Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pomalé zapínání počítače

Dobrý den,
Když zapnu počítač, tak se tak 15 sekund nic neděje a až pak se začne zapínat windows. Nevíte čím by to mohlo být? Dělo se to před obnovením systému, po obnovení i po výměně disku (teď mám 240GB m2-SSD).

Specifikace -
MB - MSI pc-mate b350
CPU - RYZEN 1600
GPU - AMD RX 480
PSU - 620W Seasonic Bronze
RAM - 16GB

Doufám že jsem to vysvětlil dostatečně, kdyžtak upřesním.

Díky za pomoc.

Můžeš vypnout veškeré bootování, případně nastavit první bootování z tvého SSD. Pokud máš například DVD mechaniku a máš jí na prvním místě, taky je tam nějaký čas prodleva než dojde k bootování z disku.

Před "zapínáním Windows" se musí spustit UEFI/BIOS, to pár sekund trvá. Můžeš vypnout něco jako Legacy BIOS moduly, tím se to urychlí, možná tam máš nějakou prodlevu v nastavení. Boot by měl být "Only UEFI", CSM či Legacy vypnuté.

PXE je bootování ze sítě, mělo by být vypnuté. Pokud tam není mechanika, tak se snad na ni nečeká (a v nastavení se neobjeví), ale nemohu posoudit (protože ji mám). V nastavení boot můžeš všechno kromě toho Managera deaktivovat (vypnout). I boot z flešky jde přes Managera. Někdy jsou tam nějaké Legacy ROM moduly, které se dají vypnout (ale možná už se ti nenabízí, musel bych to celé vidět). Nějaké to zobrazení "Logo" máš vypnuté?

Je to pod Integrated Peripherals, stejně jako LAN Controler. Pokud máš starší verzi UEFI, updatoval bych - pokud můžeš, použij UPS, ale dělal jsem to několikrát bez (dnešní MB mají většinou nějakou "ochranu", takže riziko umrtvení je minimální).

Vyraz UEFI a molocha v podobe GPT. Na domácej mašine ich nepotrebuješ ak si vystačíš so štyrmi aktívnymi oddielmi a 3TiB úložiskom.

Z bútovacieho, externého média vyrobeného z ISO W10 x64bit., využi nástroj Diskpart.exe - Clean, zmaž systémové oddiely a sprav čistú inštaláciu Windows na MBR.

Po záplate systému W10 nasleduje bitová záloha systémového oddielu (Image) niekam bokom.

Obnova z Image W10 je otázkou niekoľkých minút do nepoškvrneného stavu spraveného v čase zálohy.

Zkus resetovat CMOS paměť propojkou na desce a vše nastavit znovu, což asi nepomůže ale nevadí, potom bych zkusil aktualizovat BIOS na nejnovější verzi, co se tak dívám, tak vyšlo opravdu hodně verzí pro tu desku s opravami a vylepšení kompatibility, je tam dokonce i vylepšení: Improved post time. což zní zajímavě, i když popisuješ problém ještě před POSTem, což už se snad jenom inicializuje UEFI BIOS grafiky.

Jinak aktualizace BIOSu je trošku riziko, pokud by se proces přerušil, a u těch 128Mbit EEPROM čipů trvá přepis i třeba 4min...
___