Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prodejci IT na fóru a výhodnější ceny pro členy

Jsou tady nějací prodejci IT, kteří dokáží zdejším členům poskytnout lepší ceny než klasičtí prodejci typu ALZA, CZC a TS Bohemia? Já třeba často přispívám na různá fóra o autech a členové mají u mě 10-15% slevu z koncových cen. Zrovna něco poptávám a jelikož si tady často čtu, tak mě napadlo, jestli je něco takového možné i tady.
Změna kategorie, původně: Hardware (karel)

Ale ono to funguje, jinak by mě to logicky nemohlo živit 25 let a zákazníci by se opakovaně nevraceli. Jenže já neprodávám čínské šmejdy za pár stovek, ale zboží, které opravdu funguje a také stojí pár desítek tisíc. Sám jej používám a důvěřují!

Tohle ovšem není fórum vhodné pro danou tématiku, původní dotaz byl jiný a nerad bych byl obviněn, že si tu dělám reklamu.

U běžného IT a PC sortimentu asi ano, ale konkrétně poptávám nový iPad Air i s klávesnici a u Apple bych tipoval, že koncové ceny jsou nařízeny direktivně a sotva to někdo veřejně poruší. Při individuální slevě to ale nikomu nevadí a výsledná cena může být mnohem příjemnější. Vím to z vlastní zkušenosti a pokud si zákazník požádá o slevy, rád mu jí poskytnu.

Aby IT nieco zarobil, musi ponukat desiatky tisic tovarov, vid. Alza. Za tych 25 rokov ste mohol prist na to, ze pri nizkej marzi nemate manipulacny priestor na nejake zlavy pokial nevypredavate sklad starych veci. Samozrejme mozete ist individualne aj pod nakupnu cenu, ale to nerobite ani vy.
Ak myslite, ze treba predavat co najdrahsie specializovany sortiment, tak mozem dat priklad.
Za imbusovy kluc v cene 12 centov dodavany ako servisne naradie pre stihacku F16 si uctuje firma Lockheed Martin 9606 US$. Je to dobra cena? Co poviete. Obchodnici v armadnom letectve si zarobky zrejme pochvaluju a ich manipulacny priestor na zlavy je dost velky.

Nejsem obchodnik. Taky bych rekl, ze ti nikdo v PC branzi neda moc slevu pod ceny v obchodech. Ty se prirozene lisi a je proto dobre u konkretniho zbozi projet vic obchodu:

alza, czc, alfa (bohemka), tiphardware, mironet, softcom

Ohledne toho Applu vsak vubec netusim, bych rekl, ze na tomhle foru je minimum apllistu, takze v tomhle pripade asi uplne na spravny adrese nebudes.

Prodejci (konkretne vim Alzu, zbytek to bude mit +- podobne) maji na IT sortimentu marzi pod 5 %. Tj ani jejich vlastni zamestnanci nemuzou mit slevu takovou, jakou rikas :)

Jediny zpusob jak docilit slevy 10 - 15 % (a vic) je pomoci nakupu “pouziteho zbozi”. A to bud od nekoho (mp, bazos atd), nebo klasicky scenar - nakup, vraceni a opetovny nakup (tentokrat to koupis jako zanovni zbozi). Tj nejaka lehka sleva tam bude.

Ta druha moznost je trochu humus, nicmene osobne mi to v ramci Alzy neni proti srsti.

Ako predajca IT ti mozem povedat, ze toto je v IT scifi.
Aj odo mna zakaznici/kamosi casto pytaju zalvu, ale ja uz mam pre nich nastavenu najlepsiu moznu cenu uz od zaciatku, pretoze priestror na akekolkvek zlavy tam proste nie je. STaci par klikov a zakaznik si na Heureke vie pozriet ceny inych predajcov, takze uz sa velakrat stalo, ze som proste odmietol nieco predat kamosom a povedal som, ze nech si to kupia tam kde je to lacnejsie.
Pre mna uz pomern tazke podliezat cenu Alzy a spol, niekedy sa mi to proste nepodari.
A robit finticky, ze si da mvelke ceny a potom ti dam akoze 20% zlavu (a budem stale drahsi od Alzy) sa mi robit nechce.

Jako sorry, ale tomu nevěřím. Pochybuji, že někdo bude dělat za 2.5%, což je 25 Kč z 1.000 Kč. Když se zákazníkem stráví jenom 10-15 minut, tak to má na hodinu 100 - 150 Kč! I uklízečka, která pro výkon své práce potřebuje jenom kýbl, hadru, koště a pár mycích prostředků stojí víc. Nemluvě o tom, že když musí vyřídit reklamace a poslat vadnou věc dodavateli, jak je veškerý zisk pryč a prodejce to musí dotovat z vlastní kapsy.

Budes sa divit, ale ano...bezna marza je na urovni 5% u mna a obcas ju v ramci zachovania zakaznika aj podleziem.
Ja napriklad predavam nb takmer za nakup a svoju marzu si vyberam na doplnkovych sluzbach, napriklad install OS+ovladace+sw 20 eur, kopirovanie dat zo stareho nb 20 eur a pod.
Predaj je naozaj o nicom, keby nemusim tak uz davno nic nepredavam.
Na druhej strane mas pravdu, ak chce niekto len nb a mal by som mat na nom 10-15 eur zisk tak radsej odmietnem, pretoze drzat na to 2 roky zaruku sa mi naozaj za tych 10-15 eur (nezdanenych) neoplati.

Ano, když jsem se před časem zajímal dealerské ceny na Lenovo, tak mi byla nabídnuta cca 8% sleva z doporučené koncové ceny, ovšem se zárukou jenom 1 rok i pro koncové zákazníky - spotřebitele. Se slevou cca 6-7% jsem pak stejný NB našel u zavedeného prodejce,který dokonce zajišťuje servis i pro CZC a pod., takže podobná dealerská cena je fakt o ničem.

Ovšem u Apple by to mohlo být jinak, koncové ceny na Apple jsou u všech stejné, takže Apple asi dané "doporučení" dost kontroluje a jelikož dává 6-8% studentům a učitelům, tak pochybuji, že dealerům dává méně. Pokud nějaký prodejce Apple zrovna uvažuje o koupi antiradaru, tak vyměnit 10% zisku za 15-20% slevy u cenově podobného zboží může být pro něj celkem výhodné ...

Lenovo hodně slyší na počet odebraných kusů (nejradši slyší, že koupíme všechny zbývající kusy na trhu) a když jim jde o zákazníka, je možné si diktovat podmínky. V práci od nich bereme telefony, obvykle záměrně modely před představením nástupce. Naposledy jsme brali vyšší stovky kusů telefonu okolo 7000 bez DPH s podmínkou dvouleté záruky a dostali jsme se na 4100. Samozřejmě na požadavek dvou notebooků zareagují téměř komickou nabídkou.
Co jsem slyšel od vedoucího prodejny O2, Apple zařízení prodávají téměř za nákupní cenu a vydělávají na dalších prodaných službách.

Já neříkám, že prodejci dělají za marži 2,5 %, ale že se JÁ dostanu s JEDNÍM KUSEM s dvouletou zárukou o 2,5 % pod běžnou cenu toho konkrétního tabletu. U něčeho je to třeba 15 %, někde koruna na tisícovce a i na "mojí ceně" musí dodavatel vydělat, nebude mi poskytovat službu jen tak. Pro představu, že prodej IT je vysoce konkurenční prostředí a není to až taková paráda, aby si někdo mohl dovolit rozhazovat slevy ve výši desítek procent.

Já si pamatuji dobu, kdy byla na počítačích marže 15-20 procent a kancelářská bedna stála třeba (příklad) 15tisíc bez daně. Zlaté časy:-) To se dala dát sleva a velká.

Dnes je na všem velký prd a kancelářská bedna stojí 6. Jediné na čem se dá vydělat jsou služby okolo (viz příspěvek Fleg), velcí prodejci pak prodávání "prodloužené záruky" "expresní výměny" a podobně.

Možná kdybys chtěl něco speciálního co má pár prodejců a je to mastné (raid pole, kamerové systémy) a drahý software.

To toho moc nepamatujete. Ja odesel z tohohle bussinesu uz pred temer 20 lety, kdy cele odvetvi zacal mrvit souboj internetovych prodejcu - Alza a CZC. A dobre jsem udelal. Tehdy byla celkem bezna marze 25 - 30%, v devadesatych letech i vyssi. Za levne PC do kanclu 25 - 30k, notebook 40 a vic. Pri tehdejsi sile koruny a kupni sile.

- ono samozrejme co se samotnych cen tyce je "dnesek" v prospech zakaznika, ale taky jde o o degeneraci / omezeni sluzeb tak ze jsou prodejny uz jen vydejnami zbozi "tady mate krabici, ale na nic se neptejte, nic o tom nevim". Nikdo nebude venovat klientovi pri jednomistnych marzich ani minutu navic, nevyplati se to. Komponenty i cele stroje se prodavaji "jako housky na krame" - dejte si do kosiku a zaplatte - papa, ale ten kram s houskami na nich vydelava vic.

Přesně tak. Navíc už ani servis není co býval. Dneska se ti už nikdo nebude jebat s laděním SW (rychlost PC, tuhnutí, vejry,...), "servisák" prostě přeinstaluje woknous a nechá načuchat generické drivery (proč shánět ovladače na webech výrobců, že...). Už na to taky prdím - vydělat se nedá. Když už se nechám přemluvit na poskládání počítadla či na servis, musí to být sááákra dobrý kámoš či nějaký ujec z rodiny. Abych se drbal se sčotem dva dny a měl za to ve finále pětikilo? Takový dobrák nejsem. Vývar jak v devadesátkách je bohužel minulostí. Čtvrt století jsem IT dělal profesionálně, takže vím, o čem mluvím.

Já bych se na 5-10% neuživil, při osobních odběrech je běžné, že se zákazníkem vybíráme vhodnou variantu i hodinu nebo dvě, všechno musím mít skladem a hromadu drahé techniky k tomu. Mám jak imitátory různých radarů a laserů, tak i přímo některé radary (Ramer) a laserové pistole. Občas někdo přijde jenom na čumendu a strávím s ním 2 hodiny nebo potřebuje otestovat starý krám, co našel někde ve skříni a strávím s nim 1/2 hodiny. Také na samostatném příslušenství "vydělám" 50 Kč a s jeho expedicí strávím 1/2-1 hodinu.

Je to ale spíše luxusní zboží, takže zboží je dražší a s větším prostorem pro cenovou politiku, ale následný servis a péče je zdarma.

No myslím ten souboj alza a czc přišel později, alza je tu od 94, czc od 98 lámat se to podle mě začalo kolem roku 2005. V roce 2000 internet ještě moc rozšířený po domácnostech nebyl. Jasne marže a ceny klesaly postupně i vlivem dalších faktorů.

Dnes počítače {bohužel} dělá každý kdo má Doprdele díru. Já zdrhl před 6 roky už to nešlo.

To je problém internetu a prodejů obecně. Dřív přišel uživatel do obchodu mírně informovaný o problematice a požadoval radu s výběrem. Neměl přímé porovnání s konkurenčními obchody a dalo se mu vysvětlit, že by pro něj bylo lepší trochu si připlatit za lepší výrobek. Dneska rozumí dokonale všichni všemu (resp. myslí si to), takže do obchodu jdou pro konkrétní výrobek a přesně vědí, kolik je bude stát, co umí, co neumí. Zákazník vcházející do prodejny už obvykle ví, co si odnese a že konkurence je o tři koruny dražší, takového je dost těžké zlomit.

To je naopak dobře že se každej může informovat na netu dneska,kdo se neinformuje naletí a koupí třeba nějakej shit v marketu a je i dost prodejců co nabídnou starý krámy / ohňostroje jako top produkty a neznalej si nechá "poradit" od nich.....Kdo se informuje si stejně lepší výrobek koupí ,sestaví sám atd a vyjde ho to levněji líp než když si to nechá někde postavit.(jasný že si někdo může myslet že ví co dělá a něco odpálí třeba,ovšem taková je šance i u prodejců sestav / HW když ji to tam smolej brigádníci všeho druhu viz tady.)