Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nefunkční PCIe x16?

Ahoj,

pomáhám kamárdovi na dálku stavět PC (MSI B450 Tomahawk, Ryzen 2600, GTX 1060) a po zapojení vše naběhne pouze když je grafika zapojená do spodního x8 slotu, jinak žádný obraz a na desce svítí chybová kontrolka VGA...
Chtěl bych se zeptat, jestli se opravdu může jednat o vadný slot, grafiku, nebo to může být nějaká "banalita," která by se dala vyřešit - aby to zbytečně nemusel posílat na reklamaci. V tom x8 se zdá, že funguje normálně, dostali jsme se bez potíží do Windows.

Děkuju za rady

UPDATE: zkusil tam strčit starou grafiku a funguje... ale až potom, co s ní trochu "zahýbal" - tak možná nějaký špatný kontakt - dal tam zpět tu novou, hýbe s tím a nic... Samozřejmě ta stará je nějaká GTX 650 Ti a má jinak uspořádané piny tak kdo ví, co s tou deskou je.

Zrovna zkoušíme trochu ohnout/uštípnout kousek toho kovu na grafice, který se zasouvá směrem k desce, jestli tam náhodou není nějaká vůle.

Může zkusit vyčistit kontakty na kartě obyčejnou gumou, potom přetřít isopropylem nebo alespoň lihem a zbytky vyčistit.
Pro zlepšení vodivosti se dá použít na kontakty obyčejná tužka "Grafit", ale musí se to dělat opatrně a nespojit dva kontakty jinak hrozí zničení karty nebo desky. Kontrola lupou se vždy pro jistotu hodí.

Slot pořádně vyfoukat, může tam být nějaké smítko. Pokud je ale deska nová, a nešla by ani po vyfoukání, určitě bych ji reklamoval.

No, jestli se mu bude chtít :) - ono v tom 8x slotu běží bez potíží a v případě 1060 tam nějaký rozdíl v herním výkonu nebude, na nic jiného ji nepoužívá. Deska je úplně nová no... je to ale zvláštní, asi holt kusová vada - mám celkem podobnou desku (MSI B450 Gaming Pro Carbon) a provedení toho slotu máme myslím totožné. Akorát je pravda, že tu kartu trochu ohýbal, protože tam nechtěla vlézt (ale jen ten vnější kovový plát, aby se dostal do skříně.

Akorát je pravda, že tu kartu trochu ohýbal, protože tam nechtěla vlézt (ale jen ten vnější kovový plát, aby se dostal do skříně.

- Coz by mohlo zpusobit nejaky studeny spoj (prerusit micro obvody v PCB tisku desky ), coz by naznacovalo i tomu, ze zrizeni pri pohybu reaguje ( v relati pri pohyby dojde k naroazovému spojeni), co znemusi mit dopad na PCIexpress_2 a proto v jiném PCIexpress fungovat muze..

- I to je mozné, v pripade ze nebyly poskozené ty napajeci/GND. (nekteré karty, jsou napajeny primo z PCIexpress), nebo na samotné grafické karte.
* Ale i kdyz ta GPU naskoci, neni jeste vyhrano. Problém se muze zobrazit az pri nejaké specifické instrukci, pozadavku, muze ti zcernat obrazovka, restartovat PC, nebo se nestane nic ze jo ..

- V "normalnim" servise se to da velmi rychle otestovat. My na to mame specialni karty kterou vsunes do PCIe, tak jak se pouzivaji u PHY kontrole u vyroby.
* Spravny chod toho PCIe slotu jde otestovat , standartim testem typu Tx/Rx (recevier test), hodnotu napajeni, je to opravu velmi jednoduché (tak jak jeho consolovy program, ktery jen vypisuje ty PIN/GND/SMC*LK, JTag, napajeni/vcc etc dokud nenarazis na error nebo anomalii u porovnavani, lans).