Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nejde nainstalovat Win 10 Pro. Licence asi v biosu.

Narazil jsem na problém. Nejsem si jistý, jestli se to již tady neřešilo ale nenašel jsem nic. Problém je následující. Notebook Lenovo zakoupený s předinstalovaným Win 10 Home. Chci přeinstalit na Pro ale nejde to. Z instalačního média 10 Pro se mi automaticky spustí instalace bez možnosti zadání nového product key. Po instalaci mám ale aktivovany win 10 home. Mám za to, že ten zmetek má licenci přímo v biosu. Poradíte co s tím? Také jsem zkoušel v Nastavení/Aktualizace/Nový kod povýšit home na pro. Kód neprošel a při instalaci na notebook Acer to ve finále napsalo, že kod je použitý na jiném počítači. Takže 15 stovek v hajzlu. Poradíte co s tím? Potřebuji to pouze kvůli BitLockeru který v home není.

A nemeli pravdu? Vzdyt sam pises jednou o notebooku Lenovo po druhe o notebooku Acer.

Jinak pokud te nepodvedli a pokud se naopak ty to nesnazis nainstalovat na dva PC, tak u tehlech nepouzitych licenci z nejakeho znackoveho PC je casto nutne provest aktivaci pres telefon.

Po instalaci mám ale aktivovany win 10 home. Mám za to, že ten zmetek má licenci přímo v biosu.

a pomohl jsi mu k aktivaci tím, žes byl připojený na netu.

postup bývá ten, že mu zadáš dočasný generický klíč - s ním přešrotovat na verzi pro - a pak teprve to změníš svým pro klíčem:
https://www.rudle.cz/pocitace/cs/poradna-rudle-pocitace/55-upgrade-reinstalace-z-windows-10-home-na-windows-10-professional

a při instalaci na notebook Acer

tos zrovna nevylepšil. teď jen můžeš doufat, že aktivace tvůj koupený w10pro klíč neodmítne.

Upgradovat na pro z home můžeš pomocí generického klíče VK7JG-NPHTM-C97JM-9MPGT-3V66T a zadávání kupovaného klíče řešit až pak.
Co se týče instalace, pro mě nejexektivnější cesta je nechat v instalačce jen pro edici (prostě v install.wim/install.esd nechat jen pro edici) - v tom případě se instalovat nic jiného než pro nemůže, i když se to dá řešit i jinak.
Co se týče druhotných licencí, dejme tomu, že sama o sobě druhotná licence legální je. Jenže nelze nijak ověřit to, jestli tebou koupená licence je legální i z dalších hledisek, která musí splňovat, například první prodej licence musel být v EU, v řetězci přeprodejů musel být ten přeprodej vždy na prvním místě (není vyloučené, že ta licence byla prodaná někdy vícekrát), vždy ji majitel opravdu prodal atd. Já osobně bych si teda druhotnou licenci nikdy nekoupil, pokud by to nebyl opravdu důvěryhodný zdroj (např. příbuzný, dobrý kamarád apod.).

Jestli je domacim uzivatelem, tak ho to nemusi zajimat. Pro nej je rozhodujici, zda mu licence funguje a system je aktivovan nebo ne. Nicmene, jestli ho napalili nebo neco podelal on sam, je tezko rict, vzhledem k tomu harakiri, co s tim delal. Navic na tom webu ma i postup, jak mel aktivaci provest.

Pokud ho to nemusí zajímat tak si měl druhotnou licenci koupit na aukru nebo jinde na netu, windows 10 pro se tam prodával i za pár Kč doslovně a nemusel za ni dávat 1500 Kč.
Je jedno co dělal, problém je v tom, že není schopný si najít i ten nejjednodušší postup, který je uvedený i na tom webu, kde to koupil:
https://www.vyhodny-software.cz/poradna/jak-snadno-zmenit-upgradovat-windows-10-home-na-windows-10-pro-bez-preinstalovani/

Z instalačního média 10 Pro se mi automaticky spustí instalace bez možnosti zadání nového product key. Po instalaci mám ale aktivovany win 10 home.

toto se mi nikdy nestalo
Vzdy jsem instaloval treba 10Pro a licence byla na 10H a psalo to system neni aktivovany.
A tak je spravne, pokus neni licence.
Jenze kemo, ja vzdy pri instalaci davam smazat vsechny oddily, ani recovery oddil nenechavam.
Co ty ? Smazal jsi oddily nebo jsi dal provest upgrade
https://www.vyhodny-software.cz/pictures/4win10.jpg
Tady pisou
https://www.vyhodny-software.cz/windows-10-professional-hmotna-licence/
ze to stoji 1900kc.
Tak te ojebali a za tvych 1500kc ti poslali jenom 10H