Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno "Ztišení" HDD BitLockerem/ změnou profilu napájení?

Ahoj,

po sestavení nového PC řeším malý problém s hlučností HDD (předtím k tomu nebyl důvod, ve starém PC byly hlavním zrojem hluku větráky). Sestava je celkově natolik tichá, že mě nejvíce ruší ty nízkofrekvenční vibrace od HDD (ano, mám ho usazeného v tom antivibračním "šuplíku" (Skříň Phanteks Eclipse P400S - není to žádná TOP class, ale za ty peníze jsem spokojený)

Pořád jej ale slyším a celkem to otravuje - vím, že lze upravit napájecí profil, jenže mám celkem 3 disky (hlavní je M.2 SSD a sekundární SATA SSD, přičemž na HDD nemám žádný spustielný program a lezu tam jen pro multimediální obsah a stažené soubory) a chci se zeptat, jak se to bude, po případném snížení třena na 3 minuty, chovat k tomu SATA SSD (systémového se to, předpokládám, nijak nedotkne). Může tak časté vypínání HDD vadit?

Pokud by to bylo problematické, napdlo mě zašifrování BitLockerem - disk by se pak měl "roztočit" až po zadání hesla, pokud si dobře pamatuju... teď ale nevím, jestli by po odblokování šel jednoduše "zamknout a zastavit", aniž bych musel restartovat PC - je něco takového reálné? :) Mohlo by to třeba (pokaždé) resetovat download directory v prohlížečích atd.?

PS: on ten disk se po nějaké době vypíná již teď, ale pokaždé se chová nějak jinak - ono vlastně stačí otevřít Tento počítač a už se roztáčí, chtěl bych nad tím mít prostě větší kontrolu. Možná to bude problém skříně, nevím (když na ní jakoby zatlačím, vibrace se trochu sníží, ale je tam nainstalovaný dobře - vše "zacvaklo" jak má, to si pamatuju...

Díky za rady

PPS: neruší mě samozřejmě jen ty mírné vibrace, ale i samotný hluk od rotujících ploten, který je vlastně hlasitější, než ty vibrace - uvědomil jsem si to až teď, kdy se přestal točit :D - je to opravdu velký rozdíl, nyní slyším v podstatě jen proudění vzduchu.

Ahoj
co je to za disk ? značka/otáčky. U některých jde aktivovat AAM (ztišení seeku, nastavit dobu uspání - vypínání)

Může tak časté vypínání HDD vadit?

Časté zapínání (roztáčení) snižuje životnost. U WD green se svého času vypínání kvůli tomu deaktiovalo.

Pokud by to bylo problematické, napadlo mě zašifrování BitLockerem - disk by se pak měl "roztočit" až po zadání hesla, pokud si dobře pamatuju...

O tom jsem tedy neslyšel.

Cílem by podle mě měl být tichý chod při stálém chodu hdd.

WD Blue by měl jít ztišit pomocí AAM profilu - například v crystal diskinfo.

Určitě bych zvážil koupi 5400otáčkového disku. Používám řadu WD Red.

Když jsem si koupil 7200 otáčkový WD Gold sháněl jsem Silentmaxx HDD Silencer /už se to snad nevyrábí/.

Vše je podle mě lepší než časté zapínání/vypínání.

HDD = hluk. (tecka)

Vypinani disku pres system? Nesmysl, system si ho zase spusti, takze budes dokola vypinat a zapinat a nakonec ho oddelas.

Je nejake reseni na nehlucny PC? Ano, nepouzivat HDD.

Trochu pomuze kdyz misto 7200ot. poridis 5400ot., ale slyset je to taky.

Osobne me hluk HDD prilis nevzrusuje, hlavne omezit prenos vibraci pomoci zaveseni nebo antivibracnich podlozek (pouzivam ja).

Pokud nekomu hluk vadi tak moc, ze mu to rve nervy, tak jedine nakoupit SSD a disk dat proste do externiho USB3 boxu a zapinat ho jen, kdyz je potreba.

Uvidím, zda spíš nekoupit ten externí (nebo 5400). Antivibrační podložky tam jsou no, ale zrovna tenhle typ hluku mě celkem dráždí, nevím proč :) - větráky mi ani tak nevadí a to i v případě, že jsou zrovna hlučnější.
SSD na data zatím neplánuju :D tak bohatý nejsem...

Proc externi?

Kup si normalne 5400ot. disk a kdyz to furt nebude ono, tak koupis bud dock (pripojovani vice disku) nebo krabicku (staci-li jeden disk):

https://www.czc.cz/axagon-usb3-0-sata-6g-compact-cerny/225107/produkt

https://www.czc.cz/i-tec-mysafe-advanced-3-5-usb-3-0-cerna/203575/produkt

Edit: Nekteri lidi si na odkladani dat poridi NAS nebo na to maji nejaky starsi PC nekde na chodbe v kumbale, kde neni slyset. :-)