebo niečo ale kurňa na Furmarku to funguje tak ako má bez problémov.. Čo by som mohol spraviť ako ďalšiu možnosť ? Už na ten ventilátor nemám doslova nervy!... Ďakujem vopred.

Postupuj takto:
1. Táhlem si nastav počet otáček (výsledek uvidíš vpravo)
2. Stiskni tlačítko Save (rozblikají se čísla 1 - 5)
3. Kliknutím na blikající číslo (1-5) se uloží nastavená volba (nemusíš znovu používat to Save).
Tím si vytvoříš jeden až pět profilů (podle potřeby).

Pro použití některého z profilů klikneš na číslo profilu (označené číslem 3) a pak 4. Apply
Poté se rozběhne ventilátor v otáčkách, které máš nastavené v jednotlivých profilech.

Do "normálu" to vrátíš stisknutím Auto a potvrdíš Apply. Taky se to obnoví automaticky zavřením MSI Afterburneru.

[87197-msi-afterburner-jpg]

Ďakujem, tak spravil som to podľa toho návodu ale stále mi ten ventilátor nefunguje ako by mal.. ´´Vo Furmarku funguje tak ako si ho nastavím´´ inde nefunguje. Nastavil som 55% fans speed tak ako v návode, ventilátor sa točí 330RPM+- (v pozadí mam zapnutú momentálne hru Minecraft) skúšal som tie % pomaličky navyšovať od 55 až do 76% a až pri 76% sa ventilátor zopol a beží na 4000RPM, od 55% do 75% bol nárast RPM nebádateľný od 200RPM do 550RPM max.. Ak to navyšujem od 76% a vyššie tak tie RPM sa pekne zvyšujú/zrychľujú. Zo 76% som to hodil na 60% a ide to na 3300RPM ale ak budem % pomaličky uberať tak pri 55% sa ventilátor úplne vypne alebo bude ísť iba na cca 250RPM. Kde by mohla byť chyba ? Celé to je totálne divné a najviac nato je to že pri Furmarku alebo inách záťažových programov mi všetko funguje správne :/ :/

spravil som to podľa toho návodu ale stále mi ten ventilátor nefunguje ako by mal

Takže nastavíš otáčky (posuvníkem) např na 1000 ot/s, stiskneš Apply a ten ventilátor se neroztočí? Jak to poznáš? Máš taky vpravo to okno s grafy jednotlivých hodnot (konkrétně Ventilátor, RPM)?

No ot/s si tam neviem nastaviť ale iba fans speed v %, od 0% po 75% sa RPM pohybujú od 0 do 500RPM. Od 76% do 100% sú RPM od 4000 do (neviem koľko maxima RPM) s tím že ten ventilátor ide neustále na 4000RPM+, nekolíše ani sa nevypína ani nič, kdežto pri 0-75% fans speed skáču RPM od 0 do 500, kedy ako. RPM vidím aj vpravo ale používam program CAM kde vidím taktiež teplotu a RPM grafiky.+(samozrejme je to taktiež poznať keď sa ventilátor zapne na 500RPM alebo 4000+RPM :D ) Čo poradíte skúsiť ďalej ?