Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Win 7 a 4TB disk

Ahojte. Potreboval by som poradiť. Chcem si kúpiť 3TB, eventuálne 4TB pevný disk na dáta. Problém je v tom, že mám Windows 7 32-bitovú verziu a už nie najnovší počítač. Je možné mať tento disk v celej kapacite, alebo je nutné rozdeliť ho na partície? Rád by som totiž len jeden zväzok v plnej kapacite. Windows XP podporoval tiež iba 2TB disky, ale existoval program (Paragon GPT loader), ktorý to vedel obísť. Je niečo také aj pre Windows 7? Vopred ďakujem za rady.

- OS 32 nebo 64Bit neni problém, ale IMHO bude dulezité aby mel vytvorenou partition "GPT" na misto "MBR".
- Na vytvoreni partiton GPT nepotrebujes zadny SW, staci systémova konsole / "diskpart" ( prikazem "convert GPT", v pripade ze je jiz MBR). V podstate si nechas jen vypsat tvé HDD, zvolis ten 4T a covertujes ho GPT.
"Je mozné nechat a pouzit i MBR ?" Ano, ale musel by jsi ten 4T rozdelit na dve partition 2x2T..

*Ilustracnni obrazek :

[diskpart-convert-gpt.jpg]

GPT je novejsi format jak MBR tak tam nejaké jiné vlastnosti jsou, ale spis systémové, ty rozdil neuvidis. Na zivotnost to ovsem dopad nema.
Jestli je ten 4T@HDD novy, nemusis pouzivat "convert", ale pro cisty (prazdny) disk ho rovnou GPT naformatujes..

O tom GPT naformátovaní som niečo čítal, ale myslel som, že pri Win 7 32-bit je možné formátovať HDD len štandartne. Tak som múdrejší. Vďaka.

Ešte by som mal otázku na RAM-ku, tak neviem, či mám založiť nové vlákno, alebo môžem to preberať aj tu?

OK. Rád by som dokúpil druhú RAM-ku kvôli zvýšeniu výkonu. Dočítal som sa ale, že RAMky musia byť totožné alebo aspoň podobné. Moja RAM je staršieho dáta a už sa asi nevyrába. Ako si mám vybrať inú tak aby to spolu fungovalo. Matičnú mám Gigabyte EP35-DS3R a RAM je Kingston KVR800D2N5/2G - kapacita 2 GB, frekvencia 800, DDR2. Dočítal som sa niečo o časovaní a o tom, či je to single alebo dual, ale celkom tomu nerozumiem. Či ma to nejako limituje vo vhodnom výbere, alebo nie. Jednoduchá otázka - bude mi fungovať každá RAM ktorá má parametre DDR2 2GB 800MHz?

- Aby byly identické se doporucuje, ale neni to podminkou a fungovat ti bude i RAM jiné znacky.
- Doporucené je to zpravidla kvuli tomu, mimo celkovou kompatibilitu, ze pri vice osazenych RAM pojedou na frekvenci a casovani té pomalejsi.
* Kuprikladu kdyz osadis dve rozdilné RAM a jedna je rychlejsi jak ta druha, tak pojedou na parametrech té pomalejsi.

TiP :i: ~ Pro klidnou dusi, si vyber nejakou kterou doporucuje vyrobce tvé zakladni desky :
- Soubor, seznam RAM pro tvou zakladni desku ve formatu PDF na stahnuti : Seznam podporovanych RAM / Qualified Vendors List (QVL)

pri vice osazenych RAM pojedou na frekvenci a casovani té pomalejsi

Jasné, to viem. Preto si musím vybrať iba RAMku s frekvenciou 800.

Ten support zoznam som si už včera prešiel, ale veľmi mi nepomohol, pretože výber 2GB RAMiek pri frekvencii 800 je malý a na internetových obchodoch sú celkom iné značky a typy. Musím si vybrať iba niečo podobné. Len či nerozhoduje aj parameter SS/DS ?

MBR i GPT jsou jen data, která OS říkají, jak jsou uspořádaná ostatní data na disku (jako partišny a tak). V partišnách máž další organizační data (filesystém), které OS říkají, kde a jak najde adresáře, soubory (a jejich jména a další atributy) a kde najde volné místo. Disku je to celkem fuk, data jako data, text Bible, nebo nemravné obrázky, všechno jedno :)

Jediný "problém" je, když uděláš těch partišen moc a malých a pak tam chceš nacpat moc souborů, tak se ti nevejdou na jednu a musíš to všelijak rodělovat mezi C:, D: E: a tak ... a pro disk to zase znamená, že když na jednu mrňavou partišnu píšeš furt dokola (cache prohlížeče třeba) a na druhou velkou nic, tak budou hlavičky pořád vyklepávat na jedno místo a na druhé nic (SSD se tohle netýká, tam je to řešené jinak) a pokud to budeš fakt masivně přehánět, tak si ten kus vyklepeš dřív, než kdybys ten disk dělil na míň větších dílů a používal rovnoměrněji. V praxi ti to ale stejně nejspíš odejde z úplně jiných důvodů.

Vindows Vista ani Windows 7 s tím nemá žádné problémy. Jediné omezení je, že bez UEFI z něj nebudfe možné bootovat, narozdíl od linuxu, windows nemá zavaděč GPT pro starší režim. Ale pokud to bude druhý disk (ne bootovací) neni s tím žádný problém. A než SSD překročí hranici 2 TB (vím, že jsou i 4 TB i větší, ale zatím nejsou normální) tak to nebude problém.