Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Po výměně toneru je tisk bledý

Dobrý den, mám problém s čb. laser.tiskárnou, kde jsem měnil toner. Označení: Tiskne se na výšku, Osa X= osa otáčení válce ( A4:210mm), Osa Y= směr tisku (A4: 297mm).

Po výměně
Očekával jsem, že černá bude 100% černá (co jsem měl možnost přímo porovnat s tiskem z jiné čb.tiskárny).Po výměně je tisk velice bledý, místo černé je vidět šedá (hrubým odhadem 25%-50% černá, něco jak světle šedá, vím že toto přirovnání je dost lapidární kvůli gammě a subjektivitě). Tiskl jsem text i jednolité plochy. Toner jsem před výměn protřepal, nemíchal. Dále: V směru tisku (Osa Y) je pokrytí cyklicky nerovnoměrné (perioda obvodu válce), ale ne nijak dramaticky - mohlo by znamenat, že válec V TONERU má nějaký problém nebo že se špatně přenáší. Naopak ve směru osy otáčení válce (Osa X) je tisk rovnoměrný - to vypovídá, že toneru je v kazetě dost a nebo že se přenáší z kazety na válec nebo z válce na papír rovnoměrně v každém místě X stejně.

Před výměnou
černá nebyla uplně 100%, ale například 80%, což bylo furt bez problému. Ale ve směru tisku (hlavně uprostřed) (Osa X) byly pruhy - už tam bylo tak málo toneru, že v dané pozici X došel toner . Stačilo ale s tonerem potřepat a zlepšilo se to (poslední zbytky se rozprostřely na Ose x v toneru rovnoměrněji) (při tisku velkého pokrytí černé to nevystačí ani na jednu stránku - na začátku ještě bez pruhu, ale ke konci stránky s pruhem -- Při tisku menšího pokrytí(text), to vydrželo třeba na 5 stran. od protřepání) V ose Y jsem si nevšiml nerovnoměrného rozložení.

vyplývá mi z toho, že tiskárna samotná je v pořádku (resp. válec), protože se starým tonerem to tisklo dobře (asi 80% černá, bez pruhů ve směru válce, s pár pruhy ve směru tisku), ale ve starém toneru ho logicky již bylo málo proto se na papíře v nějakém místě X už nedostal toner. V novém toneru je toner všude na ose X, ale tisk je příliš světlý.

Kde je problém?
Otázky
- je takovéto chování toneru vadné? že to tiskne tak šedě? Opravdu se to pak skoro nedá číst.
-Je potřeba toner nějak rozběhnout (vytisknout párset stran zmetků?) nebo by to mělo správně tisknout hned?
-může dojíždění toneru do mrtě nějak poškodit tiskárnu
-součástí toneru je hladký zelený válec. Zajímalo by mě co je to zač a zda je i další válec unitř tiskárny.
- je v toneru problém ve válci nebo v prášku?
Změna kategorie, původně: Hardware (Kurt)

Otázka: vytáhl jsi z toneru tu pásku, která zabraňuje vysypání při přepravě?

Odpovědi:
- je takovéto chování toneru vadné? že to tiskne tak šedě? Opravdu se to pak skoro nedá číst.
Ano je to chyba

-Je potřeba toner nějak rozběhnout (vytisknout párset stran zmetků?) nebo by to mělo správně tisknout hned?
Ne musí tisknout hned

-může dojíždění toneru do mrtě nějak poškodit tiskárnu
nemůže

-součástí toneru je hladký zelený válec. Zajímalo by mě co je to zač a zda je i další válec unitř tiskárny.
Ten zelený válec v toneru je hlavní pracovní fotocitlivý válec. Pokud je tisk slabý, a předchozí toner byl OK, tak musí být chyba v tom válci.
Zkus ještě jednou zatřepat, nemíchat starý toner a ověř, že to pořád tiskne černě, tzn. že jak nabíjecí systém válce, tak vybíjecí laser i zapékací válec jsou v pořádku. Pokud ano, nový toner reklamuj.

- je v toneru problém ve válci nebo v prášku?
Pokud je toner nový originální a ne repasovaný, je nepravděpodobné, že by měl opotřebovaný válec.
Takže jestli jsi vytáhl ten zajišťovací pásek, a tiskne jen šedivě, je zřejmě válec v toneru vadný a můžeš ho reklamovat.

Ano, odlomil úchyt (což by měla být známka pravosti) a vytáhl. Měnil jsem to za přítmí.

Proč se vlastně radí neexponovat toner na světle?
Samotný ten válec v toneru je přiryt štěrbinou, takže je zakrytý. Vadí tomu světlo a nebo je to ochrana proti mechanickému znečištění (smetí, otisky)?

Teoreticky, šlo by použít válec ze staré kazety a prášek z nové?

Takže mezi řádky čtu, že v i tiskárně je válec - zapékací

Ještě jsem se kouknul, co by to mohlo způsobovat a z principu věci je logické, že málo černý tisk způsobuje nedostatečný osvit laserem, tzn optický válec se laserem nedostatečně vybije a pořád odpuzuje toner. Mohla by být znečištěná laserová dioda, nebo nějaké krycí sklo mezi laserem a válcem, případně odrazová zrcátka. To by ale tisklo stejně slabě i na starém toneru...
Více viz jeden starší dotaz, kde to majitel vyřešil očištěním laserové diody: https://pc.poradna.net/questions/228910-laserova-tiskarna-tiskne-slabe-az-vynechava#r229011

Další věc: po výtisku několika stránek pozoruji, že uvnitř tiskárny se hromadí černý prach - občas se objeví i "otisk" zvedacího ramena na začátku stránky (nahoře uprostřed x=210cm/2,y=0). To by znamenalo jaky problem? že není dobře zapačen nebo nějak odpadává?

Ano, to jsem psal, zopakuji to. Starý toner po promíchání vela kvalitně a deep black.Ale! vydrží to iba na jednu stránku, pak se v určitým místě (coordinate x, ) začne cerna ztracet gradualne do biele-> Na druhe strance jsou prazdne pruhy (uprostred), mista, kde uz neni toner ve valci. Na jinych mistech je toneru stale dost( na krajich). Po dalsim shakingu je vse zase znova, vsude pokryti 100%. Ale iba na 1 stranku maximalne.

To znamena:
Stary toner: male mnozstvi prasku, inak vsechno OK
Novy toner: prasku mnoho. Vadny praser? Vadny valec?