Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem přehřívání procesoru

Zdravím, z ničeho nič se mi začal přehřívat procesor viz screen při hraní.. nedávno jsem dělal upgrade grafiky z Radeon 7770HD na RX570 a měsíc , dva super, až teda teď to začlo u hraní takhle haprovat.. jinak zdroj mám viz https://www.czc.cz/fortron-hexa-500w/90411/produkt a bedna viz https://pc-skrine.heureka.cz/cooler-master-elite-311-rc-311b-skn1/specifikace/#section . Díky moc

Mám doma podobně vypadající (čtyři měděné trubky (tepelné trubice) a spousta žeber) a uchladí to procesor většinou i bez foukání (mám nastavené minimum 10% protože větrák když nemá signál PWM se rozjede naplno, a málokdy jede na víc). Myslím jen, že mám hustčí a větší ta žebra, ale možná se mi to jen zdá, tento počítač běží léta bez problémů, tak do něj nelezu. Ale to neni žádné herní dělo, to je počítač na lehkou práci.
V práci mi do nového počítače také dali něco takového, ale tam si nejsem moc jistý, jestli to stačí jen jsem pořád líný se do toho počítače podívat případně nechat někoho podívat, jestli tam třeba neni nějaký špatný kontakt s procesorem (třeba příliš velká vrstva pasty).
Chtěl jsem napsat, že nikde neuvádí, kolik tepla to odvede, ale je to schované v textu (poradí i s procesory s celkovým TDP až 135 W) jenom tam neni za jakých podmínek (jaké oteplení a jaké otáčky větráku). Takže stačí zkontrolovat, jestli se Váš procesor vejde do TPD 135 W, pokud ne, tak zvolit větší dělo. No a na prostor je potřeba myslet, hned v sousedství procesoru máte paměti, jinak to vypadá, že tam je místa dost

Já jsem naposledy k jednomu svému počítači kupoval tento chladič https://www.mironet.cz/thermalright-xwb01+dp256930/ ale na to potřebujete vodní hospodářství ale to je jak jít s kanonem na vrabce (mám AMD s TDP kolem 250W a ten vodní blok musí uchladit i mnohem víc, i když jak je obvyklé, výrobce neudává kolik).

Ještě k té pastě. Viděl jsem někde srovnání (bohužel jsem si neuložil odkaz) různých past a výsledkem bylo, že daleko víc záleží na správné aplikaci než na vlastnostech pasty. Pasta má tvořit jen tenkou souvislou vrstvu na vyplnění nerovností (někdy jsem věděl to číslo), nesmí to být milimetrový polštář. Samozřejmě oba povrchy musí být rovné a hladké. Nakolik to vypadá jednoduše, není to až tak jednoduché pastu správně rozetřít, aby ji nebylo moc ani málo. Pokud je tam pasta už od výrobce, je to lepší, i když jsem si u několika boxových chladičů říkal, že bych ji nanesl lépe než tam byla.

ten vodni blok nic nechladi, chladi az radiator

…a proč je teda "přilepenej" na CPU? ;-)
Sorry, vím, že teď slovíčkařím, nejpřesnější jednoduchá definice je, že médium protékající blokem na CPU odebere tomuto přebytečné teplo, a poté jej z radiátoru vyzáří do okolí, čímž sníží svoji teplotu, a opět pokračuje do bloku…

Ono se stačí podívat na tu fotku jeho PC, co sem postnul a viděl bys sám, že procesor s TDP nad 100 W nemá, protože to by ten stockovej chladič od Intelu rozhodně neuchladil.
Ta první část příspěvku je fakt užitečná - mám chladič, ale nevím jakej, na procesoru, ale nevím jakým.

šahej prstem a hledej.
čidla značená "tmp" mohou znamenat libovolné fantasmagorie. na mě to dělá dojem, že to jsou jen pasívní zakončení nebo registry v hw broukovi, kde by se temperature sensors sice mohly vyčítat, ale fyzicky nejsou, protože ty hodnoty často nedávají smysl.

špatným nápadem výrobců desek jsou nízké nežebrované "chladiče" chipsetů, které slouží jen k umístění loga výrobce, jinak jsou 20 let k ničemu. pokud to bude na tvůj dotyk v pořádku, na ty anonymní tmp kašli.

jinak takhle to tam ted vypada

kde je ssd?

ve starých časech 1995 byly základní desky a procesory napájeny nejvýkonnější větví +5V ze zdroje.
růst taktů dovolilo zmenšení technologie (šířky kanálů) v procesoru, s tím klesá pracovní napětí. už dlouho tak napájení procesoru Vcore řeší dc/dc měnič vedle jeho patice. výkonové tranzistory v měniči jsou typu mosfet.

i když základní deskou (ve vnitřních vrstvách, ta deska je 6-8 vrstvá) prochází třeba 50A, netahá se tak šílený proud až ze zdroje přes běžné vodiče a někdy mizerné konektory. dnes je nejzatěžovanější větví ze zdroje +12V, z ní se to na desce "transformuje" dolů. (x-krát vyšší vstupní napětí ze zdroje, x-krát nižší vstupní proud).

ale když prst nic nenaměří, třeba jsou ty "tmp" jen nezapojená čidla, která se netýkají ničeho a ten popis byl zbytečný.