Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pomalé zapínání počítače

Dobrý den,
Když zapnu počítač, tak se tak 15 sekund nic neděje a až pak se začne zapínat windows. Nevíte čím by to mohlo být? Dělo se to před obnovením systému, po obnovení i po výměně disku (teď mám 240GB m2-SSD).

Specifikace -
MB - MSI pc-mate b350
CPU - RYZEN 1600
GPU - AMD RX 480
PSU - 620W Seasonic Bronze
RAM - 16GB

Doufám že jsem to vysvětlil dostatečně, kdyžtak upřesním.

Díky za pomoc.

Je to pod Integrated Peripherals, stejně jako LAN Controler. Pokud máš starší verzi UEFI, updatoval bych - pokud můžeš, použij UPS, ale dělal jsem to několikrát bez (dnešní MB mají většinou nějakou "ochranu", takže riziko umrtvení je minimální).

Vyraz UEFI a molocha v podobe GPT. Na domácej mašine ich nepotrebuješ ak si vystačíš so štyrmi aktívnymi oddielmi a 3TiB úložiskom.

Z bútovacieho, externého média vyrobeného z ISO W10 x64bit., využi nástroj Diskpart.exe - Clean, zmaž systémové oddiely a sprav čistú inštaláciu Windows na MBR.

Po záplate systému W10 nasleduje bitová záloha systémového oddielu (Image) niekam bokom.

Obnova z Image W10 je otázkou niekoľkých minút do nepoškvrneného stavu spraveného v čase zálohy.

Zkus resetovat CMOS paměť propojkou na desce a vše nastavit znovu, což asi nepomůže ale nevadí, potom bych zkusil aktualizovat BIOS na nejnovější verzi, co se tak dívám, tak vyšlo opravdu hodně verzí pro tu desku s opravami a vylepšení kompatibility, je tam dokonce i vylepšení: Improved post time. což zní zajímavě, i když popisuješ problém ještě před POSTem, což už se snad jenom inicializuje UEFI BIOS grafiky.

Jinak aktualizace BIOSu je trošku riziko, pokud by se proces přerušil, a u těch 128Mbit EEPROM čipů trvá přepis i třeba 4min...
___