Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak simulovat připojení ventilátoru

Zprovoznil jsem starý počítač pro prohlížení internetu, ale byl hlučnější zdroj. Tak jsem vyvedl kabel ventilátoru ze zdroje a píchnul ho do volného konektoru na desce, který se dá řídit. Počítač je teď tichý, ale objevil se problém. Vždy v POST se zastaví a hlásí, že nedetekuje ventilátor zdroje, což se musí pokaždé potvrdit.
Takže bych potřeboval přimět počítač aby si myslel, že ventilátor je zapojený. Šlo by to vložením odporu? Pokud ano, tak jakého a kam? Konektor je čtyřpólový. Nebo jak jinak to udělat?

Teď jste mě odhalil. Nudím se, ženská už mě dávno nebaví a tak mě nenapadlo nic lepšího, než si vymýšlet nesmyslné pohádky o neposlušném větráku a vypisovat je sem.
Věřím že váš zdroj diagnostiku nemá, ale tento HP jí v mém pohádkovém světě evidentně disponuje.
Co odkud a kam?
No to je jednoduché, vytáhnul jsem ze zdroje takový pěkný čtyřžilový kabel, což se mi hned asociovalo s třífázovým kabelem sítě TN-C u mě v garáži. Nuže neváhal jsem, natáhnul prodlužku a píchnul jsem ten kabel ze zdroje do zásuvky 32A, odkud jsem předtím vytáhnul kabel od cirkulárky. Větrák už si tedy krásně vrní, ale počítadlo nemá pochopení pro duchovní harmonii tří fází a chce svůj kabel zpět, což se zase pro změnu nelíbí mně. To je celé.
Ale myslím že se mými pohádkami nemusíte zabývat, pokud vám připadají tak moc ustřelené.

Myslím že vše podstatné jsem uvedl.
Ale díky za odkaz, zkusím tedy ten 100 ohmový odpor.

Ani bych se býval neptal a rovnou ho tam dal, ale když jsem se snažil měřit ten větrák, tak mi to ukázalo nesmyslně vysoký odpor, resp. vypadá to, že je tam vložená dioda.

Každopádně ještě jednou díky, věřím že to klapne.

Tam je tranzistor s otevřeným kolektorem, který dává dva pulzy na otáčku, bez napájení se chová jako velký odpor.
100 ohmový odpor, tedy pro bios sepnutý tranzistor by měl bios vyhodnotit jako chybu - zastavení ventilátoru. Ale čert ví, jak to mají implementované, správně by měl vyhodnocovat hrany a ne úrovně.

Tak jsem to vyzkoušel a nefunguje to. Zkoušel jsem propojit odporem napájení a zem i napájení se signálem a pořád to vyhodnocuje jako chybu. Ještě až na to budu mít čas, tak zkusím podstrčit signál z ventilátoru procesoru. To by snad fungovat mohlo. Ale musím ještě zjistit, jak je to tam vlastně zapojené a k čemu je čtvrtý drát "control".
Anebo se na to taky vy.... a holt vždy při startu potvrdím chybu.

Né, jen je v BIOS budes / nastavis ignorovat, pak ti nebude vyskakovat to upozornení.
*odpor nic nezmeni, bios chce informace né jen o prezenci ale i o « rpm » , kde nejde jen o iformace o tom, jestli fan pripojen, ale i jestli nemá moc nizké otacky, jak to zjistí pres ten « odpor »?

Právě že v BIOSu ovládání ani vypínání tohoto větráku vůbec zahrnuté není, narozdíl od výstupů na desce. Ale zkusím tam dát ten odpor, v odkazu karla jim to prý funguje. A kdyby to skutečně chtělo informace o otáčkách, tak si s tím holt ještě pohraju a vytáhnu signál se zemí z ventilátoru i na ten konektor ve zdroji.

555 a tranzistor (otevřený kolektor) bios uspokojí. 555 stojí do 10 korun a s bižuterií (nekolik odporů a kondenzátorů a ten tranzistor) se vejdete možná do dvacky, nevim kolik to teď stojí v kusovém množství. Ani neni potřeba dělat tišťák, je to jednoduché zapojení. Ale spíš hledejte, jestli nejde ta detekce vypnout.

Nikdy jsem se nesetkal s tím, že bych na tomto ztroskotal. Dokonce ani u grafármy, které jsem dal vodní chladič - čekal jsem, že se bude ozývat, že se jí netočí větrák (protože měl ten třípinový konektor), ale nic se nedělo.