Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Start Ubuntu MATE 16.04 jen do konzole, GUI spustitelné jen volitelně příkazem z konzole?

Dobrý den,
prosím Vás, potřebuji se zeptat, potřeboval bych docílit stavu, jak napovídá nadpis tématu, aby se mi systém Ubuntu MATE 16.04 po nabootování choval jako se chová např. SystemRescueCD, které se nabootuje jen do textové konzole kde žádá přihlášení uživatele kdy bez přihlášení není možné udělat vůbec nic a kde přihlášení v konzoli je kompletně bez jakýchkoliv nápověd (např. bez seznamu uživatelů, který mě dost štve v LDDM a bez jiných blbostí) a s defaultně vypnutou wifinou a po přihlášení můžu buďto pracovat v konzoli a spouštět konzolové programy a nebo příkazem "startx" spustit GUI a v něm pracovat nebo spouštět GUI programy.
Víte prosím někdo jak toho docílit? Děkuji moc.

Ohledne te konzole mas na webu spoustu navodu, treba tady ty:

https://superuser.com/questions/1106174/boot-ubuntu-16-04-into-command-line-do-not-start-gui

https://askubuntu.com/questions/378046/how-to-run-ubuntu-xubuntu-in-a-complete-non-gui-mode

Zjevne nebudes nic odinstalovat, kdyz to chces spoustet rucne, takze "sudo apt-get remove lightdm" preskoc.

Zbytek veci nevim, tak moc v linuxu nevynikam, jenom kdyz uz jsem tvuj dotaz cetl, tak start do konzole proste neni problem.

GUI spustitelné jen volitelně příkazem z konzole?

Tobe taky pekny den dekuji.
[ALTERNATIVA]

- Jestli chces volitelne pouzivat "GUI" nebo "Terminal", v pripade ze ho nepotrebujes hned po spusteni, ale jen volit dle potreby, tak staci jen u vetsiny disribuci pouzit "VT / VirtualTerminal":
*Kuprikladu:

ctrl+alt+F3 a pro zpet do GUI ctrl+alt+F2

- Nebo Ctrl + Alt + F8 pro VT etc. Na virtualni terminaly lze pristupovat stisknutím dle distribuce Ctrl+ Alt+ F1 az F6 (VTT1- > VTT6). Pro navrat k grafické relaci X Sessions (GUI) staci stisknout CTRL+ALT+F7 az 12 .
* Po spusteni terminalu jen zadas jmeno uzivatele + heslo a mas to.. Ale zrejme nic pro tebe, jestli se chces cely GUI zcela odstranit ;-) Lec nekomu kdo bych chtel jen rychli zpusob prepinani GUI -> Terminal (VT) bez potreby systémového nastavovani nastavovani by se mu to mohlo hodit.

[VYPNUTI NAPEVNO]

- Pisu ti to tak, jak to pouzivam ja (Ubuntu 19.4 / Kernel 5.0.0.18), na internetu urcite existuje spusta jinych zpusobu.
- Pro spusteni v terminalu na misto GUI staci pozmenit GRUB ktery najdes v "etc/default/grub" :
* Na pozmeneni pouzivam nano kterym muzes Grub otevrit pomoci prikazu :

sudo nano  /etc/default/grub

[87136-nastaveni-grub-gui-terminal-png]

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"

za

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="text"

- Nasledovne jen updatujes (aby zmena byla brana v potaz.) nastaveni GRUB pomoci :

sudo update-grub

[87137-update-grup-png]

.. od této chvile se ti Mint bude spustet v modu Terminal bez GUI.
- Navrat zpet do GUI muze sporvest prikazem:

stratx

* Pro navrat zpet na GUI, jen umazes ten TEXT za "Quiet Splash". Funguje s lightdm