Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výběr notebooku

Hezký den,
potřeboval bych pomoct s výběrem notebooku (moc se v tom nevyznám). Moje požadavky jsou zejména větší obrazovka, tichost, vhodný na sledování seriálů či filmů a použitelnost pro studium na VŠ (měl by zvládat technické programy). Na váze NTB mi nezáleží. Trochu jsem hledal po internetu a líbilo by se mi tohle: https://www.alza.cz/hp-probook-470-g4
https://www.alza.cz/hp-probook-470-g4
Odpovídá to mým požadavkům? A má levnější verze nějaký vliv na moje požadavky? Popřípadě nějaký jiný nápad?
Předem děkuji za pomoc.

Do HP bych nešiel, síce sa trocha polepšili, ale v minulosti mali dosť problematické notebooky. Radšej značku Dell alebo MSI, prípadne Lenovo, Acer.

Bolo by dobré popísať tie technické programy, či sa jedná o nejaké na prácu s grafikou, alebo či sa jedná o nástroje na programovanie, alebo niečo iné?

Jaké jsou u těch CAD programů požadavky na hardware?

Ze zde uvedených notebooků jsou to většinou plasťáky. Bohužel už i řada Probook od HP na mě nedělá dobrý dojem z hlediska materiálů a pevnostní vlastnosti prohýbajícího se palmrestu mě dost odradily. Evidentně jde vývoj k minimalizaci materiálu, pevnosti a maximalizace výdělku výrobce.
Za poslední roky z toho co mi prošlo rukama mě zaujal ThinkPad T480. Sice to už taky soudruzi mrší, ale stále je to z té celkové bídy to lepší. Naštěstí je záruka 3 roky.

Já mám tento a za tu cenu je super. Samozřejmě se nevyrovná dražším modelům ve vybavenosti (převážně display, který je sice IPS, ale má pouze 60% RGB. Na druhou strany v této cenové kvalitě by se lepší display hledal těžko)

https://alza.cz/lenovo-thinkpad-e590-black-d5554792.htm

Při výběru doporučuju hlavně IPS display a SSD. Nehledět jenom na specifikace. Ten notebook co jsem tu linknul sice má i7 8565U, která boostuje na 4,6GHz, ale pořádně to nedokáže uchladit. Rozhodně si ale myslim že je lepší mít rezervu. Ten notebook dokáže být neuvěřitelně tichý a má spoustu možností customizace (podívej se na Lenovo Vantage.) Koupil jsem si k němu ještě dokovací stanici, také TP, a kompletně mi to nahradilo stolní počítač.

Já osobně nevidím použitelnost 17" obrů. Na přenášení je to moc velké a na každodenní práci moc malé. Do školy mi přijde 15,6" ideální. Na každodenní práci doma to připojim do docku a pracuji na tom úplně stejně jako kdybych měl stolní PC, tzn. s 24" monitorem, klávesnicí, myší a kabelovým připojením k internetu. Nechci ti nic vnucovat. Nevím, jak s notebookem normálně pracuješ, ale používat ho denně bez klasické klávesnice, která má neporovnatelně nižší profil, je o karpální tunely. Jestliže používáš klávesnici a notebook máš jen jako monitor, tak ani ta 17" nepomůže, protože to je stejně moc malé.

Jak jsem již napsal, tak ti nic nevnucuju. Rozepsal jsem zde subjektivně vnímané fakty založené na zkušenostech. Co je pro mne vždy největší "deal breaker" při rozhodování je to, co dokážu nebo nedokážu s určitým zbožím. Když jsem se rozhodoval mezi 14", 15,6" a 17", tak jsem bral v potaz možnost častého přenášení, chlazení a celkového užitku v různých situacích. Jaké má výhody mít 14" a ostatní nemají? Jaké výhody má 15,6" a ostatní nemají? atd..
Došel jsem k závěru, že jedinou výhodou 17" je, že může (ale nemusí) mít lepší chlazení díky větším rozměrům. Ostatní výhody, které větší rozměry přináší, jsou zanedbatelné a dají se lehce nahradit a v drtivé většině případů bude to řešení mnohem lepší, např. připojení externího monitoru, klávesnice a myši. Naopak 17" s sebou přináší nevýhody, kterých se nelze zbavit. Např. kvůli velkým rozměrům se špatně přenáší, rychleji degraduje tuhost šasí právě kvůli velým rozměrům a váze. S tím samozřejmě souvisí i spotřeba. Dle těchto hodnot je spotřeba 14,1" obrazovky a rozlišením 1048*768 až 29% z celkové spotřeby. U 17" obrazovky s FullHD rozlišením to může být mnohem více (i s ohledem na nejnovější technologie.) Sepsal jsem zde důvody, proč jsem nekoupil 17". Snad to pomůže i jiným v rozhodování :-)

PS: už jsem si tady zvykl dostávat "mínuska", ale vždy mě to mrzí. Nerad bych zde rozdával špatné rady, proto když s něčím nesouhlasíte, tak to napište, aby si lidé, kteří to čtou, mohli odnést pouze ty nejlepší a nejpřesnější informace a já se při tom naučil něco nového :-)

někdy se stane, že lidé mají různé potřeby, dokonce i různý věk.
někdo chce nahradit starý stolák, který doteď hlavně zabíral místo, ale nechce mžourat na 15.6" displej s nevhodným rozlišením, na té 17" by se mu dělalo lépe.

dívám se, kdo ten starý dotaz vytáhnul nahoru: sám tazatel.
hp omen 17" proč ne, v tom případě je poznámka o trochu lepším chlazení na místě.
loni to tu anonymní exbicionista doporučoval v 15" jakože skvělé, kupec to po 1-2 měsících upekl.

Zvolil bych něco z toho: https://www.czc.cz/ultrabooky/produkty?q-c-1-f_2025815=d8.0&q-c-0-f_100971445494=sIntel%20Core%20i5&q-c-2-f_2025812=sNVIDIA%20GeForce%20MX150&q-c-3-f_2025812=sNVIDIA%20GeForce%20GTX%201050%20Ti

Jsou menší, zato kovové a se slušnými parametry. Osobně bych se se sedmnáctkou netahal (jen s blondýnou), a radši si doma připojil větší monitor a normální klávesnici. A na nošení jsou tyhle o dost lepší. Zvaž to důkladně.

Používám CAD systémy už pár let, zejména Inventor Professional 2019+HSM.

Koupil jsem na to asus rog za 22k a ten notebook to, řekl bych, zvládá líp, než ty PC, který jsme měli ve škole.. Hlavně bych koupil notebook, který má SSD i HDD. Já mám Investor a vše kolem něj na SSD a jak říkám, neměl jsem s tím zatím problém.

Když jsem notebook vybíral já, bylo mi doporučeno se dívat na celkovou konstrukci notebooku, co nejlepší chlazení atd atd. Zejména dotyčný poradce doporučoval herní notebooky, které jsou dle jeho slov již "připraveny" na větší drain. Profesionální notebooky nebo jak se jim říká koupíš za nesmysl.

Možná bych myslel do budoucna a zvolil bych lepší komponenty, jelikož CADsys. budou náročnější.
Dle mého je na tom tebou vybraný notebook takhle:
17" - možná trochu moc, používám 15" a jsem spokojen.
i5-8550U/8250U - ok. Stejně tak 7. řada i5 je v pohodě.
8GB RAM - ok, ale dal bych tam 16GB, a nebo vybral notebook, který má slot navíc a umožňuje v budoucnu rozšíření RAM
nVidia GF 930MX - zde si zbystřil, určitě s tím CADsys. rozjedeš, ale v budoucnu by třeba mohly být problémy. Grafickou kartu bych rozhodně doporučoval minimálně nVidia GTX řadu 9. a výše s pamětí VRAM 4GB. (Na fórech Autodesku dokonce doporučují i GTX 1050Ti)

Namátkou třeba tohle https://m.alza.cz/omen-by-hp-15-ce?dq=5362154

Čím výkonnější, tím dýl budeš mít klid.

Řekl bych, že dobrý, lepší, než sám vlastním. Jenom bych vytknul jeden slot na ram :-/

Namátkou jsem našel tyhle:
https://www.tsbohemia.cz/acer-nitro-5-an515-52-50h1-nh-q3mec-007-_d308742.html

https://www.tsbohemia.cz/asus-tuf-gaming-fx505ge-bq134t-black_d315445.html

https://www.tsbohemia.cz/acer-nitro-5-an515-52-54da-nh-q3lec-006-_d299983.html

https://www.tsbohemia.cz/msi-gf63-8rc-034cz_d326392.html

https://www.tsbohemia.cz/acer-nitro-5-an515-52-51jt-nh-q3mec-008-_d323165.html

https://www.tsbohemia.cz/asus-tuf-gaming-fx505gd-bq297t_d327036.html

PS: Když nad tím tak přemýšlím, tak bych možná dementoval můj výrok o 17" úhlopříčce v příspěvku nahoře. Je fakt, že já v Inventoru primárně pracuji na 15" displeji notebooku, avšak když jsem potřeboval větší plochu, tak jsem zapojil 22" monitor no. Takže jestli nemáš externí monitory, možná by se ti 17" hodilo. To je ale na tobě už.