Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak simulovat připojení ventilátoru

Zprovoznil jsem starý počítač pro prohlížení internetu, ale byl hlučnější zdroj. Tak jsem vyvedl kabel ventilátoru ze zdroje a píchnul ho do volného konektoru na desce, který se dá řídit. Počítač je teď tichý, ale objevil se problém. Vždy v POST se zastaví a hlásí, že nedetekuje ventilátor zdroje, což se musí pokaždé potvrdit.
Takže bych potřeboval přimět počítač aby si myslel, že ventilátor je zapojený. Šlo by to vložením odporu? Pokud ano, tak jakého a kam? Konektor je čtyřpólový. Nebo jak jinak to udělat?

Myslím že vše podstatné jsem uvedl.
Ale díky za odkaz, zkusím tedy ten 100 ohmový odpor.

Ani bych se býval neptal a rovnou ho tam dal, ale když jsem se snažil měřit ten větrák, tak mi to ukázalo nesmyslně vysoký odpor, resp. vypadá to, že je tam vložená dioda.

Každopádně ještě jednou díky, věřím že to klapne.

Tam je tranzistor s otevřeným kolektorem, který dává dva pulzy na otáčku, bez napájení se chová jako velký odpor.
100 ohmový odpor, tedy pro bios sepnutý tranzistor by měl bios vyhodnotit jako chybu - zastavení ventilátoru. Ale čert ví, jak to mají implementované, správně by měl vyhodnocovat hrany a ne úrovně.

Tak jsem to vyzkoušel a nefunguje to. Zkoušel jsem propojit odporem napájení a zem i napájení se signálem a pořád to vyhodnocuje jako chybu. Ještě až na to budu mít čas, tak zkusím podstrčit signál z ventilátoru procesoru. To by snad fungovat mohlo. Ale musím ještě zjistit, jak je to tam vlastně zapojené a k čemu je čtvrtý drát "control".
Anebo se na to taky vy.... a holt vždy při startu potvrdím chybu.