Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Instalace Linuxu na Lenovo netbook 100s, nebo jiných OS

Zdravím,
už se nějakej den pachtlám s instalací Linuxu na přítelkyně Lenovo ideapad 100S. Zkoušel jsem všelijaké distribuce, vždycky je jiný problém..
Buďto mi boot spadne do grub, ze kterýho jsem schopen se dostat ledatak do initframs a nikam dál. Když se ale vyvede a OS se načte, tak je problém s disky, mam pocit, že hlavní disk je rozbitý, protože se málokdy dostanu bez přiřazovaní partitions. A když se dostanu přes celou instalaci a vše vyjde, tak zas nefunguje nikde zvuk a videa se sekají.

Neměl by jste někdo prosím nějakej lehký návod? Nebo tipy? Nejsem žádnej počítačovej mág, vyznám se jen okrajově.
Děkuju za následné odpovědi

Také zdravim dekuji.

Buďto mi boot spadne do grub ...

- Dle mého nazoru pujde spis o problém nastaveni pri instalaci nez samotnym diskem.
- Doporucil bych ti kuprikladu Ubuntu. Néjlepe verzi 19.04 ktera ma jiz kernel 5.* ale kratsi podporu. Tudiz verze 18.04.* by mohla byt po této strance vhodnejsi.
* Kernel 5.* ma jisté vyhody pro tvuj jiz tak ne zrovna vykony NTB, jako sirsi HW podpora, mensi zrychleni a mensi zatez v nekterych situacich.
"Kde mohu Ubuntu stahnout ?" : http://releases.ubuntu.com/18.04/

- Ted, kdyz uz mas vybrané OS, musis zvolit jak instalaci provedes, bud v modu Lagacy nebo Uefi (musis najit v BIOsu nebo popisu NTB). IMHO to bude uefi, tak pri vytvareni bootovaciho klice zvol kurpikladu instalaci UEFI pro disk GPT.
* Ilustracni obrazek nastaveni v programu Rufus :

[Rufus-v1.3.4-UEFI+GPT.png]

- Na zacatku, kde zadavas zakladni nastaveni, nech "Smazat disk a nahrat nové Ubuntu" (Erase Disk and Install Ubuntu) + zbytek, pro nastaveni disku vse Auto.
* Jinak by jsi musel ty sam vytvorit zakladni partitions (montage / , Swap, zavadec systému GRUB a podobne), bez nastaveni budes mit prave ten problém, ze Ubuntu po instalaci nevi, odkud sytém zavést, tak skoncis v terminalu a vids teng Grub/:
MUZE SE HODIT :i: Pruvodce instalací Ubuntu (Cesky) : https://wiki.ubuntu.cz/instalace/pr%C5%AFvodce_instalac%C3%AD
* Video navod i se zobrazenim jak nastavovat partition rucne, v pripade kdyby jsi preferoval, nebo to nejaka situca vyzadovala :

TiP ~ Vuci tvému HW (Intel ATOM + 2Gb RAM ? ) , bych uvazoval i o operacnim systému, typu Androidx86.
- Tak jako u Linuxovych distribuci, muzes System zkusit LIVE (bez potreby instalace) zda-li vse funguje a pak neco instalovat na pevny disk.
"Kde mohu ISO takového Android stahnout ?" Androidx86 na stahnuti : https://osdn.net/projects/android-x86/
"Existuje i jina distribuce jak Androidx86 ?" Ano, kuprikladu LineageOS : https://lineageos.org/

Píší až 2GB RAM a až 64GB úložiště. Takže v nejhorším případě 1GB + 32GB. Na to by se měly ty OS "vejít" všechny. Musíš před instalací to úložiště (disk) smazat - zrušit všechny oddíly (nebo to udělat v průběhu instalace, jako volbu). Tedy úplně nejhůř by RAM mohla být těch 512MB, i tak by to mohlo jít.

- Snad zakladni HW svého NTB znas, jako original velikost HDD a kolik mas RAM, nebo ne ?
* Správná funkcnost HDD i RAM jde otestovat.

- IMHO si pletes, nebo zamenujes velikost nejaké « Partiton / Oddilu» a « HDD » . Mohl by jsi prilozit screen obrazovky tech disku ?
* Tim chci rict, ze tech 500Mb spis vidis nejakou volnou, nebo dostupnou partition/oddil, né cely HDD.