Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ako vybrať správny update BIOS-u podľa procesora / základnej dosky?

Zdravím, mám v pláne niekedy budúci týždeň kúpiť si komponenty a zostaviť si svoj počítač. Ale na nete som čítal že treba aj aktualizovať bios (pri niektorých procesoroch).

Otázka teda je:
Podľa čoho sa určuje správna verzia biosu? Dajme tomu, že som si kúpil procesor intel core i5. A základanú dosku tiež nejakú od Intel. Kde zistím, či tento procesor podporuje akú verziu biosu? A kde zistím, akú verziu biosu potrebujem pri konkrétnych základných doskách?

Formulace "... či tento procesor podporuje akú verziu biosu?" je nesmysl. Důležitá je, aby daná deska podporovala procesor. A to zjistíš na webu výrobce základní desky - zajímá tě Support List CPU (seznam procesorů, které základní deska podporuje).

Prodávané desky už mají většinou nahraný ten nejnovější BIOS.

Dobre, ďakujem. A keď budem chcieť urobiť aktualizáciu BIOS-u, tak môžem normálne vložiť procesor do PC, zapnúť ho a tak ho aktualizovať cez bios? Alebo tam najprv budem musieť kúpiť taký, procesor, ktorý podporuje aktuálnu verziu Bios-u, a tak ho aktualizovať?

Přemýšlej logicky (ano, někoho a někdy to může bolet):
1. Osadím do základní desky procesor, který základní deska (resp. současná verze BIOSu) nepodporuje
2. Zapnu počítač - co myslíš, že se asi tak stane? Moc možností nemáš:
2a - normálně se spustí
2b - nespustí se

Tak a teď si to rozebereme:
2a - jak se asi počítač může spustit, když máš na základní desce osazený procesor, který základní deska nepodporuje?
Takže zbývá 2b.

No a teď pozor - jakpak asi můžu aktualizovat BIOS, když se počítač nespustí?

Nemudruj a nech si PC sestavit u dodavatele, tam tomu (obvykle) rozumějí minimálně o dva řády lépe, než Ty. Anebo požádej o dozor někoho zkušeného, kdo PC běžně sestavuje. A nejlépe už ve fázi návrhu a objednávání sestavy, aby sis nekoupil třeba desku pro Intel a procesor AMD a myslel si, že upgrade BIOSu upraví i patici pro CPU...