Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Arduino - jednotranzistorovy zesilovac k malemu reproduktoru

Potrebuju pripojit maly (20mm) reproduktor k Arduinu, a nechci ho pripojit primo na pin, takze by se tam hodil nejaky maly zesilovac. LM386 jsem zavrhnul, protoze ma prilis velky klidovy proud (bude to na baterky), a myslim, ze by stacil obycejny jednotransistorovy.
Ale tak jsem se nad tim zamyslel (to se mi obcas stane) a rikam si - nebylo by lepsi zapojeni se spolecnym kolektorem? Vystup z toho arduina bude mit vicemene plne rozpeti (0-5V) a ja potrebuju zesilit jenom proud...

Jestli z toho arduia leze jen logická 0 a logická 1 a to chceš zesílit volil bych zapojení se společným emitorem, tranzistor NPN, emitor na zem, báze přes odpor (220ohmů? podle toho co zvládne) na výstup a mezi kolektorem a napájením repro.
Zapojení se společným kolektorem nemá napěťové zesílení.

Jak píše autor, ten reprák bude napájet taky z 5 V, takže napěťové zesílení nepotřebuje - z Arduina leze plný rozsah v rámci napájení.

Naopak potřebuje větší proud, než vytáhne z pinu, a tam je emitorový sledovač (= společný kolektor) vynikající - zesiluje proud v poměru zesílení tranzistoru (řádově tedy 100x) a naopak na vstup se výstupní odpor přenáší taky zesílený v tom poměru, takže osmiOhmový repráček se pro Arduino bude tvářit jako 800 Ohm zátěž, tedy samo o sobě to z pinu bude brát jen 6.25 mA z 20mA povolených a dalších odporů tedy netřeba :)

http://petr-kubac.blog.cz/1204/vidlakovo-elektro-2-odporovy-delic-a-zesilovac-co-nezesiluje
http://robodoupe.cz/2018/drobnicky-003-dvojity-emitorovy-sledovac/